Mantelzorgen telt mee als Tegenprestatie' Beiaard inspireert schilders 66 Er waren opvallend weinig jongeren van onder de achttien jaar in Renesse. 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Ook jonge Duitse vakantiegangers krijgen deze zomer te maken met de strengere Nederlandse alcoholregels. door Theo Ciele RENESSE - Ze is de enige van het groepje Duitse jongeren die nog geen achttien is. En wat voor Ne derlandse jongeren geldt, geldt ook voor hun Duitse leeftijdgeno ten: onder de achttien geen drup pel alcohol in openbare gelegenhe den. Tijdens het pinksterweekeinde, traditioneel de tijd voor veel jon ge Duitsers om naar de Schouwse kust af te zakken, krijgen ze voor het eerst te maken met de verho ging van de leeftijdsgrens. „Nicht so toll", vindt de zestienjarige van de maatregel. Maar ja, het is niet anders. Of ze wist van de strenge re alcoholregels in Nederland? Nou, nee. Eigenlijk niet. De ande ren vinden het allemaal maar overdreven. „De leeftijdsgrens zou hier in Holland hetzelfde moeten zijn als in Duitsland. Zes tien." Een eindje verderop moppert een, overigens twintiger, dat de Duit sers 'net als jullie' nu eenmaal een 'Saufkultur' hebben. „En ik vind dat zestienjarigen het recht hebben daaraan deel te nemen." De Jumbo in Renesse is de plaats waar behalve levensmiddelen ui teraard ook bier wordt verkocht. Winkelier Thieu Pepels heeft zijn voorzorgsmaatregelen genomen. „Als we een groepje jongeren bin nen zien komen en we vermoe den dat er iemand jonger dan achttien bij is, vertellen we ze bij binnenkomst wat de nieuwe re gels zijn in Nederland. Zo voor kom je scènes bij de kassa. Dat werkt goed. Ik moet zeggen, het is allemaal voortreffelijk gelo pen", maakt hij op tweede pink sterdag de balans op. Het is vol gens hem een fantastisch pink sterweekeinde. Mooi weer, gezel ligheid en veel klandizie. Een medewerkster van een van de grote, bij jongeren populaire horecazaken klinkt minder tevre den. Volgens haar is het zaterdag middag aanzienlijk minder druk dan in voorgaande jaren. De leef tijdsgrens, de controles, het bij twijfel moeten vragen naar een 'ausweis', het wordt er allemaal niet gezelliger op. „Die gasten gaan voor hetzelfde geld dan net zo lief naar Spanje. Is de leeftijds grens daar ook achttien? Nou vol gens mij wordt daar echt niet ge controleerd. En wat zie je hier? Ze gaan nu juist meer drinken in hun tent voordat ze uitgaan. Je krijgt juist meer comazuipers. Het is niet te begrijpen." Overigens zijn dit pinksterweek einde verreweg de meeste gasten uit Duitsland ouder dan achttien jaar. Iets wat ook burgemeester Gerard Rabelink niet is ontgaan. Hij is drie avonden in het cen trum van Renesse geweest om persoonlijk poolshoogte te ne men. „Er waren opvallend weinig jongeren van onder de achttien in Renesse. De sfeer was goed, gezel lig", is zijn conclusie op tweede pinksterdag. Rabelink is niet uit op een heksenjacht op achttien- minners met een pilsje in de hand, maar vindt anderzijds dat de gemeente de wettelijke regels moet controleren. GEEN EUROPESE EENHEID Mensen die geen arbeidsverplich- ting hebben, maar wel een uitke ring ontvangen, moeten als straks de nieuwe wet van kracht is een of andere tegenprestatie verrich ten. Mantelzorg en vrijwilligers werk gaan daar onder vallen. De meerderheid van de raad is het eens met de keuze van het college om de tegenprestatie niet te ver plichten. Wethouder Van den Bos ziet daar niets in, omdat verplich