Hegemonie van Mercedes voorbij Spel volleyballers Oranje lijkt op flipperkast 44 Brasil 2014 HOCKEY Vijf weken is ze bezig, maar Janneke Schopman drukt als assistent-coach haar stempel al op Team USA. Diens ploeggenoot en concurrent Lewis Hamilton viel uit door een probleem met de achterrem. De Brit raakte daardoor verder achter op in het WK-klassement. Titel verdediger Sebastian Vettel (Red Buil) werd derde op ruim vijf se conden van teammaat Ricciardo, die voor een enorm vreugdege- huil zorgde in het geplaagde Red Bull-kamp. „Die jongen is het hele jaar al bril jant", glunderde teambaas Christi an Horner na de zege op Merce des. „Wat een ongelooflijke wed strijd, een echte teamprestatie. We hebben hen verslagen op een circuit waar dat het minst voor de hand lag. We zijn bezig het gat te dichten." Rosberg, vertrokken van poleposi- tion, leidde bijna de gehele race. Die eindigde achter de safety car door een spectaculaire crash van de Braziliaan Felipe Massa (Willi ams) en de Mexicaan Sergio Perez (Force India) in het gevecht om de vierde plaats. Rosberg, de hui dige nummer één van de WK-ranglijst, had rondenlang te kampen met technische proble men en verloor vermogen. Zijn voorsprong slonk zienderogen. Ricciardo profiteerde van die mee valler, passeerde de koploper tweede ronden voor het einde en zette de eerste grandprixzege op zijn erelijst. Het uiteindelijke ver schil met Rosberg was zelfs meer dan vier seconden. „Ik ben er nog beduusd van", zei de Australiër na de huldiging te gen interviewer lean Alesi, de winnaar van deze GP in 1995. „Het is een onvoorstelbaar goed gevoel." Hamilton, die de achterstand op Rosberg zag groeien tot 22 pun ten, werkte lang mee aan een nieuwe dubbel. Hij moest na 47 ronden echter opgeven nadat zijn wagen in de felle strijd met Ros berg beschadigd was geraakt door een manoeuvre waardoor hij even van de baan raakte. De twee had den eerder dit seizoen onenig heid, maar vertelden alles te heb ben uitgesproken en bijgelegd. DEN HAAG - De avond voor vertrek naar het WK hockey in Den Haag zaten ze aan de koffie, bonds coach Craig Parnham en lanneke Schopman, sinds een week of vijf zijn assistent bij de Amerikaanse hockeysters. Ze stelde hem de vraag: wat doen we eigenlijk als we na twee duels vier of zes punten hebben? Parn ham schoot in de lach. Dat, beste Janneke, zou nooit gebeuren. Een paar weken later is 'Team USA' de aangename verrassing op het WK hockey. Het moet van daag wel heel gek lopen wil de ploeg zich niet kwalificeren voor de halve finale. En dat als num mer tien van de wereld. „Dit over treft alle verwachtingen", erkent Schopman (37). „Op het vorige WK deden de VS niet eens mee en op de Olympische Spelen in Londen werden ze laatste." De tribunes van het tweede WK- veld, naast het ADO-stadion, zijn net leeggelopen. Vijfduizend men sen zagen hoe de VS Duitsland, toch de Europees kampioen, met 4-1 letterlijk naar huis stuurden. Eerder werd regerend wereldkam pioen Argentinië op een gelijk spel gehouden. „Maar het is een wankel evenwicht", tempert Schopman de euforie een beetje. „We kunnen van alle landen win nen, maar ook verliezen." Eind vorig seizoen besloot Schop man, toen coach bij de vrouwen van SCHC, te emigreren. Een van de redenen was toch ook de aan houdende Nederlandse suprema tie in het vrouwenhockey. „Oran je heeft te weinig tegenstand, dat is niet goed." De opkomst van de VS is wat dat betreft goed nieuws. Het mooiste compliment, vindt 212-voudig in ternational Schopman, is dat het hockey leuk is om naar te kijken. Waar zit hem dat in? Op het oog is USA een 'normaal' team. De Wij tegen Oranje? Zij zijn natuurlijk de favoriet Maar ik wil het best proberen meiden zijn blond tot donker blond, dragen hun haar in een staart en heten Katie, Kathleen, Jill of Julia. Toch is het een verfris send spelletje dat ze spelen. „Ze vreten het gras op. Allemaal", ver duidelijkt Schopman. „Ons sterk ste punt is het mentale gedeelte, de focus. En aanvallen. Met zijn allen in de eigen 23-meter gaan staan kunnen en willen we niet." Ja, technisch is er best nog wat aan te merken op de VS. „Ik zie ook wel eens dingen... En dat zeg ik dan natuurlijk ook. Maar ze doen ook veel dingen goed. Het af gelopen jaar is er