I Circusschilder gaf kerk Graauw fleur I Supercell Scholen schrijven geschiedenis PZC 22 ZEELAND STRANDSLAAPHUISJES Luxe strandslaaphuisjes zijn een hit in Zeeland, maar WV-directeur waarschuwt ook: 'Bouw niet de hele kust ermee vol'. dinsdag Marleen Blommaert Het was een weekend met een extra vrije dag, warm weer en be zoek van een lieve vriendin. Het leek een volle week vrij. Als altijd bleef ik op de eerste warme dag het Hol landse tempo aanhouden om vervolgens tegen vieren badend in het zweet in te storten. Daar na legde ik me erbij neer dat je tegen warmte weinig meer kunt doen dan veel water drin ken en je gemak houden. Ik deed de volgende dag dan ook nauwelijks iets. Verzet tegen de natuur: het schijnt iets Zeeuws te zijn. Ik houd dat welgeteld 1 dag vol. Vermoedelijk is dit ge brek aan doorzettingsvermogen het gevolg van mijn Vlaamse ge nen. Wat ik wel deed, was het weer in de gaten houden omdat mijn nageslacht en een aantal dierba re vrienden op het liefste, klei ne festival in Noordwest-Euro pa waren: Vestrock. Supercells, shelf clouds, heftige zaken waar blijkbaar geen Ne derlandse woorden voor be staan. Hagelstenen van 5 cm doorsnee, ze doken links en rechts op. In mijn bange gedach- Ef? ten heb ik mijn kinderen en vrienden dan al tien keer begra ven. Maar gelukkig wordt mijn doemdenken zelden bewaar heid en leven de objecten van mijn zorg in een optimistische rustige onwetendheid. De Ger maanse weergoden waren het festival goed gezind en het meeste weersonheil bleef zich dan ook links en rechts van het festival afspelen. Vermoedelijk een teken dat de goden tevre den waren over de kleinschalig heid, de gemeenschapszin, de in ventiviteit en het niet-commer- ciële karakter van dit evene ment. Ik mijmerde met mijn vriendin over vriendschap, het verschuiven van generaties waarbij je opeens de oudste bent en het geluk en optimisme van onze kinderen. En toen- toen vroeg Alexander Pechtold op de sociale media zich af wat het economisch effect zou zijn van het afschaffen van 2e pink sterdag. Een Supercellvraag, die je ruw in de optimalisatie van het nut trekt. Wat kost dat?! Mis schien moet Alexander volgend jaar maar eens naar Vestrock ko men. Je zou je namelijk ook kun nen afvragen wat het oplevert. De PZC maakt een hoek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlin gen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Fragment uit interview met Napoleon. Het is 1815 vlak voor de Slag bij Waterloo. Wat zijn uw plannen? „Morgen zal er hier een enorme zal vernoemen." 1814-1815 Prins Willem van Oranjesehool Terneuzen veldslag plaatsvinden. Hier zal ik al mijn tegenstanders de pan in hakken. Daar zal ik zo bekend mee worden, dat men in de toekomst zelfs snoepjes naar mij Bestel het boek nu voor 25 euro op Scholen schrijven geschieden^ www.200jaarzeeland.nl door Frank Balkenende Beachhouses of - op zijn janboerefluitjes - strandslaaphuisjes zijn een hit in Zee land. Ontwaken met het ruisen van de zee als zalvende wekker, een ochtendbad in het zil te sop en dan een heerlijk crois- santje verorberen terwijl je geniet van het spel van de golven; toeris ten hebben er een lieve duit voor over. Bijna alle luxe strandbunga- lows zijn voor het zomerseizoen geboekt. Directeur Patrick Polie van de VW Zeeland snapt de run op de luxe beachhouses wel. „Toeristen willen iets beleven en het liefst in een authentieke sfeer. Slapen op het strand, met de zee voor je bal kon, voldoet daar helemaal aan. Tegelijkertijd willen ze ook com fort. Dat biedt de nieuwste genera tie strandhuizen volop. Het is pri ma promotie voor Zeeland." Hans, Marieke en de dochters Charlotte (3) en Lobke (1) van Ee- nennaam uit Nijmegen zijn sa men met (schoon)ouders Ton en Ria Bolster uit Bussum neergestre ken in een strandvillaatje aan het Roompot Beach Resort in Kam perland. Ze hangen op de lounge set op hun zonnige terras. Hans: „We brengen de Pinksteren hier door. Het is een cadeau aan mijn schoonouders, want die passen zo vaak op de kinderen dat we iets te rug wilden doen. We hebben ge kozen voor Zeeland, omdat mijn ouders er vandaan komen. Zee land trekt toch altijd nog wel." De keuze bevalt opa en oma wel. „Je hebt de natuur voor de deur. En kijk eens