BINNENLAND 7 Elf hoogleraren bundelen de krachten in Medical Delta: een samenwerking tussen techniek en gezondheidszorg. MEDICAL DELTA DELFT - Terwijl het Nederlands voetbalelftal zich opmaakt voor het WK, staat een ander Neder lands elftal gereed voor een van de meest opzienbarende presenta ties uit de Nederlandse weten schapsgeschiedenis. Elf hooglera ren leggen vandaag de basis voor een niet eerder in Nederland ver toonde samenwerking tussen de werelden van techniek en gezond heidszorg. In het project Medical Delta wordt kennis van de medi sche faculteiten in Rotterdam en Leiden samengevoegd met techni sche knowhow van de Delftse uni versiteit. Een van de initiatiefnemers is Ton van der Steen, hoogleraar in Rotterdam, Delft en het Chinese Shenzhen. Hij is natuurkundige en al acht jaar betrokken bij het formeren van een groep geleer den die kijken hoe de techniek kan bijdragen aan betere zorg. Hij toont een door hem ontwik keld, millimeter dun buigzaam buisje: een katheter. Dat kan via de lies of de arm* in de kransslag ader rondom het hart worden in gebracht en daar opnames maken van bijvoorbeeld verkalkte delen. Met behulp van lichtstralen kun nen in één seconde 4.000 opna men worden gemaakt. Door deze precisie kan het apparaatje voor spellen of er risico is dat vetop hopingen in de aderen doorschie ten en een hartaanval veroorza ken. Door verkalking vernauwde vaten kunnen tot een te geringe bloed- en dus zuurstoftoevoer tot het hart leiden, en ook dat ziet het apparaatje aankomen. Dat allerlei medische behandelin gen sneller en doeltreffender wor den, is een trend die al even gaan de is. Met een nieuwe knie of heup kun je tegenwoordig op de dag van de operatie al naar huis; een galblaas wordt verwijderd via een minuscuul sneetje. Van der Steen pakt de katheter op. „Dit kun je alleen maken met hulp van de beste ingenieurs. Maar je kunt niet zonder artsen die zeggen wat nodig en zinnig is. Die er straks ook mee moeten werken. Technici en medici moe ten elkaar dus vinden." Frank Willem Jansen, hoogleraar gynaecologie aan het leids Univer sitair Medisch Centrum, bekleedt twee leerstoelen minimaal inva- sieve chirurgie: kijkbuisoperaties in gewonemensentaal: een in Delft, een in Leiden. Delftse stu denten neemt hij mee naar Lei den, waar ze stage lopen om te zien wat er gebeurt in bijvoor beeld de operatiekamer en wat daar aan techniek bij komt kijken. Deze studenten worden op de af deling werktuigbouw geschoold tot biomechanisch ingenieur, een techneut die de taal van de dokter verstaat. Jansen: „Straks komt er een nieu we opleiding bij, als ultiem resul taat van de samenwerking tussen Rotterdam, Delft en Leiden. Dan kennen we ook klinisch technolo- Delftse studenten lopen stage in Leiden, om te zien wat er gebeurt in bijvoor beeld de operatiekamer. gen, die werken aan hooggespecia liseerde apparatuur op bijvoor beeld de intensive care. Een deel van de opleiding volgen zij aan de medische faculteiten in Leiden en Rotterdam. Het techniekdeel doen ze in Delft. Het geeft de ingenieur de blik van de dokter. Dat is soms nodig, want door de snelheid van techno logische ontwikkelingen gaat de toepasbaarheid in de praktijk soms verloren. De patiëntveilig heid staat voorop. „Het kostenaspect speelt ook een rol", zegt Jansen. „Soms moet de rem erop, want voordat bewezen is dat een vernieuwing ook goed is in de praktijk, kan er al heel wat geld verkeerd zijn besteed. Voor iemand met hart voor de voortschrijdende techniek duurt het allemaal misschien wat lang, maar wij artsen werken bij nieu we technieken al lang in drie fa sen: eerst uitproberen, dan evalue ren en dan pas implementeren." 