Partijbestuur van 50Plus 4 BINNENLAND COMPENSATIE MISBRUIKSLACHTOFFERS Betalen van schadevergoedingen voor seksueel misbruik trekt een zware wissel op de kloosterordes. 69 p.p. 1 Arrestatie na zware mishandeling man De politie in Made heeft gis teren een 24-jarige Made- naar aangehouden voor be trokkenheid bij de mishan deling van een 55-jarige Gro ninger. Die werd de nacht daarvoor zwaar toegetakeld en door agenten op straat ge vonden. Hij liep bij de mis handeling ernstig hersenlet sel op en is geopereerd. Laks pleit voor 'genadezesje' Het Landelijk Aktie Komi- tee Scholieren (Laks) roept docenten van middelbare scholen op leerlingen 'gena dezesjes' te geven als zij een paar tienden tekortkomen om te slagen. De organisatie wil leerlingen zo bescher men tegen hoge studieschul den als de basisbeurs per september 2015 verdwijnt. VVD'er Smit eist ledenverkiezing Alle leden van de WD moe ten hun nieuwe voorzitter kunnen kiezen, niet alleen de mensen die vrijdag en za terdag naar het partijcon gres in Bussum komen. Dat zegt kandidaat-voorzitter Peter Smit. Hij wil geen voorzitter worden als de le denraadpleging er niet komt. Hardleerse dronken man is auto kwijt De politie in Apeldoorn kreeg zondag te maken met een man die twee keer ach ter elkaar dronken in zijn au to reed. De eerste keer was hij in een heg gereden. Een paar uur later raakte hij een auto en reed bijna een terras op. De politie, die al eerder zijn rijbewijs innam, nam toen ook zijn auto in beslag. ANWB klaar voor drukke zomer De ANWB Alarmcentrale maakt zich op voor de druk ke zomerperiode. De alarm centrale krijgt dan dagelijks 5000 tot 7000 pechhulpvra- gen van Nederlanders in het buitenland. Het aantal men sen in callcentra in Neder land en in onder meer Duits land, Frankrijk en Spanje wordt flink opgeschroefd. MAASTRICHT Het dossier seksueel misbruik heeft 'een behoorlijke impact gehad'. „Op de slachtof fers, maar ook op de orde." Het toch al aflopende kloosterleven in Nederland moet zich nu ook nog druk maken om de financiën. Ze praten er niet graag over, de broeders van Maastricht. Overste Kees Gordijn wil het totaalbedrag dat zijn orde aan compensatie heeft betaald aan slachtoffers van seksueel misbruik, niet uitzoeken en ook 'niet in de krant'. „Dat vind ik vervelend. En andere or des hoeven het ook niet te we ten." Uit cijfers die deze krant op vroeg bij het Meldpunt Seksueel Misbruik RKK, blijkt dat de Broe ders van Maastricht 707.500 euro aan compensatie hebben betaald. Dat is exclusief de bedragen die zijn betaald na bemiddeling bui ten het meldpunt om. Lang niet elke kloosterorde moet zoveel betalen als de Broeders van Maastricht of de Fraters van Til burg (twee miljoen), maar het gaat bij veel van de 44 ordes die tot nu compensatie hebben be taald, al snel om een ton. Dat is veel geld voor de krimpende broe der- en zusterordes. Ook de bis dommen hebben moeite het geld op te hoesten. Uit de jaarrekenin gen over 2013 van de bisdommen bleek onder meer dat het aartsbis dom Utrecht een deel van een er fenis die was bestemd voor hulp aan armen en drugsverslaafden, gebruikte voor het betalen van de kosten van het Meldpunt. De kos ten van de commissie-Deetman (die het seksueel misbruik onder zocht) en het (onafhankelijke) Meldpunt moeten door de ordes en de bisdommen samen worden betaald. Daarbij gaat het om meer dan 7 miljoen euro, die bovenop de compensatiebetalingen komt. Het Meldpunt sluit op 1 juli de ter mijn voor nieuwe meldingen van verjaard misbruik. De ordes betaalden een deel van de kosten met geld dat ze verdien den door de verkoop van hun reis bureau Raptim in 2008. Dat geld werd opzij gezet voor 'toekomstig religieus leven', maar ging nu naar 'Deetman' en het Meldpunt. De ordes verkregen hun kapitaal onder meer doordat kloosterlin gen hun salaris als leraar aan de orde overmaakten. Dat geldt ook voor pensioenen en aow. Ook is er geld verdiend met verkoop van panden de afgelopen decennia. Maar dat laatste is nu geen oplos sing, de gebouwen zijn nauwe lijks te verkopen. „Er staat al zo veel leeg", zegt overste Gordijn. Hij stelt dat de Broeders van Maas tricht geld moeten aanspreken dat is bestemd voor hun oude dagsvoorziening. „Als je dat geld gaat gebruiken, kun je mensen SPECIALE LEZERSAANBIEDING