w *0* Talententraject arbiters 10 SPORT ANGELO BOONMAN U Björn Kuipers heeft het altijd over zijn team, hij doet het niet alleen Angelo Boonman heeft een fraai seizoen achter de rug. „Ik hoefde maar één hekje door en ik stond op het veld." Winst Kerkhove en Van de Velde Tennisster Lesley Kerkhove heeft gisteren revanche ge nomen op de Poolse Sandra Zaniewska. De Zierikzeese versloeg haar in de tweede ronde van de challenger van Essen met 6-3 6-4. Afgelo pen zondag waren in de Ne derlandse competitie de rol len nog omgedraaid. Kerkhove zit nu voor de vierde keer dit jaar bij de laatste acht van een 25.000 dollartoernooi. Tijdens de future van Am stelveen (10.000 dollar) won Bernice van de Velde uit Ka- pelle haar duel in de eerste ronde. Ze was met 6-2 3-6 6-2 te sterk voor de Armeen se Ani Amiraghyan. Michael Vink kan niet stunten Michael Vink uit Groede is er niet in geslaagd te stun ten met een plaats in het hoofdtoernooi van de natio nale Grand Prix in Rosma len. In de vierde kwalificatie kwam de jonge (17) Groede- naar op gemiddelde tekort om te overleven. Net als zijn poulegenoten won en ver loor Vink een partij maar het moyenne reikte niet ver genoeg, 0.625 tegen 0.976 en 0.942. Ttoee Zeeuwen op EK G-atletiek Aan het EK atletiek voor atle ten met een verstandelijke beperking doen twee Zeeuwen mee. Het zijn Joy ce van Bavel uit Tholen en Shirley Kerkhove uit Zuid- dorpe. Ook de voormalige Zeeuwse Marianne Verdonk komt in actie. Het EK G-atle tiek wordt in Bergen op Zoom gehouden, begint van daag en duurt tot en met zondag. Joyce van Bavel (23) komt uit op de onderdelen discuswerpen (vrijdag) en hoogspringen (zondag). Shirley Kerkhove (20) loopt de 1500 meter (vrijdag) en de 800 meter (zondag). Birech loopt toptijd op de steeple Jairus Kipchoge Birech heeft gisteravond op de Bislett Ga mes in Oslo, de vijfde etap peplaats van de Diamond League, een toptijd gelopen op de 3000 meter steeple. De Keniaanse atleet finishte na 8.02,37. Niemand was dit seizoen sneller. Birech bleef in Noorwegen de Amerikaan Evan Jager (8.06,97) en collega Hillary Kipsang Yego (8.10,93) ruim voor. Bram Som fungeerde als haas op de 'Droom Mijl'. De Nederlander sleurde twee ronden op kop. Hij noteerde na 809 meter een tussentijd van 1.53,52 en stapte toen uit. De Keniaan Geoffrey Rono nam het van hem over. Ayan- leh Souleiman uit Djibouti won in 3.49,49. SLUISKIL - Soms is Angelo Boon man in zijn eentje te vinden op het voetbalveld in Sluiskil. Of kun je hem in de polders rond het Zeeuws-Vlaamse dorp tegen ko men tijdens een training. Met een hartslagmeter om, die precies meet hoe hoog de intensiteit van de training is en hoe snel de assis tent-scheidsrechter herstelt. „Het is soms moeilijk om in je eentje te trainen", bekent Boonman. „Ik krijg trainingsschema's van de KNVB en de Uefa. Daar heb ik veel aan. En onze inspanningsfy sioloog zorgt voor variatie in de trainingen." Natuurlijk kent Angelo Boonman wel eens moeilijke momenten, zo als iedere voetballer en topspor ter. Maar als hij dan even denkt aan waarvoor hij het allemaal doet, is hij snel over het dode punt heen. Dit seizoen kwam Boonman in actie in stadions als Old Trafford en het Emirates in Manchester, reisde hij naar Arme nië, Bosnië-Herzegovina en Rus land, was hij assistent tijdens top pers als Ajax-PSV en Feyenoord- Ajax en behoorde hij ook tot het arbitrale team tijdens de finale van de Champions League in Lis sabon. Daar zat-ie