5 vragen over vallende ouderen Er zijn meer ouderen, dus er zijn ook meer ouderen die ongeluk ken krijgen. Maar als de cijfers worden gecorrigeerd voor vergrij zing, is er nog steeds een forse toe name (16 procent) van het aantal ouderen dat uiteindelijk sterft door een valpartij, constateert stichting VeiligheidNL in een onderzoek. Er is vermoedelijk meer aan de hand. Vallen is meestal niet direct dode lijk; slachtoffers overlijden vaak door complicaties. Heupfracturen zijn de belangrijkste doodsoor zaak. Het aandeel daalt wat, maar nog altijd is 50 procent van de sterfgevallen daar aan toe te schrij ven. Opmerkelijk veel ouderen overlij den de laatste jaren aan de gevol gen van hersenletsel na een val partij, signaleert VeiligheidNL. In 2012 ging het om 605 senioren. Mensen leven langer, maar wor den ongezond ouder. Dat kan vol gens de onderzoekers de stijging deels verklaren, zeker aangezien senioren massaal medicijnen ge bruiken die het risico op vallen vergroten. Dan gaat het bijvoorbeeld om kal meringsmiddelen en middelen die de bloeddruk verlagen. Veilig heidNL noemt ook het toegeno men gebruik van antistollingsmid- delen als mogelijke verklaring voor de stijging van het aantal her senbloedingen na valpartijen. Aan de andere kant zorgt zo'n me- De helft van de sterfgeval len betreft heupfracturen. Bij bijna een derde is sprake van hersenletsel. dicijn er natuurlijk wel voor dat de kans op een herseninfarct een stuk kleiner is. Mensen die zulke medicijnen gebruiken, kunnen dus maar beter niet vallen. In de eerste plaats: ouderen moe ten proberen genoeg te bewegen. Rust roest. Het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amster dam zet gebrek aan beweging bo venaan het lijstje met oorzaken van valpartijen. Wie genoeg beweegt, onder houdt zijn reflexen, spierkracht en coördinatie. Het AMC adviseert verder onder meer op tijd naar de opticien te gaan. En opstaan moet je vooral rustig aan doen: soms worden mensen duizelig als ze te snel overeind komen, doordat de herse nen dan even iets minder zuur stof krijgen. Ook dat vergroot de kans op vallen. Er bestaan speciale oefenpro gramma's voor valpreventie. Ouderen leren dan bijvoorbeeld van een fysiotherapeut hun hou ding en balans te verbeteren en werken aan hun spierkracht. In de medische richtlijn over val preventie staat dat de kans op suc ces het grootst is als verschillende deskundigen een bijdrage leve ren: medici, fysiotherapeuten, er gotherapeuten en verpleegkundi gen kunnen er samen voor zor gen dat de kans op vallen kleiner wordt. VeiligheidNL vindt dat ouderen die medicijnen gebruiken vaak en goed gecontroleerd moeten wor den. De stichting pleit voor meer onderzoek naar de invloed van an- tistollingsmiddelen. DONDERDAG 12 JUNI 2014 Ton van der Steen, hoogleraar in Rotterdam, Delft en het Chinese Shenzhen (links) en Frank Willem Jansen, hoogleraar in Delft en Lei den. foto's Bram Saeys In de Aula van TU Delft wordt van daag academische geschiedenis ge schreven. Tijdens het MedTech- West-event worden elf Medical Delta-hoogleraren tegelijkertijd geïnstalleerd. Onder de elf hoogleraren die een massa-oratie uitspreken, bevinden zich wis- en natuurkundigen, werk tuigbouwkundigen, industrieel ont werpers en een arts, die deze 'Delftse' vakgebieden combineren met bij voorbeeld cardiologie, ra diologie, gynaecologie, neurologie en chirurgie. Medical Delta weet zich omringd door politieke kopstukken en gro te internationale firma's, uit onder meer de VS, Japan en natuurlijk Nederland en de rest van Europa. met blik van dokter Ingenieur door Paulus Smits Het aantal 80-plussers dat sterft na een valpartij is tussen 2007 en 2012 met een derde toegeno men: van ruim 1400 tot bijna 2100, blijkt uit CBS-cijfers. door Ferdinand Vleugel -| Komt de enorme toename door de vergrijzing? Waaraan sterven mensen nadat ze zijn gevallen? 3 Tien jaar geleden lag dat aantal met 264 nog beduidend lager. Hoe valt die toename te verklaren? 4 Hoe kunnen ouderen zelf voorkomen dat ze vallen? 5 Wat kan de zorg doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7