'Goese 75-plussers gebaat bij aandacht' Voorlezen aan baby's en kleuters krijgt vaste plek in kinderopvang I 1 Vuilnis gaat onder de grond 44 Excuses zijn er niet meer. Aan ons het proces van duurzaamheid te versnellen 24 BEVELANDEN en THOLEN RECIOTOUR ZEELAND URGENDA Bewoners hebben binnen vijfjaar geen energierekening meer, is het streven van Goes en dorpsraad. Aanhouding Automobilist onder invloed van paddo's Het is een opvallend gegeven uit de nog te verschijnen rapportage 'De kracht zit in de aandacht' van SMWO. De welzijnsorganisatie heeft de afgelopen zeven jaar iede re zelfstandig wonende 75-plusser in de gemeente benaderd en in dien gewenst bezocht. Van de ruim 2700 ouderen stelde er 1738 (64 procent) prijs op een gesprek met één van de speciaal daarvoor getrainde vrijwilligers. De uitkom sten van al die gesprekken zijn ta- belsgewijs verwerkt in de rappor tage. De gesprekken gingen niet over koetjes en kalfjes, zegt pro jectleider Ronald Masclé. „Soms zat een vrijwilliger tweeënhalf uur bij iemand en dan kwamen er bij bepaalde onderwerpen best wel eens wat emoties los." Wat betreft de eenzaamheid is moei lijk aan te geven wat daar oorza ken van zijn. „Vaak hoor je dat kinderen of familie ver weg wo nen of het te druk hebben." Het project is indertijd als proef begonnen in Goes-Zuid, omdat bij SMWO de indruk bestond dat mensen van voor de oorlog niet zo goed leken mee te kunnen in de huidige snelle, digitale maat schappij. De gemeente wilde ver volgens dat elke wijk en de dor pen in kaart zouden worden ge bracht. Hoewel het project een schat aan informatie heeft opgeleverd, wil Masclé niet spreken van een on derzoek. „Het is niet wetenschap pelijk onderbouwd. Ons doel is vooral informeren en signaleren." Waar redelijk wat ouderen aanga ven zich eenzaam te voelen, gaat tegelijkertijd bijna niemand naar bijvoorbeeld een ouderensoos. „Maar als je al niet zo lekker in je vel zit, heb je daar ook minder zin in", verklaart welzijnswerker Bar bara van der Kamp, die het pro ject samen met collega Ilse Olree een vervolg zal geven. Over het algemeen zitten Goese 75-plussers best goed in hun vel, zegt Masclé. Volgens hem is aan dacht de grootste verdienste van het project en werd dat ook aange geven. „Vaak stond het dienblad met twee kopjes koffie en roze koeken al klaar, omdat mensen het fijn vonden dat er iemand langs kwam." In het vervolgtra ject komt de nadruk te liggen op het (meer) activeren van zelfstan dig wonende 75-plussers. AFVALCONTAINERS 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Alle vijfhonderd woningen in 's-Heer Hendrikskinderen zijn binnen vijfjaar energieneutraal. Dat is het streven waar zowel de dorps raad als de gemeente Goes voor gaan. Ze werden hiertoe gisteren uitge daagd door professor Jan Rot- mans, een autoriteit op het ge bied van duurzaamheid. Dat ge beurde tijdens de regiotour van de landelijke organisatie Urgenda (Urgente Agenda). Het doel van deze organisatie is heel Neder land duurzaam in 2050 op het ge bied van bouwen, energie, mobili teit en voedsel. Het gezelschap bezocht gisteren diverse initiatieven op het gebied van duurzaamheid in Zeeland. Zo als 'nieuwe Thoolse aardappelen' op de toeristische veiling in Sint-Annaland, een kwekerij van algen en wieren bij de Jacobaha- ven en het duurzame dorp 's-Heer Hendrikskinderen. Rotmans daagde in het dorpshuis uit een deal te maken. „Heel 's-Heer Hendrikskinderen ener gieneutraal. Maatregelen zijn rela tief eenvoudig. Als de dorpsraad en de gemeente Goes dat gaan doen, zullen wij als Urgenda de maatregelen faciliteren. We zijn al veertig jaar bezig met de duur zame samenleving. Excuses zijn er niet meer. Het is aan ons het proces te versnellen." Dorpsraadvoorzitter Marten Wiersma (hij woont al in een energieneutrale woning), be spreekt dit eerst vanavond tijdens de bestuursvergadering van de dorpsraad. En wethouder Jo-An- RECIOTOUR ZEELAND VAN ORGANISATIE URGENDA De pedagogisch medewerkers heb ben de training gevolgd en be schikken nu over basiskennis van jeugdliteratuur voor de doelgroep 0-4 jarigen. De voorleescoördina- toren hebben een voorleesplan ge schreven, zodat voorlezen een vas te plek krijgt in de kinderopvang. Ze betrekken de ouders hierbij, zodat er