Hoogerland helpt z'n dorpsgenoot handje Wielrennen door de We ii Wij zijn de 10 SPORT De derde Ronde van Zeeland Seaports eindigt in een massasprint. Theo Bos is daarin de snelste. „Gekregen van Johnny", lachte Davy Gunst na afloop zijn teleur stelling een beetje weg. Het wie- Iertalent uit Yerseke (19) reed voor het eerst van zijn leven tus sen de grote jongens en deed dat niet onverdienstelijk. Als renner van de nationale selectie was hij niet uit de voorste gelederen weg te slaan. Ontsnappen was geen op tie en zijn sprint viel in het water, waardoor hij zich moest verzoe nen met de 44e plaats. Gunst was tijdens de koers soms iets te gretig, had de twaalf jaar oudere en door de wol geverfde Johnny Hoogerland gezien. „Davy reed soms dwars door de wind naar voren. Ik heb hem gezegd dat hij zijn krachten beter kon spa ren. Dat hij tussen de twintigste en dertigste positie ook goed zat. In de finale ben ik nog een keer om bidons gegaan. Ik had er een tje over en die was voor Davy. Ik geloof dat hij er blij mee was. Ach ja, zo help je elkaar een beetje." De Ronde van Zeeland Seaports van 2014 werd geteisterd door een gebrek aan wind. Althans, in de slotfase. „In het begin vyaaide het best behoorlijk", had Hoogerland gemerkt. „Bij Axel brak het pelo ton in twee stukken. Als de eerste groep toen een beetje doorgetrok ken had, was daar misschien al een beslissende slag geslagen. Ik heb wat later Theo Bos gevraagd waarom Belkin het niet op de kant gooide. Ze wilden alleen tempo rijden en het op een sprint laten aankomen, zei hij." Die opzet slaagde volledig, te meer omdat de nationale selectie - en dan met name Pieter Wee ning en Jens Mouris - aan die op zet meerwerkten. Het viel nooit Wat ik ook geleerd heb, is dat ik met deze sterke renners mee kan fietsen. meer stil en de winnaar finishte met een hoog gemiddelde van 44.838 kilometer per uur. Hoogerland: „In het begin hoopte ik dat er iets zou gebeuren waar van ik kon profiteren. Dat zat er niet in. Daarna ben ik naar Kenny van Hummel gegaan om hem zo veel mogelijk uit de wind te hou den. Tot een kilometer voor de fi nish heb ik hem gegangmaakt, daarna nam Omar Bertazzo het over." De sprint van Van Hummel, vorig jaar derde, ging behoorlijk de mist in. Hij werd negende, Bertaz zo tiende. „Deze aankomst was veel te mooi voor Kenny", analy seerde Hoogerland, die in zijn rood-wit-blauwe kampioensttrui door heel Zeeland werd toege juicht. „De weg ging de laatste ki lometer bijna rechtuit. Kenny is een kamikazesprinter. Hij moet bochten hebben en zich er tussen kunnen wringen. Dan is hij op z'n best." Hoogerland werd zestiende en was daarmee de beste van de vier Zeeuwen. Brian van Goethem uit Sluiskil was met de 22e plaats de nummer twee van het lijstje. De renner van Metec (24) maakte deel uit van de eerste kopgroep van de dag. „Toen dacht ik nog dat het een leuke koers kon wor den en dat ik echt voor de prijzen kon rijden. Maar op Walcheren viel de wind weg en die kwam niet meer terug. Dan moet je je conclusies trekken en denken aan de volgende koers. In de finale heb ik nog wel zitten wachten tot het stilviel, maar je weet dat dat niet gebeurt. De beste ploegen hebben zoveel controle, die hou den alles in eigen hand." Ook Marco Minnaard uit Wemel- dinge (63e) zat in de finale nog op het vinkentouw en wachtte op dingen die niet kwamen. „Ik had een heleboel punten in mijn ge dachten waar ik voorin moest zit ten, voor als het op de kant ging. Dat was allemaal niet nodig. En in de finale viel het nooit stil. Ik vond het een schitterende ronde, heb er van genoten om in eigen provincie te rijden, maar ik had me wel willen laten zien. Da's niet gelukt." „Het was een mooie ervaring", vond ook Davy Gunst. „Ik heb veel geleerd. Bijvoorbeeld over hoe een ploeg een koers kan con troleren. Al snel weet je dat een kopgroep kansloos is. Aan alles merk je dat ze die voor de streep gaan pakken En wat ik ook ge leerd heb, is dat ik met deze ster ke renners mee kan fietsen. Dat geeft een goed gevoel." GOES - „Het was misschien een beetje saaie koers om te volgen", zei winnaar Theo Bos na afloop bijna verontschuldigend. „Maar dat maakt de overwinning niet minder mooi." De Belkin-renner vatte daarmee de Ronde van Zeeland Seaports onbedoeld krachtig samen. De 197,5 kilometere lange wielerwed strijd voor profrenners van Ter- neuzen naar Goes werd pas span nend in de laatste kilometers. De beroemde en beruchte Zeeuwse wind liet het afweten en de neer