niet beter timen Pim Ligthart hoopt op debuut in de Tour Vitesse is slechts speelbal in miljardenwereld SPORT 9 'Mijn missie is nog niet voorbij' Het belangrijkste agendapunt op het congres - de wenselijkheid van een leeftijdsgrens van 72 jaar en een beperkt aantal termijnen - is minder gevaarlijk. Een eventue le wijziging wordt volgend jaar pas effectief. Dankzij een 'over gangsperiode' van vier jaar kon de 78-jarige Blatter zich opnieuw kandideren, zoals hij gisteren offi cieel deed in zijn slottoespraak. Hij rekent erop ongeschonden uit het onderzoek naar corruptie bij de toewijzing van de WK's van 2018 en 2022 te komen. Van Praag en de aanzwellende groep medestanders willen onder tussen slechts één ding: het ver trek van Blatter. Het liefst tijdens het WK in Brazilië, waar de wind hen in de rug blaast. SAO PAULO - Sepp Blatter stelt zich verkiesbaar voor een nieuwe termijn als voorzitter van de FIFA. Dat zei de 78-jarige Zwitser gisteren in zijn slottoespraak op het congres van de wereldvoetbal bond in Sao Paulo. „Mijn missie is nog niet voorbij." KNVB-voorzit- ter Michael van Praag reageerde op Twitter teleurgesteld. „Blatter stelt zich helaas in zijn 'closing re marks' inderdaad verkiesbaar. We hebben nog een jaar. Het congres moet dan beslissen." Pim Ligthart is ook klaar voor de Tour. Alleen weet hij nog niet of teambaas Mare Sergeant van Lotto-Belisol hem ook daadwerke lijk - als debutant - opstelt in La Grande Bouclé. „Ik zou zeggen: neem me mee om op kop te rij den in de sprintetappes en daar naast kan ik bergop lange tijd mijn werk doen", zei de bijna 26-jarige Noord-Hollander nadat hij gisteren in Gap knap derde was geworden in de vierde etappe van het Critérium du Dauphiné. In de rit over de in het peloton be ruchte afdaling van de Col de Manse liet Ligthart in ieder geval zien dat zijn vorm dik in orde is. De voormalig Nederlands kam pioen sprong al vroeg mee met een sterke kopgroep van dertien avonturiers. „Ik had ingeschat dat ik op papier een van de minste klimmer was van de koplopers, maar op de Col de Manse (op twintig kilometer voor het einde, red.) kon ik de besten bijna tot bo ven volgen. Dat zegt mij genoeg." Alleen Yuri Trofimov was toen al vertrokken. „En ik weet dat ik niet moet proberen om Gustav Larsson bergop te volgen", zei de oud-renner van Vacansoleil over zijn voormalige Zweedse ploegge noot, die vergeefs op zoek ging naar Trofimov. In de afdaling nam Ligthart geen risico's. „Iedereen kent deze afda ling van de val van Beloki", zei hij. Op het smeltende asfalt ging de Spanjaard in 2003 zwaar onder uit. Lance Armstrong ontsnapte door een weiland in te sturen. Ook gisteren toverde de hitte het asfalt om in een verraderlijke sub stantie. „Asfalteren in de Alpen is lastig", zei Ligthart. „In de winter moet het bestand zijn tegen enor me vriestemperaturen en in de zo mer tegen de hitte." Respect stond daarom voorop bij Ligthart toen hij naar beneden ging. „En op het einde zag ik de achtervol gers plots weer rijden. Ik ging er op en erover. Alleen Larsson kreeg ik niet te pakken. En Trofi mov uiteraard ook niet." Het wachten is nu op het oordeel van teambaas Sergeant. Die moet