Kelderman mengt zich in spel tussen 44 Ik denk dat Novak Djokovic het verdiende om dit toernooi te winnen TENNIS -U«_ 42 Brasil 2014 44 Wilco was vandaag ontzettend sterk op de laatste col 44 En niet Froome of Wiggins gaat over de Tourselectie, maar ik Roland Garros dreigt een obsessie voor Novak Djokovic te worden, na nieuw verlies tegen Rafael Nadal. De dag ervoor was Froome ook al de snelste geweest in de openings tijdrit door Lyon. „Maar deze tel de meer", wist Sky-ploegleider Servais Knaven. Even verderop stond Wilco Kel derman al net zo te genieten van zijn optreden op de Beal. De Ne derlander was gisteren de enige die in zich de slotfase serieus kon mengen in het spel dat Froome en Contador met elkaar aan het spelen waren. In het spoor van die twee finishte hij als derde en klom ook in het algemeen klasse ment op naar die positie. De dag ervoor eindigde de kopman van Belkin als vijfde in de tien kilome ter lange tijdrit. „Maar toen wist ik echt niet of dat de indicatie was van de vorm die ik heb mee- genomen uit de Giro", sprak de Amersfoorter voorzichtig. Na gisteren weet hij wel beter. Net als zijn ploegleider Merijn Zeeman: „Wilco was vandaag ont zettend sterk op de laatste col. Dit is de bonus die hij mee krijgt van de Giro." Hij wefes er op dat je die niet zomaar in de voeten gewor pen krijgt. „In de week tussen Gi ro en Dauphiné moet je immers wel goed met de dingen om blij ven gaan. Wilco deed dat. Hij PARIJS - Vol hoop kwam hij naar Roland Garros, vol frustratie ver liet Novak Djokovic Parijs. Het Franse Open dreigt voor hem net zo'n obsessie te worden als eerder voor zijn coach Boris Becker. De trofee voor de mannelijke win naar is 'Coupes des Mousquetai- res' gedoopt. Het is een verwij zing naar de vier Franse muske tiers Henri Cochet, René Lacoste, Jean Borotra en Jacques Brugnon die het grandslamtoernooi van 1922 tot en met 1932 in het enkel en dubbelspel in een wurggreep hielden. Bij elkaar opgeteld ver overden ze tien keer de hoofdprijs in het enkelspel, met vijfvoudig kampioen Cochet als kopman. De naamgeving is inmiddels door de historie achterhaald. Rafael Na- dal behaalde zondag zijn negende triomftocht in een tijdsbestek van tien jaar. Het is een bijna zinsbe- goochelende winstreeks die slechts in 2009 werd onderbroken door die ene, zeldzame nederlaag in liefst 67 partijen tegen de Zweed Robin Söderling. En een unicum dat de komende jaren nóg bijzonderder kan worden. Want niets wijst op een troonsaf stand van de Spaanse gravelko- ning. De titelverdediging van Nadal was vooraf met twijfels omgeven geweest. In de aanloop verloor hij in drie graveltoernooien, een on gekend aantal voor hem. Die kwetsbaarheid voedde de ver wachting dat Djokovic de ontbre kende major op zijn naam zou schrijven. Temeer omdat de Ser viër onlangs in de finale in Rome een van zijn kwelgeesten was. Het was diens vierde opeenvol gende overwinning in onderling verband. Bovendien had hij vorig jaar op Roland Garros in de halve finale Nadal laten ontsnappen (9-7 in de vijfde set). Djokovic - die reeds zegevierde bij de Australian Open (2008, 2011,2012 en 2013), op Wimble don (2011) en bij de US Open (2011) - was ook tot op het bot ge motiveerd. Met de eindzege zou hij zich voegen bij de zeven spe lers met een 'carrièreslam', waar- bij Rod Laver, Andre Agassi, Ro ger Federer en Nadal dat in het moderne proftijdperk deden. Bo vendien zou hij Nadal van de eer ste plaats op de wereldranglijst verdringen. Het kwam er dus niet van: 6-3 5-7 2-6 4-6. De rivaliteit van Nadal en Djoko vic is de meest intense (en vaakst afgewerkte) in het mannentennis, zelfs afgezet tegen die van Fede rer versus Nadal, en in een verder verleden van Pete Sampras contra Agassi of Björn Borg tegen John McEnroe. De wedijver doet den ken aan de legendarische boksge- vechten tussen Muhammed Ali en Joe Frazier, de illustere zwaar gewichten die elkaar net zo kon den geselen. De eerlijkheid gebiedt overigens te zeggen dat deze confrontatie niet als de meest tot de verbeel ding sprekende geldt. Nadal was daarvoor te ongenaakbaar, na de eerste anderhalve set waarin Djo kovic de regie voerde. In de 'clash' die zondag voor de 42e keer plaatshad, bouwde Nadal zijn voorsprong tot 23-19 uit. Nadal excuseerde zich tijdens zijn speech voor zijn overheersing. „Ik denk dat hij (Djokovic, red.) het verdiende om dit toernooi te win nen. Ik ben ervan overtuigd dat dit in de toekomst gaat gebeu ren." Dat laatste is nog maar de vraag. Niet alleen kan Nadal, slechts een jaartje ouder dan Djokovic (28 om 27), zelf een sta-in-de-weg blij- door Ad Pertijs I Wilco Kelderman kiest op de Col du Beal de aanval en laat Chris Froome en Alberto Contador even achter zich. foto Tim De Waele/VI Images COL DU BEAL - De gelukzalige lach op het gezicht van Chris Froome sprak boekdelen nadat hij op de Col du Beal de eerste bergrit van het Critérium du Dauphiné had ge wonnen. De Brits-Keniaanse Tour winnaar had het even nodig om zijn grote concurrent Alberto Con tador in een rechtstreeks klimmers duel achter zich te laten. Ploegleider Merijn Zeeman Sky-baas Dave Brailsford Hoop eindigt in frustratie door Marco Knippen Rafael Nadal Rafael Nadal schreeuwt het uit na zijn zege in Parijs. Novak Djokovic (rechts) treurt foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42