ZEELAND Onderzoek kerncentrale degelijk m almanak Ogen 21 t 22 28 en 29 Hoe ziet een fijne schooldag eruit? En de ideale meester of juf? Leerlingen van vijf basisscholen vertelden het prinses Laurentien. DONDERDAG 12 juni 2014 ■■MBHII Brussel tevreden over aanpak natuurherstel Boeren met hulp van boven VLISSINGEN - Een meester moet vrolijk zijn, altijd goedemorgen zeggen en duidelijk uitleggen. Het zou ook mooi zijn als hij die uitleg op video zet, zodat die zo vaak kan worden bekeken als no dig is. „Maar dat moeten wel goe de filmpjes zijn", roept een van de leerlingen. „Stel je voor dat zijn broek afzakt." Het is woensdagochtend. Vijftig leerlingen van Zeeuwse basisscho len, gadegeslagen door nog meer klasgenoten, beantwoorden bij HZ University of Applied Scien ces in Vlissingen gretig vragen van prinses Laurentien over hoe zij het onderwijs graag zouden zien. De prinses, gestoken in een zwart-witte jurk met felroze vest je, kent alle leerlingen inmiddels bij naam en draaft onvermoeibaar met de microfoon door de grote ruimte om iedereen zijn zegje te laten doen. De leerlingen vormen de Zeeuw se Kinderraad, een initiatief van de Academie voor Educatie Pe dagogiek (onderdeel van de HZ) en Missing Chapter Foundation. De kinderen denken mee over de toekomst van het onderwijs en het bedrijfsleven in Zeeland. Mis sing Chapter Foundation vindt dat kinderen en jongeren een gro tere rol moeten krijgen bij beslis singen op maatschappelijk en eco- IHHIW nomisch gebied. Prinses Lauren tien is oprichter en directeur van de stichting. De Vossenburch in Middelburg, de Louise de Colignyschool in Vlissingen, CBS De Regenboog in Nieuwdorp, de Ichthusschool in Wolphaartsdijk en CBS Onder de Wieken in Burgh-Haamstede zijn vertegenwoordigd in de Kinder raad. Het is de bedoeling dat in de nabije toekomst meer scholen er bij worden betrokken. Over het schoolleven hebben de kinderen zeker een mening. De dag moet beginnen met een ste vig ontbijt ('anders word je moe') en een gedegen voorbereiding. De juf of meester moet vooral vro lijk zijn en duidelijk uitleggen. „Maar meestal is het kind slim mer dan de meester", weet een van de leerlingen. Leren is belangrijk, vinden ze, want ze gaan allemaal later voor 'een goede baan'. Maar wat willen ze dan leren, wil een van de aan wezige leerkrachten weten. De wensenlijst is lang. Van geschiede nis tot Spaans en van spelling tot Chinees, maar ook onder meer zwemmen, koken, breien, karten en 'freerunnen in de stad' worden genoemd. „Ik kan niet koken", laat prinses Laurentien zich ont vallen. „Had ik dat nou maar ge leerd op school." Mensen van de HZ en leerkrach ten schrijven ijverig mee. Na bijna een uur sluit Laurentien de sessie. „Ik vind dat jullie het waan zinnig goed hebben gedaan." Een van de deelnemende jongens zegt blij te zijn 'dat we onze mening mochten geven'. „Dat is goed voor onze toekomst. Als we de re gels gaan veranderen, krijgen we het veel leuker op school." Een andere jongen heeft nog een prangende vraag. „Kunt u écht niet koken? Of heeft u een man die kan koken?" Dat laatste blijkt het geval. „Gelukkig wel." De prinses wil als afsluiting ook graag tips van de kinderen heb ben over 'hoe ik dit soort gesprek ken nóg beter kan doen'. Er is ech ter vooral tevredenheid. „Niet té druk zijn", probeert de een voor zichtig. „Heel goed", vind Lauren tien. „Daar kan ik iets mee." Een andere jongen heeft ook nog een advies in petto. „Geen roze kleding aan. Blauw is mooier." Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) stelt dat in een brief aan Laka, een stichting tegen kern energie. Bijna een jaar geleden on derging het hart van de kerncen trale Borssele een grondig onder zoek. Een mega-echo moest on dubbelzinnig uitsluitsel geven over de vraag of het reactorvat haarscheurtjes bevat. De uitkomst is dat in het reactorvat van Borsse le geen haarscheurtjes zitten. Tegenstanders van kernenergie, zoals Laka, hebben de uitkomst al tijd betwist. Ze vinden dat het on derzoek onvolledig was en over moet. Kamp schreef de Kamer en de provincie Zeeland al dat hij nieuw onderzoek niet nodig vindt. Jarenlange blootstelling van het vat aan de neutronenstroom van de kernreactie kan op den duur leiden tot verbrossing, een struc tuurverandering van het staal. La ka wil daar meer onderzoek naar. Kamp vindt dat het onderzoek de gelijk en uitvoerig genoeg was. Terug van een bezoek aan de tand arts, waar een ondertand getrokken moest worden, deed de Zeeuw ver slag van zijn ervaringen. De man verhaalde over het schoon maken van zijn ondergebit, tipte de verdoving aan en als terloops, ook de inmiddels spreekwoordelijk mooie ogen van de tandartsassisten te. „Toen moest ik ook nog een anti conceptiemiddel een minuutje door mijn mond laten rollen", vervolgde hij zijn relaas. Zijn echtgenote schoot in de lach. „Je bedoelt zeker anti-bacterieel mid del?", concludeerde ze. „Te diep in de lente-ogen van de tandartsassisten te gekeken zeker!" Kind slimmer dan de meester door Rolf Bosboom I Prinses Laurentien gaat in gesprek met leerlingen van vijf Zeeuwse basisscholen, foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl DEN HAAG - Het is niet nodig om het reactorvat van de kerncentrale Borssele opnieuw te laten onder zoeken op haarscheurtjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21