dan, midden in de apo theose van het Europese voetbal seizoen. Aan de ene kant de reser ves en geschorsten van Real Ma drid, aan de andere kant de spe lers van Atletico Madrid die voor de finale van de Champions Lea gue (4-1 voor Real) buiten de boot waren gevallen. „Ik had wel gewoon mijn wedstrijdkleding aan", vertelt Boonman. „Mocht het nodig zijn, dan hoefde ik maar één hekje door en stond ik op het veld." Zover kwam het niet voor de Zeeuw, omdat niemand gebles seerd raakte. „Toch heb ik niet rus tig naar die finale zitten kijken", legt hij uit. „Dat heb ik straks ook als ik met vrienden voor de tv zit bij de wedstrijden van het Neder lands elftal. Ongemerkt kijk ik dan toch of het bij een aanval van Nederland wel of geen buitenspel is. Ik kan echt wel genieten van een wedstrijd, maar dat zit nu eenmaal in me." Ook al was hij dan reserve tijdens de finale van de Champions Lea gue; toch voelde de reis naar Lissa bon ook voor Boonman als de be loning voor een sterk seizoen. „Ik wist dat er een mogelijkheid be stond dat Björn Kuipers de finale zou mogen fluiten. Toen ik zijn naam op het scherm van mijn te lefoon zag verschijnen flitste het meteen door mijn hoofd. De fina le van de Champions League, dat is wel zo iets bijzonders. Ik ben al langer onderdeel van zijn team. Door de blessure van Sander van Roekei, één van Bjorns assisten ten, had ik de laatste drie Europe se wedstrijden voor de finale nog gevlagd." Daarnaast was hij ook verschillen de keren vierde official. Dan kan het gebeuren dat je ineens oog in oog staat met een furieuze Jürgen Klopp, de coach van Borussia Dortmund, die tijdens het duel met Arsenal vond dat zijn ploeg onrecht werd aangedaan. Het hoort allemaal bij het spel dat aan de zijlijn wordt gespeeld, weet Ik heb in Mexico gewoon pech gehad. Ik kan er niets meer aan doen Boonman. Natuurlijk is hij soms mikpunt van kritiek van publiek, trainer of spelers. Maar heel vaak is dat de afgelopen maanden niet het geval geweest. „Ik denk dat ik weinig slechte momenten heb ge had", kijkt Boonman terug. „Als je later de beslissingen terug ziet en de bevestiging krijgt dat je het bij het juiste eind had, dan is dan wel heel fijn. Wat mijn sterke punt is?" Hij denk even na en zegt dan: „Ik denk dat mijn beslis momenten altijd wel goed zijn." Hij geeft een voorbeeld van één van de wedstrijden aan het einde van dit seizoen. AZ-Heerenveen, in de play-offs om Europees voet bal. „Dankzij onze communicatie set kunnen we de scheidsrechter adviseren. Bij deze wedstrijd was dat Danny Makkelie. Een speler van AZ had de bal op links en Danny had zijn blik daarop ge richt. Op het moment dat de pass werd gegeven, werd in het mid den een speler van AZ onderuit gelopen. Ik gaf via mijn micro foon meteen aan dat het een straf schop was. Danny kon het niet zien, hij moest op mij afgaan en gaf die penalty. Dan komt het dus op onderling vertrouwen aan. Dat hebben scheidsrechters wel in me als ik iets roep. De beelden na af loop bevestigden vervolgens ook dat het een strafschop was." Hij was dit seizoen als assistent en official bij 48 wedstrijden be trokken. Angelo Boonman vlagde onder meer 25 duels als assistent in de eredivisie, drie in de Jupiler League, vier in de KNVB beker en stond ook bij twee wedstrijden in de WK-kwalificatie langs de lijn. De oefeninterland Tsjechië-Oos- tenrijk (1-2) vormde vorige week het sluitstuk van een enerverend seizoen. „Ik heb weer iets meer