Brasil 2014 41 Monty Python is somber gestemd TEHC/Ti Bewondering voor het Nederlandse voetbal is groot in het land van samba en favela. De Britse komieken van Monty Python hebben speciaal voor het WK voetbal een nieuwe versie op genomen van hun klassieker Al ways Look on the Bright Side of Life. Daarin wordt de altijd weer op laaiende hoop op successen van de Engelse nationale ploeg op de hak genomen. Strekking: het wordt weer niks. „When you're in The World Cupand all your hopes are up, and everybody wants their team to win. Then they go and let you down, and come slinking back to town, it's time for this daft song to be gin", luidt het nieuwe deel. Mannschaft-shirt massaal verkocht Adidas verwacht meer dan 500.000 shirts van de Duitse ploeg te verkopen in het buiten land, een nieuw record. De mees te shirts zullen over de toonbank gaan in de VS, Brazilië en China, maar ook in Japan en Mexico is de vraag groot. Premie is binnen, Kameroen reist af De spelers van Kameroen zijn gisteren toch vertrokken naar Brazilië. Zondag weigerden de spelers nog te gaan vanwege een conflict over de premies. De Kameroense bond betaalde daarop alle spelers een extra bo nus van 8.000 euro. RIO DE JANEIRO - In hoog tempo gaat de bal van doel tot doel, op het ritme van de opzwepende muziek. Het plezier is puur, de techniek is indrukwekkend. De voeten dansen bij vlagen als in de Sambodromo, de lange bou levard in Rio de Janeiro waar met carnaval de praalwagens langstrekken. Terwijl de selectie van het Ne derlands elftal traint op het complex van de roemruchte top club Flamengo, spelen tieners uit de sloppenwijken een paar kilometer verder op een zaal voetbalveldje om de Favelacup, een initiatief van Nederlandse hulporganisaties. Ze dragen oude shirts die geschonken zijn door de achttien clubs uit de eredivisie. 'Heerenveen' heeft net van 'PSV' verloren, nu speelt 'FC Twente' de derby te gen 'Heracles'. De beste speler van de 'Enschedeërs', een water vlug jochie met het shirt van Le- roy Fer, steelt de show met vir tuoze bewegingen en een fluwe len trap. Zou de echte Leroy Fer veel beter zijn? Trots koesteren de favela-kids hun onbetaalbare shirts, al heb ben ze nog nooit gehoord van Arnold Kruiswijk, Bram van Po len of Marnix Kolder. Het Ne derlandse voetbal is buitenge woon populair in Brazilië, en dan vooral het boegbeeld, Oran je. Noem het WK van 1974 en menig Braziliaan zal een lof zang beginnen over totaalvoet bal, Cruijff, de Maquina Laranja (Oranje Machine) en de Carros- sel Holandes (Hollandse Carrou sel). Als je hem ook nog even fijntjes laat herinneren aan de kopbal waarmee Wesley Sneij- der - in Brazilië steevast 'De Ka le' genoemd - in 2010 de com plete natie in rouw dompelde, wordt er eerst stevig gevloekt en vervolgens met bewonde ring over de Nederlandse voet balcultuur gesproken. Een cul tuur die, zo menen de Brazilia nen, met zijn aanvallende en avontuurlijke spel op hun eigen DNA lijkt. „Wij noemen jullie de Brazilia- genoemd. Nu, vierhonderd jaar later, is 'Holanda' nog altijd een belang rijke handelspartner van de reus van Zuid-Amerika. In de ontelbare barretjes van Rio de Janeiro kun je kiezen tussen Heineken en Amstel en Neder landse banken timmeren flink aan de weg, in de markt gezet door een kokosmelk drinkende Humberto Tan. En dan is er dus Oranje. Brazilianen begrijpen er helemaal niets van dat niemand in Nederland gelooft in een wereldtitel. Sterker nog, als de tragiek zou willen dat de eigen Godde lijke Kanaries vroeg worden uitge schakeld, dan schij nen er genoeg Bra zilianen te zijn die zich achter Oranje gaan scharen. „Ie dereen wil Die Ka le toch in zijn team hebben?", heft coach De Oliveira zijn armen om hoog, alsof hij hoogstpersoonlijk met de zilverpoets over de glanzende knikker van Wesley Sneijder heen wil. „Met jullie aanvalskracht is Oranje in elke wedstrijd gevaarlijk. Hoe gaat het trouwens met Cruijff?" Intussen spelen 'FC Twente' en 'Heracles' verder, met een inten siteit alsof het de WK-finale is. De favelakids dribbelen en dan sen, met Leroy Fer als maestro. Zolang ze de bal beroeren, blij ven ze uit de handen van de drugsbazen. Het hartstochtelijk meelevende publiek veert op als de Fave lacup, een enorme zilveren trofee, van een muurtje wordt geknald. Als "IWen- te' in de slotsecon den 3-2 scoort, staat iedereen op de ban ken. De coach wordt onder de rode shirts bedolven. Het liefst, zo zegt De Oliveira, zouden zijn boys in het oranje hebben gespeeld. In het shirt van Robben, El Rapi- do (De Snelle), of Van Persie. Des noods van 'Kuut' (Kuijt). Laat het WK maar beginnen. Steun Robert Smits in Rio nen van Europa", zegt coach José Luiz de Oliveira van het Twente-team uit Santa Marta, de favela waar Michael Jackson ooit de befaamde clip 'They don't care about us' opnam. „Van Basten, Van Persie, dat zijn spelers waar wij van hou den. Sierlijk, technisch begaafd, fair play. Daarnaast hebben Bra zilië en Nederland heroïsche wedstrijden uitgevochten op de WK's. Dat maakt de band tus sen beide voetballanden spe ciaal." Maar het is niet alleen voetbal dat Nederland een sympathiek knuffelimago geeft. Ook de rol van ons land in de turbulente, vaak bloedige geschiedenis van Brazilië speelt mee. Hoeveel Ne derlanders hebben ooit van Jo- han Maurits van Nassau ge hoord? In de Braziliaanse schoolboeken zijn er hele hoofd stukken gewijd aan de graaf die in de zeventiende eeuw tijde lijk de gehate Portugese bezet ters wist te verdrijven. Neder land heerste korte tijd over het noorden van Brazilië en Mau rits van Nassau voerde recht spraak en vrijheid van gods dienst in. 'De Gouden Tijd', zo wordt het nog steeds in Brazilië dinsdag 10 juni 2014 1 'Het Brazilië van Europa' door Roel Wiche Robert Smits runt inmiddels zestien straatvoetbalprojec- ten in Rio. Daarbij is financiële steun van groot belang, leder bedrag is van harte welkom. Voor meer informatie over Robert Smits en zijn werk in Rio de Janeiro: www.helpmijleven.org De reservebank van 'Heracles' in overleg tijdens de Favelacup in de sloppenwijken van Rio de Janeiro. foto Maurice van Steen/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41