een negenkoppig team formeren rond kopman Jurgen van den Broeck en André Greipel. vliegen de dobbelstenen door de kamer en ik ben niet degene die dat doet. Ik denk dat juist die hou ding het verschil aangeeft tussen een echte topsporter en een 'leu ke hockeyster' zoals ik was. Het af scheid van het Nederlands team zal best emotioneel worden voor haar. Maar ik verheug me ook op de ruimte die er ontstaat om meer samen te zijn. De momen- ten die we de afgelopen jaren echt met z'n tweeën waren, noemden we 'Kim-Sannetijd'. Je moet met elkaar blijven communi ceren om elkaar niet uit het oog te verliezen." Chelsea-eigenaar Roman Abramo- vitsj, de machtigste man in het Londense bolwerk waartoe Vites se nu behoort, heeft zijn vizier el ders gericht. Hij laat Vitesse ach ter met een forse bruidsschat; een ultramodern trainingscomplex zonder hypotheek, een driejarige megasponsordeal en mogelijk een open deur naar Chelsea-talenten. Vitesse werd in augustus 2010 ge kocht door de Georgische voetbal liefhebber Merab Jordania, met geld van Alexander Tsjigirinski. Tsjigirinski nam de clubaandelen in oktober vorig jaar zelf over. Hij behoort tot het Londense net werk rond Abramovitsj. Die liet de laatste drie jaar jonge talenten van Chelsea op huurbasis rijpen bij Vitesse. In het beste geval om later bij Chelsea aan te sluiten, an ders om de waarde van de speler te laten vermeerderen voor een verkoop. Een constructie met op papier alleen winnaars. Vitesse is de eerste Nederlandse club met een buitenlandse eige naar. In Engeland, Spanje en Frankrijk kijkt niemand op van dat fenomeen. Zo zijn Chelsea, Manchester United, Liverpool, QPR, Malaga, Paris Saint-Ger main en Monaco in handen van miljardairs uit verre oorden. De rol van Vitesse is niet promi nent. De uitgesproken kampioens- droom van 2010 maakt deze zo mer definitief plaats voor een nieuwe doelstelling; top 6. Min der ambitieus, gebaseerd op een realistischer uitgangspunt op ba sis van de begroting, die met zo'n 30 miljoen euro veel kleiner is dan die van Ajax, PSV, Feyenoord en FC Twente. Vitesse viel in 2010 bijna omver en is nu een subtopper in de ere divisie. Zonder buitenlands kapi taal was de rol van Vitesse net zo marginaal als die van NEC, NAC, Roda IC of FC Groningen. Het Russische geld heeft Vitesse naar een andere positie gekatapul- teerd. De keerzijde is dat de Arn hemse club een speelbal is in een groter geheel. Bestuur en directie hebben daar weinig invloed op. Dat is even wennen, maar niet vreemd in een wereldwijde markt met grote spe lers. De vraag is ook of het erg is. De eigenaren stellen de middelen ter beschikking en de directie voert het beleid naar die finan ciële mogelijkheden uit. Het me- gakapitaal heeft zijn tanden in de internationale voetbalwereld ge zet en Vitesse is daarin sinds een kleine vier jaar een radartje, waar deze zomer weer een slinger aan wordt gegeven. DONDERDAG 12 JUNI 2014 UITSLAGEN door Ad Pertijs GAP - Chris Froome zegt zo goed als klaar te zijn voor de Tour de France die zaterdag 5 juli begint in Leeds. „Er moet alleen nog een ki lootje af', laat de 67,5 kilogram 'zware' Brits-Keniaanse kopman van Team Sky weten. Pim Ligthart maakt indruk in de vierde etappe van het Critérium du Dauphiné. Hij wordt derde in de vierde rit Yuri Trofimov ontsnapt op de Col de Manse uit een kopgroep en bereikt solo de finish in Gap ATLETIEK Oslo (Noo). Bislett Games, Diamond League. Mannen 100 m: 1. Thompson (Tri) 10,02. Mijl: 1. Souleiman (Dji) 3.49,49, opgave Som. 5000 m: 1. Alamirew (Eth) 13.01,57. 