569 effeweg.nl Salvador, Oranjes eerste speelstad, is zeer gewelddadig, maar ook heel authentiek 50 plusbeurs] EXCURSIEREIZEN 11 66 Salvador behoorde tot de vijf veiligste steden. Nu is het één grote bende Oranje speelt vrijdag in het blauwe uittenue tegen Spanje. De regerend wereld- en Europees kampioen verschijnt in een compleet witte outfit. 40 Brasil 2014 va €259,- v.a. €279»~ zwarte Woud en Zuid-Limburg Harzgebergte Tirol, Kufstein en Tegernsee^ Bonte. Florence en Venetië^ Andorra GEEN 1-PERSOONS KAMER TOESLAG! SINGLEREIS THURINGEN EN SAKSEN €399,- halfpensïon SINGLEREIS BERLIJN EN POLEN P£A SINGLEREIS TOSCANE *3 i GRATIS BROCHURE 2014 David Teixeira, gelegenheidsgids, is 35 jaar en geboren en getogen in de hoofdstad van de staat Ba- hia. Salvador, ooit de grote trots van het land en ruim tweehon derd jaar hoofdstad, is nu de op vier na meest gewelddadige stad van Brazilië en de dertiende ter wereld. Ongeveer elke vier uur wordt er in Salvador iemand ver moord, ruim tweeduizend men sen per jaar. „Salvador behoorde tot de vijf veiligste steden van Bra zilië. Nu is het één grote bende." David loopt de heuvel op naar de beroemde kerk Bonfim en kijkt over de uitgestrekte favela's. „De meerderheid van de inwoners is juist vriendelijk en behulpzaam. Heel anders dan in Rio, waar cri minaliteit, geweld en drugshan del al veel langer heersen." In de oude stad doet echter niets denken aan de nijpende situatie. Her en der opruiende graffiti, maar in de wereldberoemde Pe- lourinho is de tijd een paar hon- Het verschil tussen arm en rijk is groter dan ooit, het WK benadrukt dat derd jaar geleden blijven stilstaan. De smalle heuvelachtige straatjes, de oude gebouwen met typisch kolonistische gevels en straatste nen die schots en scheef liggen, de geschiedenis druipt er vanaf. Niet voor niets staat dit gedeelte van de stad op de werelderfgoed- lijst van Unesco. Na een late lunch in het nabijgele gen Mercado Publico, de markt hal gelegen aan de voet van de baai van Salvador, maakt de oude stad zich op voor een van de vele straatfeesten. Het geluid van trom mels weerkaatst tot een immens leger aan roffels. De live muziek brengt de Pelourinho tot leven. Een rauwe sfeer, maar alles in goe de harmonie. Wel onder toeziend oog van de politie, die met tiental len is uitgerukt om de straatcrimi nelen in de smiezen te houden. Na een rustige ochtend op de bou levard van het strand van Barra, volgt een bezoek aan het WK-sta- dion Fonte Nova. Dat ligt op nog geen tien minuten lopen van Pe lourinho. Naast het stadion rijst een favela de lucht in, wat zwer vers slapen onder de brug die langs de arena loopt. Voor hen is het WK een grote ver-van- het-bed-show. „Hier valt niets te zien. Straks tijdens het toernooi zijn ze weg, ergens buiten het zicht van de toeristen", zegt Da vid, een middenklasser die zelf va der is van twee kinderen. „Voor de stad lost het echter niets op. Het verschil tussen arm en rijk is groter dan ooit, het WK legt daar nog meer nadruk op." Barretjes zijn beschilderd met lo go's van het WK. Winkeltjes in het oude centrum liggen vol met WK-prullaria, van vlaggetjes tot toeters en van sjaals tot fluitjes. Straatverkopers brengen hun waar op elke hoek aan de man en de geur van eten hangt in de lucht. Na de middagwandeling is Rio Vermelho de buurt die Salva dor in de avond tot leven wekt. Gelegen aan het strand volgen de barretjes en restaurants elkaar in rap tempo op. Het centrale plein Largo da Santana loopt langzaam vol. Hier eet je de traditionele aca- rajé, een lekkernij voor wie van garnalen en gekruid eten houdt. Een Nederlandse vlag siert het in terieur van een bar. „Jullie zijn welkom", roept barman Gilson la chend, vooruitkijkend naar het duel met Spanje. Om serieus te vervolgen. „Hadden ze maar ge wonnen van de Portugezen. We hadden wel wat van de Neder landse mentaliteit kunnen gebrui ken hier in Brazilië, dan was het niet zo'n chaos geweest." Dan spreidt hij zijn armen wijd uit. „We zijn klaar voor jullie, Heineken staat koud." 5 daagse busreis Vertrek: 28 juli, 18 aug, 6 okt 5 daagse busreis Vertrek: 18 aug, 13 okt 5 daagse busreis Vertrek: 11 aug, 15 sept 8 daagse busreis nQV Vertrek: 15, 22 aug, 18, 25. 8 daagse busreis Vertrek: 27 juni, 11 juli, 22 aug, 1 19 sept. 3. 31 okt, 7 nov 8 daagse busreis Vertrek: 22 aug V-A- HALFPENStON v.a. Hoogtepunten o.a.: Stadsrondrit Berlijn, Potsdam, Joods museum, Berlijnse Muur, Sanssoucci 8 daagse busreis - Vertrek: 22 aug, 31 okt Hoogtepunten o.a.: Rondrit Ertsgebergte, Dresden, Boottocht Elbe, Weimar, Thüringer Woud, Erfurt, Leipzig VJK. 10 daagse busreis - Vertrek, 18, 25 aug. 13 okt Hoogtepunten o.a.: San Gimignano, Pisa, Marmer groeven Carrara, Elba, Florence, Cinque Terre Hoogtepunten o.a.: Spreewald, Berlijn, Slubice, Polen, Dresden, Klooster Neuzetle, Scharmützelsee boottocht "Li' i.** Bo*k nu: www.effeweg.nl of M0529 46 96 67 Adres Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon en ab.v. een boeking voor 2personen die verblijven In een 2-persoonskamer. Prijzen van onze singlereizen Telefoon zijn a.b.v. een boeking voor I persoon die verblijft in een I-of 2-persoonskamer. k Exclusief excursie en entreegelden en (18. reserveringskosten per boeking. Zonder postzegel opsturen naar: effeweg.nl, antwoordnummer 778,7700 VG Nieuwleusen Naam Ju, ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Excursiereizen o Fietsreizen o Stedenreizen Postcode dhr/mevr Plaats E-mail door Jan Willem Zeldenrust SALVADOR - Salvador, de stad waar vrijdag voor Oranje het WK begint, is geen stad om doorheen te slente ren. Je moet weten waar je heen gaat en je gaat met een taxi. David Teixeira, reisgids David Teixeira, reisgids foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40