GEZOND 15 Symposium voor Zeeuwse huisarts Mammaprint bij borstkanker FREERUNNING HOEPELEN is voortgekomen uit PK ('Le Par- kour'): een manier om zo snel mo gelijk te ontsnappen door slim ge bruik van elementen uit je omge ving, zoals trappen, muren en da ken. Freerunning heeft de technie ken die daarbij komen kijken ver fijnd. Alles draait om vrijheid en het verleggen van grenzen. Freerunnen is niet zonder risico's. Er zijn al doden bij gevallen. Een freerunner die onder invloed van drank en/of drugs is en daardoor zijn grenzen niet kent, en boven dien niet goed geschoold is in de technieken, eindigt waarschijnlijk al snel in het ziekenhuis. Terwijl PK en freerunnen juist gaan om de ultieme lichaamsbeheersing, slim gebruik van de ruimte en vei lig op je bestemming aankomen. Goed (veilig) kunnen vallen is dan ook een vereiste. Hoewel ze beide op straat beoe fend worden, kun je de technie ken het beste onder begeleiding van een turnvereniging leren. Sal to's, sprongen, klimmen, hand stands, aan dingen hangen en je optrekken: het zijn allemaal acro batische (turn)vaardigheden. Bij turnscholen kun je via 'indoor freerunnen' de tricks onder de knie krijgen. Tot het repertoire van de geoefen de freerunner of traceur (beoefe naar van PK) behoren onder meer de drop (sprong van hoog obsta kel), catleap (naar iets toe sprin gen, rand vastpakken en je optrek ken), gap (dieptes overbruggen), bayo (salto of halve schroef), bar-swing (jezelf over een stang gooien), front- of backflip (salto vóór- of achterover), monkey (bei de handen op een muur plaatsen en met de benen ertussendoor gaan), vault (sprong over obsta kel), wall-run (een stukje tegen een muur oplopen), wall-walker (met je voeten tussen twee mu ren geklemd lopen) of kip-up (op springen vanuit lighouding). Dat alles dan in een mooie flow. Eind 2013 werd in Rotterdam op Sportplaza Zuiderpark het eerste freerun parcours geopend. Freerunners kunnen er 24/7 te recht om te oefenen. Kijk de video op www.pzc.nl Qua verbranding zit hoepe len even hoog als spinning. Tegelijk is het een low-im- pact sport Freerunning en Le Parkour draaien om vrijheid en het verleggen van je eigen grenzen is geëvolueerd van kinderspel tot volwassen sport - zij het met een speels karakter. In Nederland be gint de 'hoop-community' een beetje tot leven te komen. Van 12 tot 17 augustus komen Nederland se hoopers zelfs voor het eerst vijf dagen bijeen (www.heartand- hoopdance.com) om tips te krij gen van internationale cracks. In landen als Engeland, Canada, Amerika en Duitsland worden re gelmatig evenementen gehouden waar je als hooper inspiratie op kunt doen. Want hoepelen is wel wat meer dan een hoepel rond je mfddel laten draaien. Op YouTXi- be staan filmpjes waarin uit de doeken wordt gedaan hoe je de hoepel kunt laten bewegen van je middel naar je borst, naar je en kels en terug, hoe je op je knieën hoepelt en op je ellebogen, kort om: hoe je je hele lichaam ge bruikt. Daarmee wordt het dan ook een totale workout. Qua ver branding zit hoepelen even hoog als spinning. Omdat de gewrich ten niet belast worden, is hoepe len echter voor alle leeftijden ge schikt. Alleen als je ernstige rug klachten hebt, zoals een hernia, is het oppassen. En zelfs dan zijn er nog mogelijkheden in het 'off-body-hoepelen', waarbij de hoepel als lasso boven het hoofd gedraaid wordt of met de hand in allerlei patronen om het lichaam, omhoog gegooid (toss), als spring touw wordt gebruikt enzovoort enzovoort. Binnen het hoepelen zijn intus- sen stromingen ontstaan: fitness, meditatie of dans (hoopdance). Karin de Wit van Movin'Circle geeft zaterdag 28 juni om 11 uur een workshop hoopdance bij sportschool Fit Fitaal in Vlissin- gen. De Wit heeft volwassenen hoepels bij zich, die na afloop ook gekocht kunnen worden. Handig voor wie een beginnershoepel wil kopen. Kinderhoepels (speelgoed zaken) zijn namelijk evenmin als de zware 'massagehoepels' ge schikt. Meer info: www.hoopdance.nl Kijk de video op www.pzc.nl DINSDAG 10 JUNI 2014 Zeeuwse huisartsen worden morgen bijgeschoold over chirurgische onder werpen waarmee zij te maken krijgen in hun dagelijkse praktijk. Denk aan liesbreuken, spataderen, chirurgische wonden, behandeling van borstkanker en kleine chirurgie voor huisartsen. Op 15 mei was de eerste dag van dit tweedaagse symposium, dat door zo'n 140 huisartsen bezocht wordt Huisartsen organiseerden het sympo sium in nauwe samenwerking met de chirurgische vakgroepen van zowel het ADRZ als ZorgSaam. In de toe komst zullen huisartsen en specialis ten meer gaan samenwerken bij de pa tiëntenzorg (zogenaamde anderhalve- lijnszorg). Het symposium neemt daar een voorschot op. ZorgSaam Ziekenhuis beproeft nieu we methoden bij de behandeling van borstkanker. Het gaat om een labora toriumonderzoek, de Mammaprint (mamma is het Latijnse woord voor borst). Op de mammapoli van ZorgSaam kunnen bepaalde patiën ten zo'n mammaprint krijgen na de operatie, om onnodige chemobehan- deling te vermijden. Chemokuren zijn belastend voor het lichaam en kunnen complicaties ge ven. Het is dus van belang onnodige chemobehandelingen te vermijden. De mammaprint helpt daarbij. Deze laboratoriumtest laat van elke tu mor zien of er veel of weinig kans is dat deze in de toekomst uitzaaiingen geeft. De Mammaprint is daarmee in ZorgSaam onderdeel geworden van de behandeling van borstkanker. Daar naast werkt ZorgSaam mee aan een medisch-wetenschappelijk onderzoek naar de Mammaprint. De vraag die daarin beantwoord moet worden, is: kan de Mammaprint voorspellen hoe de verschillende typen tumoren zich zullen gedragen? Als dat kan, kan ook de behandeling op deze specifieke tu moren afgestemd worden. De patiënt krijgt dan precies die (hoeveelheid) medicijnen die nodig is, waardoor er ook minder bijwerkingen zullen zijn. Het gebruik van de Mammaprint, zo wel als onderdeel van het gewone be handelplan als in het kader van het medisch-wetenschappelijk onder zoek, wordt altijd eerst met de pa tiënt besproken, laat ZorgSaam we ten. Meer info: www.mammaprint.nl De mammaprint is een nieuwe techniek bij behandeling van borstkanker. kinderspel, maar wel speels Freerunning draait om vrijheid en het verleggen van grenzen, maar ook om beheersing van technieken. Bij een turnschool zijn die te leren. Karin de Wit van Movin' Circle Hoopdance. ledereen kan hoepelen, maar vergeet de hoepel uit de speelgoedwinkel of die zware massagehoepel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15