Ongemakkelijke zit met net iets te veel vernederingen UIT 37 Verslag van dappere tocht die tot mislukken gedoemd is In de film La jaula de oro verlaat de vijf tienjarige Juan samen met Sara en Sa muel de sloppen van Guatemala-Stad. Hun doel is via Mexico de grens met de Verenigde Staten over te steken. Uiteraard zijn ze op zoek naar een betere toekomst. Als de politie hen aan de Guate- malaans-Mexicaanse grens onder meer van hun schoenen berooft, geeft Samuel op en neemt de Indiaanse jongen Chauk zijn plaats in. Gedrieën ondernemen ze de lange, gevaar lijke reis te voet en per goederentrein in de hoop hun droom over een beter leven waar te maken. De film is gebaseerd op ver halen van migranten die de reis daadwerke lijk maakten. Quemada-Diez maakte met La jaula de oro (De gouden kooi) trefzeker zijn debuut als regisseur. Het verhaal van de drie bevlo gen jonge mensen op zoek naar een mens waardig bestaan in de VS imponeert. Que mada-Diez koos er bewust voor zijn mate riaal te putten uit interviews met honder den migranten. Hun schokkende, soms verbijsterende er varingen zie je weerspiegeld in de film. Nauwkeurig observerend, in chronologi sche volgorde (je ziet de invloed van zijn leermeester Ken Loach) volgt Quma- da-Diez zijn drie hoofdpersonen. Een road- movie heeft vaak een positief verloop. Zo niet La jaula de oro: de film doet op bijna documentaire wijze verslag van een tocht waarvan je ziet dat die tot mislukken ge doemd is. Terwijl de makers van De Poel eerder dit jaar in de media verkondigden dat ze het ne- derhorrorgenre weer nieuw leven willen inblazen, blijft het team achter de boekverfilming Stuk! ver weg van dat label. Het chiquer klinkende 'psychologische thril ler' geniet blijkbaar de voorkeur. Maar het indringende verhaal over een gepeste tiener die volle dig doorslaat, is gewoon een kruis bestuiving tussen Spijt! van Dave Schram en Stephen Kings Carrie minus de telekinese. Horror dus. Het siert regisseur Steven de Jong dat hij de film in eigen beheer uit brengt en compromisloos te werk is gegaan. Dat maakt Stuk! hard, rauw en indringend. Zeker voor de tienerdoelgroep is het eindre sultaat een heftige film gewor den. Het pesten, waarbij ook sek sueel geweld niet wordt ge schuwd, gaat door merg en been. De mollige Elisabeth (Jackie van Parijs) krijgt extreem veel te ver duren. Te veel zelfs. Wat in Judith Vissers gelijknamige boek beter gedoseerd is, kan in twee uur net een scheut te veel van het goede zijn en dat wreekt zich. De Jong maakt de film daarmee tot een on gemakkelijke zit vol vernederin gen en heftige jongerenproble- men. De Jong overvoert zijn film helaas met ridicuul recherche werk en haastige conclusies. t mooi is, het is ook waar dat ge weld aan de orde van de dag is. Een mensenleven is er niet veel waard. Een knappe realis tische presentatie van de reali teit. De raciale ongelijkheid uit het verleden is alles behalve gladgestreken, ze ligt slechts on diep begraven. Brian en Ali, ieder met een pro blematisch verleden dat hen achtervolgt, nemen de schop ter hand en komen er al snel achter dat het niet om een 'ge wone' moord gaat. Via straat kinderen en bendeleden ko men ze een internationaal ope rerend drugssyndicaat op het spoor. De blanke leiders ervan hebben veel duisterder motie ven dan geld verdienen. Wanneer de agenten er beiden persoonlijk bij betrokken ra ken, blijkt het verdraaid lastig de alom geprezen Zuid-Afri kaanse weg der verzoening te bewandelen. Volgens City of Violence is de Regenboognatie krap 25 jaar na de afschaffing van Apartheid in de kern nog behoorlijk rauw en zwart-wit. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 12 JUNI 2014 Jonge migranten tijdens hun zoektocht naar een betere toekomst. La jaula de oro; regie: Quemada-Diez. Te zien in Zierikzee. door Ruben van Eijl Stuk!; regie: Steven de Jong. Met Jackie van Parijs, Yolanthe Sneij- der-Cabau, Cas Jansen. Te zien in Vlis- singen. knap lastig City of Violence; regie: Jéróme Sal ie. Met Forest Whitaker, Orlando Bloom, Conrad Kemp. Te zien in Vlissingen Jackie van Parijs als de gepeste Elizabeth in de film 'Stuk'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37