Hotel De borken niet de voorzieningen bieden die je had gepland: goede zorg, de extra dingen die mensen nodig hebben als ze ouder worden. En je kunt ook de provincies buiten Nederland niet altijd meer geven wat ze vragen, bijvoorbeeld voor hun scholen." De Broeders heb ben ook afdelingen in Chili en Ghana. Broeder Cees van Dam is voorzit ter van de Konferentie Nederland se Religieuzen (het samenwer kingsverband van alle ordes) én van de Congregatie der Broeders van de H. Aloysius Gonzaga in Oudenbosch. Hij bevestigt de zor gen waarmee zowel de instituten 'met ruimere fondsen' als de klei ne ordes kampen. „De compensa- tiegelden trekken ook een zware wissel op de financiële situatie van mijn congregatie en hebben geleid tot een situatie waarin op alles bezuinigd moet worden. Om dat wij nog maar een kleine groep vormen van veelal (hoog)bejaarde broeders en niet meer over ande re fondsen beschikken, betreft dit de kosten van het dagelijks leven en de kosten van de zorg." De Fraters van Tilburg moeten meer betalen 'dan verwacht', stelt overste Broer Huitema. Het gere serveerde miljoen blijkt lang niet genoeg. Samen met de gevolgen van de financiële crisis heeft het 'soms ingrijpende consequenties'. „Projecten in het Zuiden (van de wereld, red.) stagneren." Desondanks lijken de gevolgen niet zo groot als in bijvoorbeeld Amerika. Daar liggen de bedragen die worden uitgekeerd veel hoger dan de maximaal 100.000 euro in Nederland. Er zouden al elf bis dommen failliet zijn gegaan. Partijvoorzitter John Struijlaard vindt dat Klein de belangen van de partij benadeelt. Ten eerste door eind mei zonder rugge spraak zijn collega Kamerlid Baay uit de tweemansfractie van 5oPlus te zetten. En ten tweede door de afgelopen weken 'met modder te gooien' naar het partij bestuur en oprichter en Eerste Ka merlid ïan Nagel. Klein - nu onder de noemer 5oPlus-Klein in de Kamer - is ab soluut niet van plan zijn zetel op te geven en dat hoeft hij ook niet te doen volgens de regels van het parlement, mocht hij geroyeerd worden. Het Kamerlid zegt het wel 'bijzonder teleurstellend' te vinden dat het partijbestuur hem op deze manier buiten spel wil zetten, al verbaast het hem 'hele maal niet'. Volgens Klein past het precies in de partijcultuur onder leiding van Jan Nagel. „Ik noem hem niet voor niets 'Nageltsjen- ko'", verwijzend naar de Oekraïen se methodes van drang en dwang die hij op de partijleden zou uitoe fenen. Volgens Klein zit Baay op diezelfde koers. Baay herkent zich daar echter he lemaal niet in. „Ik vaar mijn eigen koers." Zij speelt de bal terug. Vol gens haar is juist Klein degene die geen tegenspraak duldt en zijn medewerkers en collega's on kies behandelt. „De dag voordat hij mij eruit zette, zei hij: 'of je gooit het erop dat je kanker hebt, of ik zeg dat je niet goed functio- MADE AMSTERDAM Peter Smit foto HH BUSSUM APELDOORN DEN HAAG Moeite om geld op te hoesten door Cyril Rosman Landhotel De Borken ligt aan de rand van het schitterende natuurgebied Nationaal Park Dwingelderveld en is gevestigd in een karakteristieke boerderij. Hier kunt u onbezorgd genieten van een all-inclusive verblijf met lekker eten, voor een vaste voordelige prijs. ■Dwingeioo j Drenthe 2 x overnachting incl. ontbijtbuffet 2 x a la carte lunch 2 x 3-gangen diner Onbeperkt koffie, thee en non-alcoholische dranken Alcoholische dranken" worden geschonken vanaf 17.00 uur Gebruik van het binnenzwembad Gebruik van de sauna en fitnessruimte Gratis WiFi tBier, wijn en binnenlands gedistilleerde dranken. fnjs is o.b.v. vbrbüjfvan Mm personen sxdt&ef iBsarvèringskosten (€5per boeteng). ibx handling fee 2p.p.p.n)èri&eekendïxbsiag (€5p.p p.ii). Geldig ven 0 f -07-2014 tfm 30-ÖÜ-2014 Anoniem documenten lekken? Dat kan via publeaks.nl. Kies op die si te voor De Persdienst. Boeken? Ga naar www.hoteldeborken.nl/allin of bel: +31 (0)347 - 750 474 door Francine Wildenborg DEN HAAG - Het bestuur van 50Plus wil dat Tweede Kamerlid Norbert Klein niet langer lid is van de partij. Juristen buigen zich over de moge lijkheden om hem te royeren. Za terdag bleek dat de afdelingen en Statenleden van 50Plus Klein niet langer steunen en al hun vertrou wen in Kamerlid Martine Baay leg gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4