ten niet altijd tot een succes leidt en juridisch niet altijd houdbaar is. Dat heeft een pilot bij Orionis op Walcheren geleerd. De kaders die het college heeft gesteld voor de invoering van de nieuwe parti cipatiewet zijn goed gevallen bij de raad. Er waren wel aanvullen de opmerkingen. Anita de Vos (SP) wil dat de raad regelmatig cij fers krijgt over de uitstroom van mensen met een uitkering naar een baan. Van den Bos onder schreef het belang van monito ring. Laurence Haack (WD) pleit te voor samenhang en zoeken naar creatieve oplossingen. „Het hoeft niet altijd groot of moeilijk. Iemand met Wmo krijgt een keu kentafelgesprek. Wat is er op te gen dan gelijk te inventariseren wat mensen leuk vinden en welk vrijwilligerswerk ze zouden kun nen doen." ZIERIKZEE - Geïnspireerd door de klanken van het carillon schildert Kees Warmoeskerken uit Bergen op Zoom de stadhuistoren in Zie- rikzee. Zaterdag begon met de Zie- rikzee Beiaarddag een program ma met tal van activiteiten die de ze zomer rond de carillons wordt gehouden. Omdat in Zierikzee de Eerste Wereldoorlog herdacht wordt, schenkt de Stichting Zie- rikzeese Carillons extra aandacht aan het Taylor-beiaard in de stad huistoren. Bij vergissing had een Engelse piloot op 30 april 1917 acht Engelse bommen op Zierik zee gegooid. Van de schadevergoe ding die de Engelsen betaalden kon ook een carillon worden aan geschaft. Deze zomer staat een se rie koffieconcerten met bekende Vlaamse beiaardiers op het pro gramma. Een concert voor beiaard, door Janno den Engels man en de fanfare Crescendo uit Dreischor, sloot zaterdag de beiaarddag af. foto Dirk-Jan Gjeltema Zonder 'ausweis' geen drank Burgemeester Gerard Rabelink Deze heren hebben een voorraadje ingeslagen bij de supermarkt in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema Nederland is met de leeftijdsgrens van 18 jaar voor bier en andere zo geheten lichtalcoholische dranken geen uitzondering in Europa. In 20 van de 28 lidstaten van de Europese Unie is de leeftijdsgrens 18 jaar, zowel als het gaat om win kelverkoop als om verkoop in de horeca. Dat geldt ook voor popu laire jongerenbestemmingen als Spanje en Griekenland. In onze buurlanden België en Duitsland geldt een leeftijdsgrens van 16 jaar voor een alcoholisch drankje in de horeca, net als in Luxemburg, Oostenrijk, Portugal, het Verenigd Koninkrijk. Malta en Cyprus hanteren een grens van 17 jaar. In Denemarken geldt in de horeca ook een grens van 18 jaar, maar daar mogen 16-jarigen weer wel lichtalcoholische dranken in een winkel kopen. Daarvoor moet je in het Verenigd Koninkrijk dan weer wel 18 jaar zijn. De meeste landen - 23 van de 28, waaronder Nederland- hanteren voor sterke drank een leeftijds grens van 18 jaar of ouder. In Zweden en Finland mogen win kels alleen aan mensen van 20 jaar en ouder sterke drank verkopen. In de horeca is de grens van 18 jaar. In slechts drie landen binnen de Europese Unie is de verkoop van sterke drank aan 16-jarigen toege staan: Luxemburg, Oostenrijk en Portugal. In Cyprus en Malta is sterke drank toegestaan vanaf 17 jaar. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Mantelzorgen geldt op Schouwen-Duiveland ook als tegen prestatie in het kader van de nieu we participatiewet Die toezegging heeft wethouder Cees van den Bos gedaan aan de raadsfracties. Diver se fracties waren bevreesd dat man telzorgen niet als tegenprestatie zou gelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58