2014 Beide volksliederen klinken voor Samba Sammy 6 Brasil 2014 Jennifer Lopez zal met rapper Pitbull, Claudia Leitte en de band Olodum het officiële WK-lied ten gehore brengen bij de officiële opening. Brazilië heeft een spitsenprobleem. De man die het kan oplossen, draagt te veel kilo's met zich mee. SAO PAULO - Brazilië kampt de laatste jaren met een enorm pro bleem. Spitsen van het kaliber Romario of Ronaldo zijn er niet meer. Niet voor niets hengelde bondscoach Luiz Felipe Scolari nadrukkelijk naar de diensten van Diego Costa, die uiteindelijk voor Spanje koos. De Sele^ao is tijdens het WK in eigen land aangewezen op een paar oud-gedienden. Fred (30), ooit nog bijna Feyenoorder, heeft zijn beste periode al lang achter zich. In 2009 keerde hij van Olympique Lyon terug naar de Braziliaanse Serie A. In 2013 speelde hij maar negen competi tiewedstrijden voor Fluminense. Blessures hielden hem maanden lang aan de kant. Pas in februari raakte hij fit. Maar veel alternatie ven zijn er niet. Ook al is hij pas 27, ook Joao Al- ves de Assis Silva is al over zijn top heen. Na drie jaar Rusland, drie jaar Engeland en een sei zoen bij het Turkse Galatasaray speelt Jo nu aan de zijde van Ronaldinho bij Atlético Mineiro. Die samenwerking leverde vorig jaar de Copa Libertadores op, al was het aandeel van Jo gering. Ondanks een lange voorberei ding faalde de spits opzichtig met Atlético bij het WK voor clubteams in Marokko. Bernard (Sjachtar Donetsk) en Hulk (Zenit Sint-Petersburg) zijn de andere aanvallers. Maar door Scolari worden ze in het 4-2-3-1 systeem als flankspelers gebruikt. Alles draait om Ney- mar. Dat is meteen ook de kwets baarheid van de ploeg bij het WK in eigen land. Neymar is on misbaar. Een paar jaar geleden zag het er niet naar uit dat Brazilië om een spits van topformaat verlegen zou zitten. Walter Henrique da Silva (24), kortweg Walter, dien de zich bij Internacional aan. Zijn verhuizing naar FC Porto in 2010, bekend om het zorgvuldig scouten, leek een bevestiging van zijn kwaliteiten. Het kanon van Pernambuco haalde in Portu gal een prima rendement, maar geplaagd door heimwee keerde hij terug naar Brazilië. Bovendien had de spits zijn fysie ke gesteldheid niet mee. Walter worstelt met de natuurlijke aan leg om dik te worden. Regelma tig overschreed zijn gewicht de grens van 100 kilo. Al belemmer de hem dat niet om makkelijk te scoren voor Goias (hij maakte er 45 keer in 82 wedstrijden), het stond een transfer naar een top club wel lang in de weg. Pas in ja nuari van dit jaar verhuisde hij naar Fluminense. Walter draaide de laatste weken geweldig, maar het was te laat om bondscoach Scolari nog te overtuigen. Behalve zijn gewicht heeft Wal ter ook zijn verleden niet mee. Hij komt uit Coque, de armste en gevaarlijkste favela van Reci fe. Hij groeide op met twee zus sen en zijn broers Wandeork, Waldex en Waldemir. Hij hielp zijn moeder met de verkoop van parfum en moest regelmatig wegduiken voor kogels. Op straat onderscheidde Walter zich met zijn voetbalkwalitei ten. 