Onbekend, maar niet onbemind 2014 Wennen aan het werken onder een klamme deken Jt- 38 Brasil 2014 Het Nederlands elftal is al weer even in de stad met vele gezichten. Een indruk uit het basiskamp van de mannen van Louis van Gaal, Rio de Janeiro. Of we weten wie hij is? Een vraag kun je het niet noemen, meer een smeekbede. De jonge vrouw geeft op de stoep van het spelershotel van Oranje de iPhone uit handen en wat we zien is Daley Blind, althans de helft van Daley. De foto is dui delijk in de haast en in grootse opwinding gemaakt. „Daley wie? Blind van Ajax? Nooit van gehoord. Is hij wel een speler? Kun je het even intikken op mijn telefoon?" Dag en nacht staan de Brazilia nen voor het hotel van Oranje te wachten, te loeren en te ho pen op een glimp of misschien zelfs wel wat meer. Iedereen in een KNVB-trainingspak wordt bedolven. „Ia, zelfs ik", lacht persvoorlichter Kees Jans- ma, in wie sommige Brazilia nen een robuuste mandekker schijnen te zien. Het is maar goed dat de ietwat nerdy video analist Max Reekers vrijwel nooit buiten komt, anders zou den de Braziliaanse bakvissen hem met huid en haar verslin den. Zeg dat hij de rechtsback is, bij Ajax speelt en ze geloven je direct. Als een paar spelers de gym nastiekzaal naast het hotel ver laten voor een wandeling van twee meter, worden ze be stormd op een manier die wij Nederlanders nog kennen van de Beatles in Amsterdam. Ge gil en geschreeuw om grote sterren zonder bekend gezicht. Ook de jongedame 'van Blind' staat weer vooraan. „Nee ik heb geen idee wie deze jongen is, maar ik heb wel zijn foto." Een lachende man met dread locks is beter geïnformeerd. „Dit is Michel Vorm van Swan sea City." Hij ziet de verba zing, maar nog voordat hij de complimenten in ontvangst kan nemen, geeft hij zijn ge heim prijs. „Ik kom uit Enge land." Waar kan het Nederlands elftal beter worden beschermd tegen onheil, dan hier, onder de ogen van het immense Christusbeeld van Rio de Janeiro. Vanaf de berg Corcovado heeft Onze Lie ve Heer er de komende weken een klusje bij, want hij waakt nu ook over de mannen van Oranje. Het zijn de jongens van ver die ook wel een beetje bal sem en een besprenkeling van hoop kunnen gebruiken. Over heilige grond gesproken: het prachtig gelegen josé Bastos Pa- dilha Gavea is een levende an sichtkaart waar normaliter de ta lenten van het befaamde Fla- mengo worden klaargestoomd voor de toekomst. De eerste die je bij binnenkomst tegen het lijf loopt is Arthur Antunes Coim- bra, beter bekend onder de voet- balnaam Zico, die voor eeuwig in brons is gegoten. Zico juicht, uiteraard. Volgens de tekst on der het standbeeld is Zico gebo ren in het roodzwart en het grootste idool van de club. Hoe lang het duurt weet niemand, maar het roodzwart moet voorlo pig het oranje naast zich dulden, want Louis en de zijnen hebben dit welvarende stukje van Rio uitgekozen. Groots is het ap plaus van de aanwezige Brazilia nen als Arjen Robben na de trai ning een balletje gaat hooghou den met de ballenjongens van Flamengo, diep is het respect als Dirk Kuijt en Klaas-Jan Huntel- aar hun shirtjes weggeven aan die jochies, maar de meeste lol hebben de toeschouwers als de bondscoach tijdens een posi tiespel Wesley Sneijder onder uit de zak geeft. Circus Louis is in de stad en Rio zal dat weten ook. Hoe mooi de bondscoach en de spelers het goede gevoel ook ver pakken, dat optimisme haal je al weken niet uit de trainingen van Oranje. Het is bijna onwerkelijk om te zien hoe slecht simpele pass- en trapoefeningen worden uitgevoerd door de beste spelers van het land. Daarom is het ook schrikken als Robben tegen het gestaalde lijf van Bruno Martins Indi oploopt en wordt wegge schoten als een veertje. Als dit Oranje* iets niet kan gebruiken, dan is het wel een blessure bij een van de weinige sterspelers. Een back mag wegvallen, een centrale verdediger desnoods ook, maar niet Robben! Heel even is zelfs Van Gaal aange daan, maar Robben vervolgt de partij en kan het niet nalaten om Martins Indi in het voorbij gaan een beuk te verkopen. Mar- Ik speel al vijf of zes jaar met pijn. Er is altijd wat Daar heb ik mee om leren gaan door Leon ten Voorde De bouwvakkers hebben er op eens genoeg van. De vrachtwa gen wordt op de weg geparkeerd en de mannen gaan op de stoep liggen om een middagdutje te doen. Dat er door die actie een heuse file ontstaat, zal ze een rot- zorg zijn. De hitte heeft hun mo tivatie verbrand en de specie kan blijkbaar wel even wachten. tins Indi is later op de persconfe rentie - waar twintig came raploegen en tientallen buiten landse journalisten zijn - niet onder de indruk. „Arjen is een goede dribbelaar, maar hij viel onterecht vond ik. We hadden een beetje 'koppigheid' en irrita tie. Hoe dit afloopt? Weet ik niet, ik ben Arjen nog niet te gengekomen, ik zit nu hier maar we laten het zo." Het is een storm in een glas wa ter, maar dit is het WK, het po dium waarop alles wordt uitver groot, en dus staat er tien minu ten later op allerlei sites te lezen dat er gedonder is bij Oranje. Zelfs voor de Brazilianen is het haast te heet voor de tijd van het jaar. Het is herfst in Rio, maar de temperatuur klimt al voor de ochtendtrainingen van Oranje richting de 30 graden en de luchtvochtigheid is hoog. In Sao Paulo, waar Nederland het derde groepsduel met Chili speelt, kampen ze met een histo risch watertekort. Voor de spelers van Oranje is het afzien op het veld waar geen plekje schaduw te vinden is. Dirk Kuijt en Klaas-Jan Huntel- aar weten na de training niet hoe snel ze hun shirt moeten uitdoen. Bondscoach Louis van Gaal blaast de meeste trainingen na een uurtje al af. Veel langer door Leon ten Voorde foto Hollandse Hoogte Circus Louis is in Rio gearriveerd door Leon ten Voorde ZATERDAG ZONDAG Robin van Persie Robin van Persie foto Maurice van Steen/VI Images RIO DE JANEIRO - Het Nederlands elftal zucht en puft onder de klamme deken van Rio de Janei ro. Het is drukkend warm in de Braziliaanse herfst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38