Neymar-gekte in Brazilië is groter dan WK-koorts en Dudu hranü Zelfs een struikelpartij van Neymar zorgt voor commotie in Brazilië Hodgson neemt maagpijn voor lief Brasil 2014 7 Badelj sluit alsnog aan bij Kroatië Brazilianen als importproduct De spelers en staf van Engeland hebben voorafgaand aan de reis naar Manaus medicijnen geslikt tegen malaria. De ploeg neemt de bijwerkingen zoals misselijkheid en buikkrampen voor lief, meld de bondscoach Roy Hodgson een dag voordat het gezelschap afreist naar de in het Amazonegebied ge legen stad. Daar speelt Engeland zaterdag tegen Italië. „Ik moet me neerleggen bij de mening van de artsen. Als zij vinden dat de spe lers malariapillen moeten slik ken, ongeacht of er bijwerkingen zijn, wat moet ik dan?" Ivan Mocinic is een dag voor de openingswedstrijd van het WK afgehaakt bij Kroatië. De mid denvelder heeft te veel last van een enkelblessure. Bondscoach Niko Kovac heeft Milan Badelj als zijn vervanger bij de selectie gehaald. De 25-jarige middenvel der van HSV was na de voorbe reiding afgevallen. De 21-jarige Mocinic, die voetbalt bij Rijeka, speelde nog geen interland voor Kroatië. Wel kwam hij uit voor jeugdteams. Badelj staat op ne gen interlands. Kroatië opent het WK vandaag tegen Brazilië. speelde weinig omdat Falcao de onbetwiste eerste spits was en was blij dat hij kon terugke ren naar Brazilië. Cruzeiro ont fermde zich eerst over hem, maar pas bij Goias voelde Wal ter zich weer op zijn gemak. Zijn overgewicht bleef een groot probleem. Walter hangt nog steeds aan zijn vrienden in de favela Coque. In hun gezel schap probeert hij op vrije da gen alles in te halen waar het vroeger aan ontbrak. Dat leid de tot grote feesten. Alcohol ge bruikte Walter niet, maar de 24-jarige spits buikte behoor- drid), Ivan Rakitic (Sevilla) en Ma teo Kovacic (Internazionale) als concurrenten. Sammir laat zich kort na aankomst in uitvalbasis Praia do Forte wel zien in de oe fenwedstrijd tegen Australië. De oud-jeugdinternational van Brazi lië geniet met familie en vrien den op de tribune in Salvador, niet ver van zijn geboorteplaats Itabuna. Zijn ouders juichen, ge stoken in shirt van Kroatië, voor hun zoon. Sammir is ontroerd. Die emoties zullen vanavond on getwijfeld in alle hevigheid weer opkomen, zeker als Samba Sam my en Dudu speeltijd krijgen te gen Brazilië. De twee Kroaten staan met recht voor de meest be laden wedstrijd uit hun carrière. lijk uit door liters frisdank. Bij Goias maakten ze niet zo'n probleem van zijn omvang, maar Fluminense ging pas overstag nadat de aanvaller be loofde kilo's af te vallen. Dat lukte aanvankelijk, maar een plaats op de reservebank ach ter Fred stemde Walter niet te vreden. Zijn gewicht nam weer toe. De medische staf van Fluminense greep in en de spits viel twaalf kilo af. Tijdens de absentie van Fred bewees juist Walter dat hij de Brazili aanse ploeg van een hiaat in de selectie had kunnen verlossen. In zijn geboorteplaats Santos is de liefde voor de zoon van de stad groot. „Het WK leeft nog niet. Er zijn nauwelijks decoraties, de mensen zijn afwachtend dit toer nooi. Maar voor Neymar juichen ze allemaal", zegt Antonio Lima. De 72-jarige man was de eerste trainer van Neymar toen hij op 13-jarige leeftijd bij Santos arri veerde. „Hij is er klaar voor, ge loof me. Zijn hele loopbaan is op gebouwd naar dit moment. Hij is nog jong, maar hij heeft het in zich om dit toernooi de echte ster te worden." Ook in andere steden is het voor namelijk Neymar dat de klok slaat. Shirtjes met nummer tien en 'Neymar Jr.' zijn verreweg het populairst. „Zonder Neymar zijn we niets, wie gaat hem opvangen als hij geblesseerd raakt?" vraagt Ana Carolina (33), terwijl ze een kruisje slaat en omhoog kijkt, bij wijze van smeekbede aan God om dat niet te laten gebeuren. Ondertussen zijn in de aanloop naar het toernooi grote proble men uitgebleven. De selecties kwamen allemaal op tijd aan en passeerden zonder moeite de vliegvelden, trainingscomplexen voldoen en de hotels bevallen. De enige wanklank kwam vooral van supporters die de open trainingen van de teams wilden bijwonen, maar daarvoor over een kaartje moesten beschikken. Dit zorgde voor veel onrust en lan- ge wachtrijen voor de trainings complexen. En dan is er nog altijd de dreiging van protesten en stakingen in de twaalf speelsteden van het WK. Het