ZEELAND 29 Si- Agrarisch Zeeland staat aan de vooravond van een kleine revolutie. Afgelopen vrijdag steeg een vliegtuig van het gespecialiseer de bedrijf Vigilance op vanaf Vliegveld Midden-Zeeland om percelen van 48 boeren te 'scan nen'. Het vliegtuig hangt vol met came ra's die hyperspectraalbeelden maken van percelen. De hoogresolutiebeelden leveren nauwkeurige informatie over bodem, mineralen, vocht en gewassen. Tot de oogst zal Vigilance vijf keer de akkers optisch lezen. Die data moeten worden vertaald naar de praktijk. Boeren kunnen aan de hand van de scans taakkaarten maken, waarmee ze, in combinatie met senso ren op de grond en op machines, het gebruik van gewasbeschermingsmidde len en mineralen nauwkeurig kunnen doseren. Deze Playstation-achtige tech niek moet leiden tot duurzame teelten en een beter beheer van de bodem. Voor de boer is er ook winst: hij kan mettertijd geld besparen. De aardappel teelt moet meer opleveren door betere opbrengsten en besparing op meststof fen en spuitmiddelen. Naar schatting zo'n 200 euro per hectare. De meettech niek zal in de proef vooral worden toe gepast op de aardappelteelt, maar van elke deelnemer wordt ook een ander gewas gescand. Dat heeft een reden. Dezelfde percelen worden twee jaar ge scand, maar om aardappelmoeheid te voorkomen, mogen aardappelen niet twee seizoenen achter elkaar op het zelfde perceel worden geteeld. Daar staan dus volgend jaar uien en tarwe. In het project werken het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt, onderzoek- en adviesbureau DLV Plant en boerenorga- nisatie ZLTO eendrachtig samen. De provincie steunt de verduurzaming van de landbouw. Voor de doorontwik keling van precisielandbouw heeft ze een kleine drie ton vanuit haar econo mische agenda beschikbaar gesteld. De Rabobank draagt 40.000 euro bij en de boeren die meedoen leggen ieder 500 euro in. „Voor boeren is dat bedrag te overzien, maar dit project vergt wel veel tijd en inzet. Met name hoe we die data in praktische bedrijfsvoering kunnen toepassen. Bij de aardappelen kunnen we gegevens onderling vergelij ken. We hopen dat zo iedere boer een bemestingsplan kan opstellen. Later is dat ook mogelijk voor gewasbescher mingsmiddelen en misschien ook voor drainage en grondverbeteringen. Het is ook nadrukkelijk de bedoeling de opge dane kennis te delen", zegt Charlotte van Sluijs, projectleider bij het ZAJK. De animo voor hightech sensing is groot. Naast Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder zijn het vooral jon ge boeren - keurig verspreid over de provincie - die het avontuur aangaan. Zoals de 28-jarige Nils van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer. Hij verwacht eer daags de scanresultaten van zijn aardap pelveld. „Het is een interessant project, want in Zeeland kennen we veel perce len met een gemixte bodemsamenstel ling. Vooraan bijvoorbeeld lichtere zandgrond en achterop het perceel zwa re klei." Dat vraagt om gedifferentieer de bemesting. Met gps in hun tractor en mestinjectoren kunnen boeren nu al de bodem gerichter voeden. Er ont breken echter nog puzzelstukjes. Van Tilbeurgh: „Als ik informatie krijg over welk deel van het perceel meer en welk deel minder stikstof nodig heeft, kan ik nauwkeuriger bemesten. Dat is enerzijds nodig omdat bemestings richtlijnen steeds verder worden aange scherpt en anderzijds om geld te bespa ren op meststoffen. Maar zover is het nog niet. Ik moet afwachten of mijn in vestering in hightech sensing iets ople vert." Amerika en Engeland hebben een voor sprong als het gaat om scanvluchten voor akkerbouwers. Europa zit al een tijdje op het spoor van remote sensing ofwel aardobservatie, maar dan door sa tellieten. „Helaas is het te vaak bewolkt om voldoende heldere satellietbeelden van landbouwgronden te krijgen", zegt Nelis van der Bok, senior adviseur akkerbouw bij DLV Plant. Blijven