naar die stormvloed kering. Prachtig toch." „En we boffen natuurlijk met het weer", vult schoonzoon Hans aan. De luxe hut is idaal voor de kinde ren, zegt hij. „Ze kunnen met hun schepje en emmertje zo het strand op. Vanaf het terras kun je ze goed in de gaten houden." Het strandhuis telt drie slaapka mers, een keuken, badkamer, toi let en woonkamer. „Het is groot genoeg en de huizen zijn schuin geplaatst zodat je niet ziet wat de buren op hun brood smeren. Vol doende privacy dus." Die luxe moet wel worden afge tikt. „Hoeveel? Ach, het is niet goedkoop, maar voor je schoonou ders moet je wat over hebben." In Breezand (bij Vrouwenpolder) rekenen Matthias en Barbara Bern hardt uit Rheinbach het even uit. „Met benzine, supermarkt en een keer uit eten, ben je 1200 euro kwijt. Een fors bedrag voor vier dagen.Ze hebben al vaker vakan tie in Zeeland gevierd. „Dit is een experiment", zegt Matthias over hun slaaphuis, dat door de afge ronde kap boven veel plaats biedt. De kinderen Lara, Judith en Da niël snurken er prima, beamen de ouders. „Alleen is de woonkamer vrij klein voor zijn vijven. Het is dat we nu mooi weer hebben. Bij regen zit je op eikaars lip." Het kost een heleboel geld, maar daar krijg je ook heel veel voor terug. In Domburg klagen Achim Schna bel uit München en Thomas Deh- rich uit Düsseldorf nergens over. „Frisse lucht, prachtige natuur, zee voor je deur. Dit is enorm ont spannend. We komen hier hele maal bij." Beiden bezetten met nog een andere bevriende familie en een bataljon kinderen drie luxe slaaphuisjes, waar de ver huurder op verzoek de boodschap pen voor de deur aflevert. „Je hoeft eigenlijk niet weg. Alles is goed geregeld. Het kost een hele boel geld, maar daar krijg je ook heel veel voor terug." Polie waarschuwt echter dat Zee land nu niet de hele kust moet volplempen met strandvillaatjes. „Er zijn nog plekken waar wel wat ruimte is, maar je moet de open kust - kenmerkend voor Zee land - wel bewaken. Juist daar ko men de toeristen voor. Zeker Bel gen, want hun kust is totaal ver steend. Zij komen juist voor de na tuur." Na de deelnemers te hebben opge pikt in Goes, Middelburg en Ter- neuzen voerde de reis naar Kloos- terzande. Gids Ger Groenewegen gaf daar een boeiend overzicht over de Hof ter Zandekerk, ofwel kapel van cisterciënzer monniken van Hof ter Duinen in Koksijde. Zij hadden hier een boerderij (uit hof) van waaruit ze de streek in cultuur brachten. Het is een zeld zame voorbeeld van een oud cis terciënzer bouwwerk in ons land. In Graauw was de roomskatholie- ke Maria Hemelvaartskerk het doel. Hier vertelde amateur-histo ricus en oud-schooldirecteur Jac ques de Baar, over de kerkhisto rie. Het bedehuis behoort tot de mooiste rijk roomse gebouwen in Zeeland, mede door de vele beel den en vaandels van heiligen en de beschildering. Die is in de Eer ste Wereldoorlog gemaakt door vluchteling Franciscus de Vos, ge wezen schilder van circuswagens. Waarschijnlijk sluit deze kerk bin nenkort. De gedachte dat dan ook inboedel verdwijnt is onverdraag lijk voor wie het kerkelijk cultu reel erfgoed een warm hart toe draagt. Bestuurslid Gerard Lepoe- ter van de Stichting Oude Zeeuw se kerken riep dan ook op om do nateur te worden van deze club. Door de snelle ontkerkelijking die Zeeland doormaakt is het grote kerksterven begonnen en zal er veel moois verdwijnen. De op roep volgde na een rondleiding in de basiliek in Hulst ('mooiste kerk van Nederland'). Na een blik sembezoek aan de Oude Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen de den we restaurant D' Ouwe Ker- cke aan in dezelfde straat. Dat is gevestigd in de voormalige Gere formeerde Kerk en is een fraai voorbeeld van kerkelijke herbe stemming. Vlissinger Rolf Ernens maakte een film van de excursie. Die is binnenkort te zien op het weblog. Daar kunt u nu al terecht voor een verslag van de excursie. EP. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Dit is enorm ontspannend' Achim Schnabel, Duitse toerist door Willem Staat UNIVERSITY Of A.PW.H 0 SCJfMCI S GRAAUW - Drie colleges van een uur en twee toetjes. Dat vormde za terdag het menu van de eerste ker- kenreis van PZC-monnikenwerk. www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22