negatieve sentiment bij de Brazilianen over het WK heeft president Dilma Rousseff doen be sluiten geen openingstoespraak te houden voorafgaand aan het eer ste duel. In Sao Paulo legde het metroper- soneel eerder deze week het werk neer en gisteren zorgde een sta king van taxichauffeurs in Rio de Janeiro voor vertragingen. In de stad waar het Nederlands elftal verblijft, dreigt metropersoneel ook met stakingen. De gemiddelde voetbalfan laat zich er niet door uit het veld slaan. Aan het beroemde strand van Copacabana worden wedstrij den rechtstreeks op groot scherm uitgezonden. Vlak om de hoek zit een volledig groengeel gekleurd winkeltje. Vlaggen, toeters, flui ten, sjaals, posters, hoeden, je kunt het zo gek niet bedenken, of eigenaar Thiago heeft het in zijn winkel liggen. „Maar je merkt wel dat er minder wordt verkocht dan normaal, mensen zijn nog niet zo enthousiast als normaal." Ook al is hij absoluut een voor stander van de demonstraties en heeft hij zelf ook meegelopen, toch vindt Thiago dat het geklaag van de Brazilianen nu moet op houden. „Ik vind Romario als poli ticus een populist. Hij roept maar wat en is eigenlijk nergens bij be trokken", zegt Thiago. „Maar in één ding moet ik hem gelijk ge ven. Bijna niemand die nu leeft zal ooit nog een WK in eigen land meemaken. Het is tijd om te genieten, van het voetbal en van onze Sele^ao. Als we nou gewoon meteen met duidelijke cijfers van Kroatië winnen, wordt iedereen vanzelf enthousiast." De Kroaten Eduardo en Sammir zijn geen uitzondering. Talloze ge boren Brazilianen hebben de na tionaliteit aangenomen van het land waar ze als voetballer succes vol zijn. Vijf ex-Brazilianen heb ben de WK-selectie van hun nieu we land gehaald. Behalve Eduardo en Sammir zijn Thiago Motta (Ita lië), Diego Costa (Spanje) en Pepe (Portugal) genaturaliseerd. Motta en Costa speelden zelfs (oefenin terlands voor Brazilië, waarna ze voor hun nieuwe vaderland ko zen. Ook Sammir was jeugdinter- national van Brazilië. Pepe en Eduardo speelden nooit voor een Braziliaans nationaal team. Alle ogen in de openingswed strijd tegen Kroatië zijn daarmee gericht op de ster uit Sao Paulo. „Neymar is pas 22 jaar", stelt Pelé in de Braziliaanse pers. „Hij is jong en heeft echt de hulp van de anderen nodig. De basis van het Braziliaanse succes is de defensie ve kracht." Die linie staat model voor Brazi lië. De Sele^ao zit vol fysieke kracht en temperament. De fit heid van Neymar is de grootste zorg bij het gastland. Om de favo- rietenrol gestand te doen, moet de aanvaller van Barcelona in orde zijn. Een simpele struikelpartij, eerder deze week op de training, leidt in het Braziliaanse kamp zo doende meteen tot commotie. Neymar is evenwel fit. Start de superster vanavond (22.00 uur Nederlandse tijd) ge woon op de linkerflank voor Bra zilië, bij Kroatië ontbreekt spits Mario Mandzukic (Bayern Mün- chen). Angst voor de Brazilianen is er in het Europese kamp niet. Spelmaker Luka Modric stelde eer der deze week dat het afstoppen van Neymar 'geen zware taak' is voor de Kroaten. „Wij (Kroatië, red.) moeten balbezit nemen en houden en ons eigen spel spelen. Niet verdedigen. Dan hebben we een goede kans." De arbiter bij de openingswed strijd is Yuichi Nishimura. De Ja panner floot ook het laatste WK- duel van Brazilië. Hij stuurde in 2010 Felipe Melo uit het veld, in de kwartfinale tegen Nederland. donderdag 12 juni 2014 dwars door Jan Willem Zeldenrust SAO PAOLO - Het is Neymar voor en Neymar na in de Braziliaanse media. De 22-jarige jongeling draagt de last van de natie op zijn schouders. Waren er bij de wereld kampioenen in 1994 en 2002 nog vele sterkhouders, nu is Neymar de enige echte crack van het team van bondscoach Felipe Scolari. Hij is er klaar voor. Zijn loopbaan is opgebouwd naar dit moment Antonio Lima, ex-coach Neymar Je merkt dat er minder wordt verkocht, mensen zijn nog niet enthousiast Winkelier Thiago I Neymar is de absolute ster in het team van Brazilië, foto VI Images door Lex Lammers SAO PAULO - De twijfels van de ko ning zeggen veel. Edson Arantes do Nascimento, kortweg Pelé, vraagt zich af of Brazilië wel ge noeg kwaliteit bezit om de wereld titel te veroveren. 'O Rei' roemt de verdediging en geeft hoog op van het middenrif. Maar de aanval is vooral afhankelijk van Neymar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51