thuis ook (meer) voorge lezen wordt en zij bekend raken met de mogelijkheden van de bi bliotheek. Na de cursus gaan ze aan de slag met het inrichten van een voor leeshoek en breiden ze de collec tie boeken uit. Het doel van dit Ouders moeten thuis meer voorlezen, is het streven van Kibeo. Daar is een project voor opgestart. project is om voorlezen aan heel jonge kinderen elke dag in het programma op te nemen. Dankzij deze samenwerking beschikken alle kinderdagverblijven, peuter speelzalen en de buitenschoolse opvang van Kibeo per juni over een bibliotheekpasje. Dit bete kent dat kinderen uit een grote collectie boeken kunnen kiezen en er veel afwisseling is in de voorleeshoeken op de vestigin gen. Als een baby drie maanden oud is ontvangen de ouders een brief met een waardebon. Hier mee kan in de bibliotheek een gra tis BoekStartkoffertje, gevuld met babyboekjes, worden opgehaald. TERNEUZEN - Een 40-jarige Dordte- naar is dinsdag aangehouden voor twee woninginbraken in Terneu zen. De politie kon hem achterha len aan de hand van camerabeel den, gemaakt bij het pinnen van geld. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: nes de Bat bespreekt het streven volgende week binnen het Goese college. „Het streven van Goes is in 2035 alle woningen energieneu traal te hebben. Binnen vijfjaar de vijfhonderd huizen van 's-Heer Hendrikskinderen ener gieneutraal, dat gaan we gewoon doen. Binnen een week gaan we de afspraken maken. Ik ga er voor." Volgens professor Rotmans zijn er voor de bewoners alleen maar voordelen. „Er is geen energieno ta meer. De investering is binnen vijftien jaar terugverdiend. Daar naast neemt de waarde van de wo ning toe." Rotmans wees hierbij op de talrij ke burgerinitiatieven die er al in den lande zijn. De overheid wordt in zijn ogen 'onderheid' en de burgers worden geen onderda nen maar 'overdanen'. „Ik heb het daarom niet over een terugtrek kende overheid, maar over een fa- ciliterende overheid. Een over heid die alle initiatieven daadwer kelijk mogelijk maakt." Dat was De Bat op het lijf geschre ven. „Het enige dat wij als over heid moeten doen, is verbinden." GOES - De politie heeft gisteroch tend op de 's-Gravenpolderseweg in Goes een automobilist aange houden die vermoedelijk onder invloed van drugs was. Omdat de auto rond 00.15 uur met alarmlich- ten aan stilstond, controleerden de agenten of de man alcohol had gedronken. Dat was niet het ge val, maar de man maakte een ver warde indruk en leek te hallucine ren. Hij zei dat hij paddo's had ge bruikt, paddestoelen met een be wustzijnsveranderende of halluci nerende werking. Daarop is de 30-jarige man uit 's-Gravenpolder aangehouden en naar het politie bureau overgebracht. door Luc Oggel GOES - Van de zelfstandig wonende 75-plussers in de Goese wijken en dorpen voelen die in het Goese Meer zich relatief het eenzaamst. Alle woningen in het dorp energieneutraal KORTGENE - Noord-Beveland heeft zijn tweede set ondergrondse afvalcontai ners. Wethouder Adrie van der Maas plaatste ze gisteren in de Hoofdstraat in Kortgene. De gemeente streeft ernaar alle bovengrondse containers te vervan gen, te beginnen in de buurt van supermarkten. Eerder kreeg Wissenkerke on dergrondse containers, later volgt Kamperland, foto Marcelle Davidse door Frank van Cooten Professor Jan Rotmans De organisatie Urgenda ontdekt vandaag onder meer het biobased huis in Kruiningen en praat met boeren over de eiwittransitie. In Terneuzen wordt Biobase Euro pe bezocht Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluis kil laat vrijdag zien wat vlasklod den betekenen voor verwerkende door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Negen pedago gisch medewerkers van kinderop vangorganisatie Kibeo kregen deze week het certificaat 'Voorleescoör- dinator in de kinderopvang' uitge reikt. Dit gebeurde in de Biblio theek van Heinkenszand. Ook voor kleine karweitjes! Tal: 0113 - 21 66 77 industrieën als papier en textiel. Het gezelschap krijgt vervolgens bij Yara meer te horen over de in zet van restwarmte en C02 voor milieuvriendelijke en duurzame glastuinbouw. De toer sluit in Goes af met scho lieren, een ideeënwedstrijd en een duurzaam slotfeest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58