110 mh: 1. Martinot-Lagarde (Fra) 13,12. 400 mh: 1. Ea ton (VSt) 49,16. 3000 steeple: 1. Birech (Ken) 8.02,37. Hinkstap: 1. Claye (VS) 17,41. Pols: 1. Lavillenie (Fra) 5,77. Kogel: 1. Kovacs (VSt) 21,14. Speer: 1. Pitkamaki (Fin) 84,18. Vrouwen 100 m: 1. Soumaré (Fra) 11,18. 200 m: 1. Felix (VSt) 22,73. 400 m: 1. Mills (Jam) 50,06. 800 m: 1Jepkoech Sum (Ken) 1.59,02. 400 mh: 1. Spencer (Jam) 54,94, 2. Adekoya (Bhr) 54,96. Hoog: 1. Koetsjina (Rus) 1,98. Ver. 1. Bartoletta (VSt) 7,02. Discus: 1. Perko- vic (Kro) 67,17. BASKETBAL NBA. Finale, derde wedstrijd: Miami Heat - San An tonio Spurs 92-111. Stand best-of-seven: 1-2. Lulea (Zwe). EK-kwalificatie, vrouwen. Groep E: Zweden - Nederland 72-45. Stand: Zweden 2-3, Rusland 1-2, Nederland 1-1. TENNIS Queens (Eng). Mannen. Tweede ronde: Wawrinka (Zwi/1) - Baghdatis (Cyp) 3-2 opgave, Berdych (Tsj/2) - Duckworth (Aus) 7-6 5-7 6-4, Murray (GBr/3) - Mathieu (Fra) 6-4 6-4, Tsonga (Fra/5) - Goffin 7-6 6-2, De Schepper (Fra) - Gulbis (Let/6) 7-6 7-5, Dolgopolov (Oek/8) - Istomin (Oez) 7-6 7-6. Halle (Dui). Mannen. Achtste finales: Kohlschreiber (Dui) - Herbert (Fra) 6-2 6-4, Gojowczyk (Dui) - Raonic (Can/3) 6-4 6-4, Falla (Col) - Haase 7-6 6-4, Nishikori (Jap/4) - Monfils (Fra) 6-1 3-6 6-3. Birmingham (Eng). Vrouwen. Tweede ronde: Stosur (Aus/2) - McHale (VSt) 6-1 6-3, Stephens (VSt/3) - Schiavone (Ita) 6-2 6-4, Flipkens (Bel/4) - Giorgi (Ita) 6-3 6-2, Strycova (Tsj) - Safarova (Tsj/5) 6-3 3-6 7-5. Koukalova (Tsj/6) - Razzano (Fra) 5-7 7-6 7-6, Cetkovska (Tsj) - Rybarikova (Slw/8) 6-4 7-5. WIELRENNEN Critérium du Dauphiné, UCI WorldTour. Vierde etappe: Montélimar - Gap: 1. Trofimov (Rus) 169 km in 3.59.22, 2. Larsson (Zwe) 0.23, 3. Ligthart (Ned) 0.25, 4. Nordhaug (Noo) 0.28, 5. Velits (Slw), 6. Bouet (Fra); 21. Froome (GBr) 2.10, 23. Contador (Spa), 27. Westra, 30. Kelderman, 59. Nibali (Ita). Algemeen klassement: 1. Froome 14.09.19, 2. Contador 0.12, 3. Kelderman 0.21, 4. Talans- ky (VSt) 0.33, 5. Van den Broeck (Bel) 0.35, 6. Nibali 0.50; 47. Westra 5.52, 69. Ligthart 13.08, 70. Tankink 13.23, 81. Boom 17.24. top prof I Kim Lammers (links) viert een tref fer met het Nederlands team op het WK hockey in Den Haag. foto Ben Haeck ANALYSE VOETBAL door Gerard Borgman en Egbert van der Weerd ARNHEM - Vitesse komt opnieuw in handen van een andere eigenaar. De kans is groot dat die eigenaar van buitenlandse komaf is, finan cieel machtig en omringd door miljardairs en voetbalmakelaars uit de internationale voetbalwereld. Dat netwerk bepaalt de rol die de Arnhemse eredivisieclub speelt in het grotere spel. Roman Abramovitsj foto foto Hollandse Hoogte De eigenaren stellen de mid delen ter beschikking en de directie voert het beleid naar die mogelijkheden uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53