'Walterror' speelde op blote voeten tot zijn moeder geld ge noeg gespaard had om een paar kicksen voor hem te kopen. Op zijn elfde kreeg hij een kans bij Sport, maar er was geen geld om het lidmaatschap te betalen. Twee jaar later bood Santa Cruz hem een kans en daarna ging het snel. De verhuizing naar Porto Alegre betekende zijn red ding. Walter kon loskomen van zijn omgeving. In Coque zag hij geregeld hoe mensen geliqui deerd werden. Een van zijn broers behoorde tot de slachtof fers. Een andere broer, die bij een jeugdbende behoorde, zit wegens moord in de gevangenis. Bij Internacional ontwikkelde de spits zich verder. Het leverde hem in 2010 een vijfjarig con tract bij FC Porto. Hij kreeg er te maken met gewichtsproblemen, Joelma da Silva raakt met haar uit leg de kern van de kwestie. Een week voor het WK vertelt de moe der van Eduardo aan journalisten dat haar zoon tegenwoordig dan 'voor zijn werk' Kroaat is, maar in zijn hart Braziliaan. Op Kroati sche nieuwssites laait de discussie over de imports weer op. Een deel van de fans blijft zich verzetten te gen de samba in de 'Vatreni', de nationale ploeg. Eduardo Da Silva (31), die al in 2002 debuteert voor Kroatië, trekt zich na al die jaren weinig meer aan van het onbegrip. De spits van Sjachtar Donetsk reageert ele gant en komt met een wonderlijk voornemen. Hij wil vanavond voor het openingsduel beide volksliederen meezingen. Want al zegt hij tegenwoordig Kroaat te zijn, oude sentimenten borrelen op met het WK in Brazilië. Voor de meeste Kroaten heeft hij zeker wel overtuigd als Kroaat. Eduardo geldt al jaren als de 'ge adopteerde zoon'. Het helpt na tuurlijk dat de oud-speler van Arsenal trefzeker is en na legende Davor Suker de meeste interland goals heeft gemaakt (29). Verder twijfelt nauwelijks iemand aan zijn bedoelingen. Eduardo komt op 15-jarige leeftijd naar Kroatië. 'Dudu' is getrouwd met een Kroa tische en heeft kinderen die op en top Kroatisch zijn. Eduardo is geen gelukszoeker. Voor Jorge Sammir Cruz Campos (27) ligt dat anders. De aanvallen de middenvelder spreekt de taal dan vloeiend, poseert op zijn Face- bookpagina trots in het shirt van de nationale ploeg, maar hij heeft nog een wereld te winnen. Hij is de meest omstreden voetballer van het land. Sammir, die als 19-jarige Atlético Paranaense verlaat voor het avon tuur in Kroatië, maakt naam bij Dinamo Zagreb. Hij wint in ze ven seizoenen elk jaar de landsti tel en vijf keer de beker en is voet baller van het jaar in 2012-2013. Toch slaagt 'Samba Sammy' er niet in de harten van alle Kroaten te veroveren. De middenvelder, die eind 2012 debuteert voor Kroatië en voorlo pig op zes interlands staat, zegt niet van plan te zijn de komende weken als veredelde tolk op te tre den in Brazilië. Hij krijgt het zwaar, met Luka Modric (Real Ma- Gewicht zit 'Walterror' vaak door Wilber Hack 45 Walter Henrique da Silva was 45 keer trefzeker in 82 wedstrijden voor Goias. Het leverde hem een transfer naar topclub Fluminense op, maar hij ontbreekt op het WK Fred heeft gescoord in de oefen wedstrijd tegen Servië en dat wil hij weten ook. De 30-jarige spits van Fluminense is de aanvalslei der van Brazilië op het WK. foto VI Images door Walter Nieuwkamp I Eduardo da Silva, Braziliaan in dienst van Kroatië, foto VI Images PRAIA DO FORTE - De gewetens vraag dringt zich deze dagen tel kens weer op. Eduardo en Sammir hebben vlak voor het WK wat uit te leggen. De twee geboren Brazili anen keren als Kroaten terug in hun geboorteland. De openings wedstrijd van het WK is ook nog eens Brazilië - Kroatië. En dus is zelfs een goedbedoelde opmerking van de moeder van Eduardo ineens groot nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50