slag bleef beperkt tot een buitje in het Zeeuws-Vlaamse, waar door de koers nimmer zwaar eindsprint vroeg aangegaan, misschien wel iets té vroeg. VAN KM TOT KM werd. Nog voordat het peloton Zeeuws-Vlaanderen had verlaten reden zeven renners weg. Anto nio Parrinello, Kenneth Van- bilsen, Sjoerd Kouwenhoven, Jas per Hamelink, Bart van Haren, Dennis Bakker en Arno van der Zwet ontsnapten na een klein halfuur en bouwden hun voor sprong uit naar maximaal drie mi nuten. In het peloton zorgde de ploeg van Theo Bos samen met Giant-Shimano ervoor dat die voorsprong binnen de perken bleef. „Ik heb groot respect voor wat die jongens gedaan hebben", roemde Bos zijn teamgenoten. „Als je kijkt hoe bijvoorbeeld Rick Flens en Mark Goos gereden hebben. Voor hun kostte het veel kracht en ze komen net uit de Gi ro. Echt super!" De vlucht van de zeven koplopers duurde bijna tot aan het einde. Op negen kilometer van de meet werden de laatst overgebleven ren ners van de kopgroep gegrepen door het peloton. Daarna voerden de ploegen van Belkin en Androni Giocattoli het tempo op en wer den de sprinters in positie ge bracht om het karwei af te maken. „Het was een prachtige aankomst voor mij, lekker snel. Ik werd pri ma gebracht en toen er drie van Giant-Shimano langszij kwamen, ben ik met Graeme Brown daarbij aangepikt. Ramon Sinkeldam kwam redelijk vroeg op kop en in het laatste stuk kon ik er voorbij sprinten", beschreef de tevreden lachende winnaar. Bos pakte in Goes zijn zesde overwinning van het seizoen. „En mijn vijftiende podiumplek." Appeltje eitje, zo lijkt het dus. Bel kin geeft een groepje renners een nu aan terugdenk, besef ik dat het t eigenlijk gekkenwerk was." t Jan Janssen krijgt veel uitnodigin- 1 gen voor toertochten. Soms zou v hij er wel drie in een week kun- t nen rijden, zegt hij. Maar meestal C blijft hij thuis. In Putte en omge- v ving fietst hij met vrienden en be- l kenden twee a drie keer per week a lange tochten, opgeteld 600 a 700 kilometer per maand. Voor de pro- s minententocht van de Ronde van r Zeeland Seaports maakt hij graag 1; een uitzondering. Hij mag dan f door veel tunnels hebben gefietst, s nog nooit reed hij door een van t wel 6,5 kilometer lang en met een r stijgingspercentage van 4,5% aan 1; het eind. Op z'n 74e wil hij dat d graag nog eens meemaken. d De Brabander is niet de enige. Za- „Man! Bovenop de Galibier had je vroeger een tunnel van een kilo meter lang. Met water op de weg en bijna geen licht. Levensgevaar lijk! In Italië was het vaak nog er ger. Daar zag je werkelijk geen hand voor ogen. Toen reed je er gewoon doorheen, maar als ik er I door Koen de Vries GOES - Ze kennen elkaar amper en reden zaterdag voor het eerst met elkaar in één peloton. Toch was er onmiddellijk een band tussen John ny Hoogerland en Davy Gunst. De reden: beide wielrenners komen uit Yerseke. Het meest tastbare be wijs voor de 'samenwerking' was de bidon waaruit Gunst na de fi nish van de Ronde van Zeeland Seaports stond te drinken. Daar stond met grote letters Androni Giocattoli op, de naam van de ploeg van Hoogerland. Davy Gunst De zeven koplopers op de Stekeldijk bij Geersdijk. Nieuwe schoenen h door Willem Adriaansens Ramon Sinkeldam 7 km: Eerste kopgroep met Brian van Goethem, Michel Kreder, like Groen en Maurits Lammertink. Bos boekt in Goes zijn zesde seizoensoverwin ning. Hij won de World Ports Classic al en vier etappes in Langkawi. Davy Gunst finishte bij zijn debuut tussen de profrenners als 44e. foto Johan van der Heijden Voorsprong 20 seconden. 12 km: Kopgroep wordt bijge haald door peloton. 20 km: Nieuwe kopgroep met An tonio Parrinello, Kenneth Vanbil- sen, Sjoerd Kouwenhoven, Jasper Hamelink, Bart van Haren, Dennis Bakker en Arno van der Zwet. 37 km: Arno van der Zwet wint de enige premiesprint van de ronde. Bij het uitrijden van de Wester- scheldetunnel komt hij als eerste boven. 188 km: Laatste renners van de kopgroep worden bijgehaald. 197,5 km: Theo Bos (Belkin) wint de eindsprint voor Ramon Sinkel dam (Giant-Shimano) en Michael van Staeyen (Topsport-Vlaande- ren). door Koen de Vries GOES - Hem zijn in de loop der ja ren al veel domme vragen gesteld, maar deze lijkt wel heel erg dom. Of Jan Janssen in zijn wielerleven door veel tunnels heeft gefietst? Er ontsnapt een hoog lachje uit de keel van de Tourwinnaar van 1968, waarna hij op enigszins verongelijk te toon meldt dat dat zeker het ge val is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46