meegemaakt dan in andere jaren. Als ik terugkijk, dan heb ik een mooi wedstrijdenpakket gehad. Alleen was de afsluiting net iets mooier dan in andere jaren...." In Lissabon had Boonman net als zijn collega's last van gezonde wedstrijdspanning. „Mijn voorbe reiding was dezelfde als altijd. Al leen liep ik voor de aftrap achter aan het veld op, om daarna de tri bune op te stappen. Ik had een goede plek en was hoofdzakelijk met de verrichtingen van ons team bezig." Na het laatste fluitsignaal van Björn Kuipers voegde Boonman zich in het Estadio da Luz bij de andere Nederlandse assistenten en de vierde official uit TXirkije. Balen dat hij niet in actie was ge komen, deed Boonman niet. „Nee, ik probeer me altijd te rich ten op wat ik juist wel heb. De woensdag voordat we naar Portu gal vertrokken hadden we in Zeist een bijeenkomst met tach tig man. Daarvan gingen er 74 niet naar Lissabon. Snap je wat ik bedoel?" Zijn carrière vertoont de laatste ja ren een stijgende lijn, nadat hij in de zomer van 2011 een zware te genvaller moest incasseren. Boon man werd voor de start van het WK onder 17 jaar in Mexico naar huis gestuurd omdat hij een fit heidstest niet had gehaald. Op 2400 meter boven zeeniveau, bij een temperatuur van zo'n dertig graden slaagde een groot deel van de arbiters niet. Ineens was hij landelijk nieuws. „Ik heb het ach ter me gelaten", zegt hij. „Na dat toernooi heb ik in Nederland ver schillende testen ondergaan. Daar uit bleek dat ik echt wel fit was. Ik heb toen gewoon pech gehad. Ik kan er niets meer aan doen." Tijdens het komende WK zal hij met bijzondere belangstelling de verrichtingen van Björn Kuipers en diens assistenten volgen. Wat maakt Kuipers eigenlijk zo'n goe de scheidsrechter? „Björn is er pro fessioneel mee bezig en verzamelt mensen om zich heen waarop hij kan bouwen", vindt Boonman. „Hij sprak jaren geleden ook al Uit de door de KNVB gepubliceer de lijsten met promoties en degra daties blijkt onder meer dat de jonge Zeeuwen Nieck Elder,son en Sjarko van den Bergen ko mend seizoen onderdeel uitma ken van het talententraject. Elder- son zat afgelopen seizoen in groep 2 van het zaterdagvoetbal, Van den Bergen in groep 3. Bei den zijn nu gepromoveerd. Jo-An- nes de Bat zou gezien zijn rappor ten ook mogen promoveren, maar blijft vanwege drukke werkzaam heden op eigen verzoek in groep 2. Bart Wattel degradeerde uit groep 1, terwijl Harold van de Ket terij en Matthijs Jobse zich op dat niveau handhaafden. Joseph Ngou- mout en Vincent Wagenaar, die vorig jaar degradeerden naar groep 3, hebben nu weer een pro motie te pakken. In het zondagvoetbal degradeer den oudgediende Wim Broekho ven en ook Kees Toorenaar naar groep 3. Daar tegenover staat de promotie van Stephan Wiegmans (voor de derde keer op rij) en Leo Uitterhoeve naar groep 2. ESSEN ROSMALEN BERGEN OP ZOOM OSLO Mijn beslismomenten zij n altij d wel goed door Barry van der Hooft Angelo Boonman Angelo Boonman I Stephan Wiegmans is opnieuw gepromoveerd. Hij fluit daardoor komend seizoen ook wedstrijden in de eerste klasse zondag, foto Lex de Meester MIDDELBURG - Een jaar geleden hield het Zeeuwse scheidsrechters- korps geen goed gevoel over aan het voetbalseizoen, omdat elf arbi ters degradeerden. Dit jaar moet het gevoel anders zijn. Veel scheids rechters blijven komend seizoen op hetzelfde niveau actief of pro moveren naar een volgende groep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54