OM: Officier heeft niet gelogen Volgende stap Ik heb eerst een rondje door de straat gerend met de vlag Ik dacht dat ik herexamen moest doen Ik ben met mijn moeder de ramen gaan zemen commentaar Zeeuws spoor krijgt nieuwe beveiliging ZEEUWS-VLAANDEREN 23 Naam: Janiek Keun (16) Woonplaats: Middelburg School: CSW in Middelburg Gefeliciteerd! Hoe voelt dat nou? „Wat een opluchting!" Hoe spannend was het? „Heel spannend. Iemand probeerde mijn vader te bellen. Toen schrok ik echt heel erg. Toen het uur voorbij was, heb ik eerst een rondje door de straat gerend met de vlag." Ga je nog feest vieren? „Jazeker. Ik ga donderdag met mijn vrienden naar de stad. Dat wordt een geweldige dans avond met alles erop en eraan. Het was echt een geweldig jaar. Ik ga mijn vrienden missen." En wat ga je na de zomervakantie doen? „Ik ga nog twee jaar havo doen. Ik wil piloot worden, en daar heb je een havo-diploma voor nodig." Naam: Maksi Röhrig (16) Woonplaats: Domburg School: SSG Nehalennia in Middelburg Gefeliciteerd! Hoe voelt dat nou? „Verrassend. Ik stond er niet zo goed voor. Ik ben blij dat ik het gehaald heb." Hoe spannend was het? „Best wel. Ik dacht dat ik een herexamen zou hebben, maar ik heb allemaal zessen. Behalve voor Duits: daar heb ik een negen voor. Dat komt omdat ik half Duits ben." Ga je nog feest vieren? „In het weekend ga ik feesten met mijn vrien den. Misschien wel bij mij thuis." En wat ga je na de zomervakantie doen? „Ik ga hotelmanagement doen bij Scalda. Ik ga later bij mijn ouders werken. Zij hebben een ho tel in Domburg. Deze zomer ga ik misschien nog naar Frankrijk met vrienden." Naam: Christel Nieuwenhuis (16) Woonplaats: Serooskerke School: CSW in Middelburg Gefeliciteerd! Hoe voelt dat nou£ „Echt heerlijk! Nu kan ik het examen lekker uit mijn hoofd zetten. Mijn zus trouwt vrij dag. Daarom had ik geen echt zin om nog te moeten leren voor een herexamen." Hoe spannend was het? „Heel spannend! Ik ben met mijn moeder de ramen gaan zemen. Je moet voor de centrale examens gemiddeld een 5,5 halen. Ik was bang dat het niet gelukt was." Ga je nog feest vieren? „Mijn moeder heeft taart gehaald. Vanavond eten we gezellig met de familie samen." En wat ga je na de zomervakantie doen? „Havo. En daarna ga ik naar de hotelschool, omdat ik de horeca in wil." Maksi Röhrig Schepers gaf aan dat die beschul diging haar ook persoonlijk hard hadden geraakt en sprak van 'een ernstige aantijging'. De advo caat-generaal ging echter niet iii op de vraag van de raadslieden die dinsdag nog hadden aange drongen op een onderzoek door het OM naar meineed. Volgens de advocaat-generaal ver vulde Valente destijds een aantal verschillende functies binnen het parket en kan daardoor verwar ring zijn ontstaan. Bovendien, zo vervolgde zij, heeft hij tijdens de verschillende verhoren zijn best gedaan zich alles te herinneren wat jaren geleden gebeurde. Met grote nadruk: „Er is zeker niet ge logen. Deze officier weet gewoon niet alles meer tot in detail." Zij zei ook dat niet stiekem is ge handeld, maar dat het strafrechte lijk onderzoek plaatsvond onder de verantwoording van de toen malige hoofdofficier van justitie Diederik Greive. De verdediging ging niet nog maals in op de rol van Valente. Wel voerde advocaat André Beckers aan dat volgens de richtlij nen die gelden voor coffeeshops burgemeester Jan Lonink als eer ste had moet optreden tegen over tredingen van de regels. Bij Check point heeft het OM dat op eigen houtje gedaan