keihard ge traind, maar zijn er weinig wed strijden gespeeld. Dan kom je hier helemaal fris aan en blijkt dat je verder bent dan je had ge dacht. Plus: niemand kent ons." Schopman vindt het niet lastig om, na vier jaar hoofdcoach te zijn geweest bij SCHC, nu onder Parnham te werken. „Ik krijg veel vrijheid bij trainingen en wedstrij den en ben veel individueel met speelsters bezig. En ik richt me op de strafcorner, vaak bepaal ik wel ke variant we spelen. Plet voor deel is dat Craig en ik hetzelfde denken over hockey. Het verschil is dat het uitmaakt of hij wat zegt, of ik. Het werkt in Amerika toch zo dat een olympische gou den medaille telt." De kans dat Schopman met de VS in de halve finale of finale tegen Oranje komt te spelen, is redelijk. „Zij zijn natuurlijk favoriet, met hun corner, hun spitsen, de snel heid. Maar ik wil het best probe ren." Hoe groter de uitdaging, hoe beter voor Schopman. „Ik kies nu eenmaal vaak niet voor de makke lijke weg." Na twee weken in een achtbaan te hebben gezeten tijdens de EK-kwalificatie, hoopte bonds coach Edwin Benne met twee World League-weekenden in ei gen land op rij dat zijn team enigs zins tot rust zou komen. Eindelijk twee weken trainen in eigen om geving, zonder hinderlijke onder brekingen van het reizen, zou het team de stabiliteit en het ritme moeten geven om in ieder geval consequent een fatsoenlijk basis niveau op het veld te kunnen leg gen. Een week geleden in Eindho ven bleek dat te veel gevraagd. Op een 3-0 zege volgde een dag later een 3-1 nederlaag tegen Zuid-Ko- rea. Maar na nog een week trai nen bleek de wisselvalligheid niet te zijn afgenomen, integendeel. Die bleek afgelopen weekeinde nog een versnelling hoger te kun nen. Zowel zaterdag als zondag was het Nederlandse spel als dat van een bal in een flipperkast: het ging alle kanten op. Of het nou een voorsprong van twee sets in de wedstrijd of zes punten in een set was, niets bleek heilig in deze volleybaltombola. En als er iets is waar coaches in een hekel aan hebben, dan is het dat wel: teams die het ene mo ment fantastische dingen kunnen doen en laten zien maar het ande re moment afgrijselijk lopen te stuntelen. „Ons niveau is niet con sistent genoeg", concludeerde Benne. En hij voegde er een ver ontrustend punt aan toe. „Onze ondergrens ligt nog te laag." Juist dat bepaalt het uiteindelijke succes. Consequent een bepaald basisniveau halen, kan aan het eind van de rit net het verschil be tekenen met de overige teams. Benne wist de oplossing voor zijn nachtmerrie, bezigde termen als 'hard blijven werken' en 'toewij ding tonen'. De vraag is echter of dit voldoende zal zijn, in ieder ge val waar het Nederland aangaat. De na het mislukte EK van vorig jaar enigszins aangepaste selectie is vooralsnog maar in één ding erg consequent. En dat is totaal onvoorspelbaar zijn. Met een reis naar Tsjechië voor twee duels met de klassementsleider voor de boeg, voorspelt dat niet zo heel veel goeds. Na een hectische slotfase wint de Australiër Daniel Ricciardo de Grote Prijs van Canada Lewis Hamilton valt uit na mechanische problemen. De Brit raakt verder achter op in het WK-klassement 4 Daniel Ricciardo (rechts) viert met zijn teamgenoot Sebastian Vettel de overwinning in de Grand Prix van Canada, foto james Moy/VI Images MONTREAL - Daniel Ricciardo heeft in de Grote Prijs van Canada de he gemonie van Mercedes eindelijk doorbroken. De Australische For mule 1-coureur van Red Buil finish te zondag op het circuit Gilles Ville- neuve verrassend als eerste. In de hectische slotfase passeerde hij de Duitse favoriet Nico Rosberg. Zo'n gouden medaille telt wel in Amerika door Rik Spekenbrink Janneke Schopman door René Banierink ALMERE - De Nederlandse volleybal lers zijn dit seizoen tot nu toe ei genlijk alles wat een coach juist niet wil dat ze zijn: zo wispelturig als de pest. Doordat de tegenstan der van afgelopen weekeinde in ronde twee van de World League, Portugal, aan exact dezelfde kwaal lijdt, was het niet gek dat beide teams in Almere een keer met 3-2 wonnen. Nederlandse mannen komen in pinksterdubbel tegen Portugal tot winst en verlies in vijfsetters Bondscoach Edwin Benne foto Sander Chamid/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44