Middelburgers helpen eendjes in de put I Zware bommen worden binnenkort Padd°-riider tot ontploffing gebracht 24 WALCHEREN REGIOTOUR ZEELAND URGENDA Bewoners hebben binnen vijfjaar geen energierekening meer, is het streven van Goes en dorpsraad. Geweerschoten in woning in Oost-Souburg ülif -rl EP Het nest moet ergens in het afge zette braakliggende terrein bij de put zijn gemaakt. Een mooie plek, lekker rustig. De rubber eendjes en het heldere water in de put hadden een onweerstaan bare aantrekkingskracht op moe dereend. Ze liep naar de rand en nam een duik. Haar toen nog ne gen, kuikens volgden hun moe der en sprongen in de diepe put met zijn metershoge steile wand. „Die kunnen er nooit uit", be dacht de tienjarige Gijs Petiet die tegenover de put woont. Zijn va der Rens had nog wat hout lig gen. Samen timmerden ze een drijvend onderdak voor de eend jes. Tijdens de pinksterdagen ging Gijs met zijn pa te water om het eendenkotje in de put op zijn plaats te zetten. Het 'woonboot- je' heeft een 'anker' - een touw met een steen - zodat het niet wegdrijft. „Het water kwam tot mijn schouders", zegt Rens Pet iet. „Het was opvallend schoon." Zolang moedereend bij haar kuikens blijft gaat het goed Als het aan hem had gelegen was er verder weinig ruchtbaarheid aan gegeven, maar alles wat er in en om de Middelburgse bouwput gebeurt is al snel groot nieuws in de stad. Het eendenhuisje en zijn bouwers belandden op de Face- bookpagina BuitenbadMiddel- burg, waarop ideeën voor de bouwput verzameld worden. De eendjes trekken de aandacht van voorbijgangers. Uit de nabij gelegen gracht wordt kroos ge vist om aan de eendjes te voeren. Maar sommigen tonen, vanuit eendenoogpunt bezien, een min der gezonde belangstelling. Voor een meeuw is een eendenkuiken een drijvende snack. Het eenden kotje biedt enige bescherming, 's Nachts slapèn de vogeltjes erin. Maar toch, twee van de negen kuikens zijn inmiddels ver schalkt, waarschijnlijk door een meeuw. Medewerkster Marga van vogel en zoogdierenopvang De Mikke zegt dat de eendenkuikens in de bouwput kunnen blijven. „Zo lang moedereend bij haar kui kens blijft, gaat het goed." Dat er af en toe eentje door een meeuw uit wordt gepikt is nu eenmaal de natuur. „Als alle een denkuikens volwassen zouden worden, zag de wereld er heel an ders uit." Ze drukt iedereen op het hart de eendjes vooral geen brood te voeren. Kroos of spe ciaal voedsel ('watervogelonder- houd') is het beste. „Brood is slecht voor hun gezondheid en maakt van de bouwput een rat- tenput!" 7 W V Ze werden hiertoe gisteren uitge daagd door professor Jan Rot- mans, een autoriteit op het ge bied van duurzaamheid. Dat ge beurde tijdens de regiotour van de landelijke organisatie Urgenda (Urgente Agenda). Het doel van deze organisatie is heel Neder land duurzaam in 2050 op het ge bied van bouwen, energie, mobili teit en voedsel. Het gezelschap bezocht gisteren diverse initiatieven op het gebied van duurzaamheid in Zeeland. Zo als 'nieuwe Thoolse aardappelen' op de toeristische veiling in Sint-Annaland, een kwekerij van algen en wieren bij de Jacobaha- ven en het duurzame dorp 's-Heer Hendrikskinderen. Rotmans daagde in het dorpshuis uit een deal te maken. „Heel 's-Heer Hendrikskinderen ener gieneutraal. Maatregelen zijn rela tief eenvoudig. Als de dorpsraad en de gemeente Goes dat gaan doen, zullen wij als Urgenda de maatregelen faciliteren. We zijn al veertig jaar bezig met de duur zame samenleving. Excuses zijn er niet meer. Het is aan ons het proces te versnellen." Dorpsraadvoorzitter Marten Wiersma (hij woont al in een energieneutrale woning), be spreekt dit eerst vanavond tijdens de bestuursvergadering van de dorpsraad. En wethouder Jo-An- Excuses zijn er niet meer. Aan ons het proces van duurzaamheid te versnellen nes de Bat bespreekt het streven volgende week binnen het Goese college. „Het streven van Goes is in 2035 alle woningen energieneu traal te hebben. Binnen vijfjaar de vijfhonderd huizen van 's-Heer Hendrikskinderen ener gieneutraal, dat gaan we gewoon doen. Binnen een week gaan we de afspraken maken. Ik ga er voor." Volgens professor Rotmans zijn er voor de bewoners alleen maar voordelen. „Er is geen energieno ta meer. De