Westerscheldetunnel: een soort science-fiction SPORT 11 zee Van der Zwet wint tunnelpremie Arno van der Zwet heeft tij dens de Ronde van Zeeland Seaports de Westerschelde- tunnelprijs gewonnen. De renner van het Koga Cycling Team won de sprint bergop bij het uitkomen van de Westerscheldetunnel. De 28-jarige wielrenner uit Zoe- termeer was als eerste van de kopgroep boven en pakte daarmee de 'bergprijs', die bestond uit een kunstwerk en 500 euro. Slechts vier renners finishen niet Van de 136 in Terneuzen ge starte renners haalden er maar vier de finish niet. In totaal 132 coureurs volbrach ten de 197,5 kilometer lange koers naar Goes. Winnaar Theo Bos legde die afstand af met een gemiddelde snel heid van 44.838 kilometer per uur. Met hem waren nog 72 renners zo snel, de rest kwam op kleine achterstand binnen. Hoogerland pakt klein prijsje mee Johnny Hoogerland snoepte nog een klein beetje mee uit de premiepot van de Ronde van Zeeland Seaports. De Be velander verdiende met zijn zestiende plaats 147 euro. De zege leverde Theo Bos 5785 euro op, Ramon Sinkeldam (tweede) kreeg 2895 euro bij geschreven op zijn rekening en Michael van Staeyen (der de) 1445 euro. Eindelijk weer zege voor Nederlander De Ronde van Zeeland Seaports heeft met Belkin- renner Theo Bos eindelijk weer een Nederlandse win naar. De laatste Nederlander die hem voorging was Ste ven de Jongh, die in 2006 als eerste over de streep kwam. Belkin, voorheen Rabobank, moest nog langer wachten op een zege. Bram de Groot was in 2005 de laatste. (f beperkte voorsprong, controleert de koers in het peloton, zorgt kort voor de finish voor een algemene hergroepering en kopman Theo Bos sprint even later naar de over winning. „Nee, zo simpel was het zeker niet", aldus de winnaar. Want in die sprint had Bos, die twee weken geleden al de World Ports Classic (WPC) op zijn naam had geschreven voor Ramon Sin keldam, af te rekenen met de nummer twee van de Ronde van Zeeland Seaports in 2013. En dat was? Inderdaad, diezelfde Ramon Sinkeldam! De 25-jarige sprinter van Giant-Shimano werd van te voren door menigeen getipt als dé grote kanshebber voor de over winning. De renner uit Assen delft zou na al die tweede plaat sen wel genoeg motivatie hebben voor een kapitale eindspurt. „Wij zijn de eindsprint vroeg aan gegaan, misschien wel iets té vroeg", zei Sinkeldam. „Toen was het wachten tot Theo uit m'n wiel zou springen. Ik ben wel enigszins teleurgesteld, maar kan er ook wel vrede mee hebben. Ik ben gewoon op waarde geklopt door Theo." Bos snelde op nieuwe groene schoenen naar de gekoesterde overwinning. Vorig jaar immers schoot in de eindsprint zijn voet los van de trapper. Daardoor was hij op slag kansloos voor de zege en eindigde als negende in de 2013-editie van de Ronde van Zee land Seaports. „Ik had nu nieuwe schoenen aan met nieuwe plaat jes eronder. Alleen toen ik ze voor de sprint strakker wilde zetten, kreeg ik ze niet strak genoeg. Daar werd ik toch wel een beetje zenuwachtig van." Ondanks zijn zenuwen reed de dertigjarige wielrenner uit Har derwijk naar de overwinning. Naast de twee topfavorieten Bos en Sinkeldam stond Michael van Staeyen als derde op het podium. De Belg van Topsport Vlaanderen begint een vaste waarde te wor den in de top van het klassement van Zeeland Seaports. Twee jaar terug eindigde hij nog als 21e, maar vorig jaar greep hij net naast het podium en werd vierde. Misschien moet Van Staeyen vol gend jaar ook eens met nieuwe schoenen naar Zeeland komen. terdagmorgen om tien uur heb ben zich in Motel Goes een kleine 140 wielerrecreanten verzameld voor de rit door de Westerschelde tunnel. Het zijn niet de minsten. Onder hen bevinden zich liefst ze ven wereldkampioenen, verschil lende winnaars van klassiekers en andere kleppers. Organisator Kees Bal geeft de laat ste instructies. Wat het belang rijkst is: de tunnel kan niet te lang dicht blijven, dus moeten de fietsers zich aan een strak tijd schema houden. Veertien minu ten hebben ze om van ingang naar uitgang te rijden. Doen ze er langer over, dan bestaat de kans dat de profrenners, die iets later de tunnel induiken, hen inhalen. Veertien minuten? In de zaal stijgt een luid gelach op. Da's wel erg weinig! Na een snelle reken som blijkt het mee te vallen; 6,5 kilometer in 14 minuten duidt op een gemiddelde van zo'n 28 kilo meter per uur. Moet kunnen. Om tien over half een vertrekt de colonne vanuit Terneuzen rich ting tunnel. Bij de afdaling geeft de teller op de fiets 65 kilometer aan. Oef, wat gaat dat hard! Voor Jan Janssen lijkt het gesneden koek, want hij verdwijnt al snel uit het zicht. Dan volgt er een vlak stuk, waar in sommige renners helemaal los gaan. Er wordt luid gezongen, ge floten en geroepen zoals peuters doen als ze, gezeten in een kinder zitje achterop de fiets van hun moeder, door een tunneltje rij den. Eén deelnemer blijkt zelfs te kunnen jodelen. De klim naar de uitgang is een kuitenbuiter. Jan Janssen verteert hem simpeltjes, al wordt hij wel door wat jonger volk gepasseerd. „Het was een soort sciencefïc- tion-gebeuren. In die tunnel hoor je geluiden die je nergens anders hoort", heeft hij ervaren. „Het zin gende geluid van de bandjes op het asfalt, de ketting op je derail- leur, de wind die door de tunnel waait. En dan de rare echo van die roepers en die zangers. Heel apart." De veertien minuten hadden er best 24 kunnen zijn, blijkt even la ter wanneer gewacht wordt op de premiesprint aan het eind van de tunnel, ook wel 'Bergprijs Wester scheldetunnel' genoemd. Het duurt lang voordat de eerste ren ner zich aan het daglicht prijs geeft. Daarna gaan de genodigden verder, met een bochtje richting Goes, waar na 56 kilometer de fi nish ligt. Terug in Motel Goes maakt Jan Jansen het gebaar van twee vin gers in de neus. „Wat mij betreft had het nog wel honderd kilome ter verder gekund", zegt hij. „Maar het is een mooie dag. Rij den door die tunnel, het weerzien met oude bekenden. Leuk, erg leuk." Zo'n 140 toerrenners en 136 profrenners kunnen sinds zater dag tegen hun kleinkinderen zeg gen dat ze door de Westerschelde tunnel hebben gefietst. Hoeveel zouden er nog bijkomen? DINSDAG 10 JUNI 2014 - Het peloton van de Ronde van Zeeland Seaports, met veel Belkin-groen vooraan, op de Kattendijksedijk in de achtervolging op de zeven koplopers. ELLEWOUTSDIJK GOES GOES GOES helpen Bos aan winst I Theo Bos juicht nadat hij als eerste is geëndigd in de Ronde van Zeeland Seaports. Ramon Sinkeldam (links) wordt tweede en de Belg Michael van Staeyen (rechts naast Bos) eindigt als derde, foto's Johan van der Heijden unuy I Jan Janssen wordt geïnterviewd door speaker Kees Maas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47