zonder zelfs eerst de burgemeester in te seinen, al dus de raadsman. Eigenaar Meddie Willemsen kreeg tot slot het woord. Hij voer de aan dat een flink deel van zijn honderd voormalige werknemers nog steeds werkloos thuis zit om dat ze geen werk kunnen vinden. „Want ze zouden lid zijn van een criminele organisatie." Ook bracht hij naar voren dat zijn coffeeshop nooit zo groot had kunnen worden zonder hulp van de overheid. En hij bracht ook nog eens onder de aandacht dat hij na de eerste inval in 2007 heel snel weer terug aan het werk mocht omdat hij destijds de enige was die inkocht voor Checkpoint. Er werden hem toen door het OM noch de rechter-commissaris be perkingen opgelegd. Het hof doet 16 juli uitspraak. Vandaag vernemen ruim tweeduizend Zeeuwse havo- en vwo-scholieren of ze geslaagd zijn. Gisteren kregen de meer dan drieduizend vm- bo-scholieren al te horen hoe ze het er van afgebracht heb ben. De geslaagde vmbo'ers ne men afscheid van een school type met een imagoprobleem. Een veelgehoorde opmerking is dat het vmbo niet goed ge noeg zou aansluiten bij het ver volgonderwijs. Ook zou het geen veilige omgeving zijn voor de leerlingen. Als er al pro blemen zijn, dan doen die zich vooral voor in de grote steden. Het onderwijs in Zeeland is in de regel prima op orde. Veel ge slaagden kunnen terugkijken op een aangename periode waarin ze veel geleerd hebben. Dat geldt onder anderen voor de vier scholieren die worden geportretteerd op deze pagina. Ze zijn klaar voor een volgende stap. Vijftien jaar na het ont staan van het vmbo is er alle aanleiding om af te rekenen met de vooroordelen over dit schooltype. DEN HAAG - Het Zeeuwse spoor wordt uitgerust met het beveili gingssysteem ERTMS. Dat ge beurt mede om rekening te hou den met het goederenvervoer en het belang van de havens. Staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur) schrijft dat aan de Tweede Kamer. Tot 2028 inves teert de overheid 2,6 miljard euro in het beveiligingssysteem. Met ERTMS hebben treinen appara tuur aan boord die automatisch communiceert met het spoor en de verkeersleiding. Machinisten zien hoe hard ze mogen rijden. Ook grijpt ERTMS in door de snel heid van een trein aan te passen of deze te stoppen. Voorwaarde is dat zowel de trein als het spoor met het systeem is uitgerust. Het kabinet heeft besloten om re gionale lijnen (onder meer Lim burg en Noord-Nederland) niet van ERTMS te voorzien. Vanaf 2016 wordt ERTMS geleidelijk aan gelegd in grote delen van de Rand stad en op lijnen naar Vlissingen, Almelo, Arnhem en Eindhoven. In 2022 moeten alle treinen van ERTMS zijn voorzien. Het sys teem ligt al op de Hanze-Betu we- en hogesnelheidslijn. In de bijlage Gezond van dinsdag 10 juni is een fotocredit weggeval len bij het verhaal over nieuwe vormen van bewegen. Bij de foto van crossfit had als naam van de fotograaf moeten staan: Linda Raaphorst. DONDERDAG 12 JUNI 2014 Janiek Keun foto's Ruben Oreel geslaagd! I Christel Nieuwenhuis door Emile Calon AMSTERDAM - Er is niet mis met de start van het strafrechtelijk onder zoek naar de Terneuzense coffee shop Checkpoint, aldus advocaat- generaal Inge Schepers. Tijdens de laatste dag van het hoger beroep reageerde ze woensdag namens het Openbaar Ministerie op de be schuldiging van de advocaten dat officier van justitie Jo Valente de rechtbank en het gerechtshof mis leid zou hebben over de start van dat onderzoek. door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63