investering is binnen vijftien jaar terugverdiend. Daar naast neemt de waarde van de wo ning toe." Rotmans wees hierbij op de talrij ke burgerinitiatieven die er al in den lande zijn. De overheid wordt in zijn ogen 'onderheid' en de burgers worden geen onderda nen maar 'overdanen'. „Ik heb het daarom niet over een terugtrek kende overheid, maar over een fa- ciliterende overheid. Een over heid die alle initiatieven daadwer kelijk mogelijk maakt." Dat was De Bat op het lijf geschre ven. „Het enige dat wij als over heid moeten doen, is verbinden." REGIOTOUR ZEELAND VAN ORGANISATIE URGENDA Een team van Defensie, met dui kers van de marine, de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) en een stafofficier vliegtuigberging, heeft deze week onderzoek ge daan naar het wrak, dat bij het Oostgat is gevonden, ongeveer een kilometer uit de kust, ter hoogte van het Vebenabos. Volgens Kranenburg is naar aan leiding daarvan een plan opge steld voor het ruimen van de bom men en ligt dat nu ter goedkeu ring bij de gemeente. Hij denkt De bommen leveren geen gevaar op voor de scheep vaart, maar er is wel een duikverbod ingesteld. dat de beslissing niet lang op zich zal laten wachten. Kranenburg: „De bedoeling is de bommen ver der uit de kust gecontroleerd tot ontploffing te brengen, zonder enig gevaar voor de omgeving of de natuur. Daarnaast willen we ook het scheepvaartverkeer niet hinderen." Volgens een woordvoerster van de gemeente Vlissingen wordt nu inderdaad bekeken wat er moet gebeuren met de vondst. De bom men leveren op dit moment geen gevaar op voor het scheepvaartver keer. Het duikverbod in het ge bied dat de gemeente heeft inge steld blijft echter wel van kracht. GOES - De politie heeft gisteren in Goes een automobilist aangehou den die vermoedelijk onder in vloed van drugs was. De man leek te hallucineren. Hij zei dat hij pad do's had gebruikt. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: OOST-SOUBURG - In een woning aan de Maasstraat in Oost-Sou burg is in de nacht van dinsdag op woensdag geschoten met een geweer. De politie heeft er woensdagoch tend vroeg de 24-jarige bewoner aangehouden en het wapen in be slag genomen. Rond middernacht gingen de agenten in zijn woning kijken na een melding. Het ge weer werd op zolder gevonden. De man werd naar het politiecel lencomplex Torentijd in Middel burg gebracht. Woensdagmiddag heeft de man te horen gekregen dat hij langer moet blijven. door Theo Giele MIDDELBURG - Tussen badeendjes en opgeblazen Donald Ducks zwemmen nu ook eendjes van vlees en bloed in de Middelburgse bouwput. Omwonenden en voorbij gangers hebben zich inmiddels het lot van moedereend met haar - nu nog - zeven jonkies aangetrokken. Marga, medewerkster De Mikke zie ook www.pzc.nl/video Alle woningen 1 in het dorp energieneutraal door Frank van Cooten l Moeder eend met haar kroost in de bouwput aan de Zuidsingel/Lange Noordstraat in Middelburg, foto Lex de Meester 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Alle vijfhonderd woningen in 's-Heer Hendrikskinderen zijn binnen vijfjaar energieneutraal. Dat is het streven waar zowel de dorps raad als de gemeente Goes voor gaan. Professor Jan Rotmans De organisatie Urgenda ontdekt vandaag onder meer het biobased huis in Kruiningen en praat met boeren over de eiwittransitie. In Terneuzen wordt Biobase Euro pe bezocht Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluis kil laat vrijdag zien wat vlasklod den betekenen voor verwerkende industrieën als papier en textiel. Het gezelschap krijgt vervolgens bij Yara meer te horen over de in zet van restwarmte en C02 voor milieuvriendelijke en duurzame glastuinbouw. De toer sluit in Goes af met scho lieren, een ideeënwedstrijd en een duurzaam slotfeest. door Wendy de Jong VLISSINGEN - De drie bommen die vorige week door sportduikers wer den aangetroffen bij een vliegtuig wrak voor de kust van Vlissingen, zijn gisteren door duikers van de marine geïdentificeerd. Luitenant ter zee Alex Kranenburg wil echter nog niet zeggen om wat voor ex plosieven het gaat, maar hij beves tigt wel dat het zware bommen be treft. Ook voor kleine karweitjes! Tel: 0113-21 66 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24