twee opties over. De lucht in met drones (on bemande, op afstand bestuurbare vlieg tuigen en helikopters) of met heuse vliegtuigen. „Drones lijken aantrekke lijk, maar een goede is prijzig. Dan praat je over 20.000 euro. Het bereik is echter beperkt omdat de accu vaak na twintig minuten leeg is. Bovendien heb je twee mensen nodig om de dro ne en de bijbehorende laptop te bedie nen. Verder moet je ook een vergun ning aanvragen." Het werd dus een vliegtuig. „Boeren willen in het groeiseizoen snel infor matie hebben over de mate waarin ze moeten bijbemesten. Dat is essentieel voor de plantontwikkeling Het liefst willen ze dezelfde dag nog de data. Een drone kan 40 tot 50 hectare per uur scannen en dus niet razendsnel de data bij de boer brengen. In dezelfde tijd scant een vliegtuig tien keer zoveel op pervlakte. Een nadeel is dat een drone gemiddeld op 150 meter hoogte beel den maakt. Dat betekent dat je bij een perceel van vijfhonderd meter breed vier beelden aan elkaar moet plakken. Een vliegtuig schiet beelden vanaf 1000 meter. De prijs per hectare is dan ook lager dan die van drones:" De beperkte actieradius ten spijt, kan een drone die vanaf 150 meter fotogra feert beelden met een zeer hoge resolu- tatie maken. Op een hoogte van 1000 meter is het beeld vanuit het vliegtuig minder scherp. Voor bemestingsdata is dat geen probleem. „Wil je echter met hyperspectraalbeelden gewasziekten zoals schimmelvorming kunnen her kennen, dan moet het vliegtuig naar 400 meter zakken. De vluchthoogte zal afhangen welke data de boer ver langt." Een cohort aan camera's onder het vliegtuig zorgt voor een continue scan. Het eindbeeld is een golfpatroon. Dat wordt met een computerprogramma omgezet in een kleurenplaat van een perceel. Een boer krijgt dus een bemes tingsadvies in kleur. Rood betekent dat hij per hectare 75 kilo stikstof moet strooien. Op hetzelfde perceel zijn ook groene en blauwe plekken te zien. Blauw mag hij met rust laten, op groen percelen kan hij af met 30 tot 35 kilo stikstof. „Boeren ontvangen de coördi naten. Ze kunnen die programmeren in de gps en de sensingdata invoeren in een computergestuurde bemestings machine. Een hectare aardappelen wordt zo een lappendeken van vakjes die precies de juiste hoeveelheid voe ding worden toegediend." Het voordeel: minder mest, een lager energieverbruik, minder Co2-uitstoot. Daarnaast vaart de bodem er wel bij als boeren minder vaak met hun tracto- ren over de akker rijden. Ook al lijkt het erop dat teeltmanagement op de vierkante meter het voorland is van de moderne akkerbouwer, boerend Zee land staat nog lang niet aan de finish. Het eindbeeld is immers nog best inge wikkeld. „Daar liepen we vorig jaar te genaan toen DLV Plant en Wagenin- gen UR testen deden. De vibraties van het vliegtuig veroorzaakten een on strak golfpatroon. Dat hadden we on derschat. Met een computer kun je dat recht breien, maar dat moet wel pre cies gebeuren. En zo waren er nog een hoop hobbels te nemen. Het vliegplan, het stofgehalte in de lucht, de calibra- tie van beelden en niet in de laatste plaats de vertaalslag van de data. Voor een bemestingsadvies hebben we nu wel een goede formule gevonden. Daar om concentreren we ons eerst op stik stofdata, waarbij we ons beperken tot aardappelen. Later volgen wellicht ziek teherkenning en vochtbalans. De tests die we tot nu toe hebben gedaan, ge ven voldoende vertrouwen om hier in te investeren. Als we de sensingdata steeds beter en voor meer doeleinden kunnen toepassen, dan mag je wel spre ken van een kleine revolutie." donderdag 12 juni 2014 hulp van boven door Frank Balkenende Bemestingsadvies kilo stikstof per ha ijb ;-S I Na een vlucht krijgen boeren dit bemestingsadvies in hun postvak. Ze weten dan hoe veel stikstof op welk deel van het perceel moet worden toegediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29