Sta-op stoelen Prominente Republikein gestraft 'voor gematigde immigratie-ideeën' molenaar Inname van stad door extremisten leidt tot een humanitaire ramp. 8 BUITENLAND STRIJD IRAK www.molenaar.nl De verkiezing ging om de vraag wie de Republikeinse kandidaat voor Virginia wordt bij de tussen tijdse verkiezingen voor het Con gres in november. Cantor was de gedoodverfde winnaar. Hij stak tien keer meer geld in zijn herver kiezingscampagne dan de tot gis teren onbekende hoogleraar eco nomie David Brat. Die werd ge steund door de Tea Party, een ul tra-conservatieve stroming bin nen de Republikeinse partij. Volgens hardliners is Cantor 'te recht' door de kiezers afgestraft, omdat hij een gematigde positie had ingenomen ten opzichte van het immigratieprobleem. Hij stond namelijk niet afwijzend te genover een plan van president Obama om jonge immigranten zonder papieren een kans te bie den op een verblijfsvergunning. Dat de kiezers dit kennelijk niet pikten is volgens ultra-conserva tieve politici in de Republikeinse partij het bewijs dat alleen syste matische afwijzing van Obama's ideeën loont. Dat geldt niet alleen voor een beladen onderwerp als immigratie, maar ook voor wapen bezit, overheidsuitgaven en ge zondheidszorg. Volgens sommige analisten speelde bij deze verkie zing ook mee dat het bewuste dis trict overwegend bestaat uit 'rura le, wapenminnende en conserva tieve' kiezers. Cantors intellectue le voorkomen en zijn joodse kom af zou daarmee 'niet sporen'. De uitslag is ook voor president Obama slecht nieuws. De kans is klein dat andere gematigde Repu blikeinen zijn plannen nog steu nen. Moeite met opstaan? BAGDAD - Zeker 500.000 mensen in de Noord-Iraakse stad Mosul zijn de afgelopen dagen gevlucht voor extremistische moslims van de Islamitische Staat van Irak en de Levant (ISIS) die de macht in de stad hebben overgenomen. Dat heeft de Internationale Orga nisatie voor Migratie (IOM) giste ren bekendgemaakt. Veel mensen vluchtten voor de gevechten die afgelopen zaterdag uitbraken tus sen regeringstroepen en de extre misten. Maandagavond verliet het Iraakse leger de tweede stad van het land. De vluchtelingen zitten onder erbarmelijke omstandighe den vast en kunnen geen kant op. Het geweld heeft veel mensenle vens geëist en de situatie verslech tert per dag, aldus de IOM. Zieken huizen zijn onbereikbaar. Delen van de stad zitten zonder drink water en er is steeds minder voed sel. De elektriciteit is in veel de len van de stad afgesneden. Ande ren delen hebben hooguit een paar uur stroom per dag. Bij de verovering van Mosul wer den de T\irkse consul-generaal, drie kinderen en leden van specia le IXirkse eenheden gegijzeld. Eer der werden al 31 Turkse vrachtwa genchauffeurs gevangengenomen die brandstof naar Mosul brach ten. In totaal zijn nu 80 Thrken ge gijzeld. Turkije heeft wraak ge zworen als hen iets overkomt. Op verzoek van Turkije kwamen gis teravond de NAVO-ambassadeurs bijeen. De bijeenkomst is gehou den om de bondgenoten in te lich ten, niet omdat Turkije zich be dreigd voelt in zijn territoriale in tegriteit. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten 'zeer bezorgd' te zijn over de val van Mosul. Het verklaarde dat de VS bereid zijn de regering van Irak 'elke gepaste hulp' te verle nen om de verslechterende veilig heidssituatie het hoofd te bieden. Premier Nuri al-Maliki vroeg gis teren om buitenlandse steun en verzocht het parlement om de noodtoestand uit te roepen. In januari bracht ISIS de regering van Irak en de Amerikanen al in verlegenheid met de verovering van Fallujah. Tijdens de oorlog in 2004 wisten de Amerikanen pas na zware gevechten de stad op op- standelingen te heroveren. Dat de stad nu in handen van het radi caal-soennitische ISIS is, zal Ame rikanen het gevoel geven dat de slag in 2004 voor niets is geweest. Fallujah mag van grote symboli- sche betekenis zijn, het verlies van Mosul is voor de Iraakse rege ring een grotere slag. De stad en de provincie Nineveh, waarin de stad ligt, zijn van groot strate gisch belang. De provincie grenst aan Turkije, Syrië en de autonome Koerdische regio in Noordoost- Irak. Mosul, een stad van bijna twee miljoen inwoners, heeft een soennitische meerderheid die vij andig staat tegenover de sjiitische regering in Bagdad. Herovering wordt een zware taak. De rege- Inwoners Mosul vluchten door onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse Re publikeinen zijn geschokt door de verrassende verkiezingsnederlaag van afgevaardigde Eric Cantor, de Republikeinse nummer twee in het Huis van Afgevaardigden. door onze redactie buitenland Uw spieren en gewrichten worden dan niet goed belast. Kies voor een sta-op fauteuil voor steun bij het opstaan. Kies zithouding met afstandbediening Eén druk op de knop en doe een dutje Verstel uw fauteuil elektrisch Sta-op hulp voor makkelijk opstaan r zitten relaxen liggen Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 In januari bracht ISIS de re gering van Irak en Amerika al in verlegenheid met de verovering van Fallujah. De regering in Bagdad wil samen met Koerdische strijders de herovering van Mosul ter hand nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8