Eirasil 2014 7 Fred had geen trek in Excelsior Fred BRAZILIË zaterdag 7 juni 2014 In het nachtleven van Rio kennen ze hem als een 'paquerador', een vurig flirtbeest. In het na tionale elftal van Brazilië is Frederico Cheves Guedes, kortweg Fred, de spits die speculeert op de acties van Oscar en Neymar. Bij het toernooi om de Confedera tions Cup maakte hij vorig jaar de belangrijkste doel punten voor Brazilië. Lange tijd wilde het met Fred niet vlotten. Tot 2010 speelde hij in vijfjaar slechts drie interlands. Te rug van een Europees avon tuur bij Olympique Lyon kreeg zijn carrière vaart bij Fluminense. Aan de trans fer naar Lyon hield overi gens ook Feyenoord nog an derhalf miljoen euro over. Dat zit zo: Fred speelde des tijds bij Cruzeiro in Belo Horizonte. Bij die club ont dekte Feyenoord hem in 2004. Maar Fred haalde zijn neus op voor Feyenoord, dat de Braziliaan had wil len stallen bij Excelsior. Aan het samenwerkingsver band van Cruzeiro met Feyenoord had Fred geen boodschap. Ter compensa tie kon de Rotterdamse club beschikken over zijn clubgenoot Magrao, die eind 2006 na zes wedstrij den in tweëenhalf jaar ge ruisloos terugkeerde naar Brazilië. Het recht op 10 procent van de transfersom die Lyon voor Fred betaal de, leverde Feyenoord na een slepende rechtszaak uiteindelijk nog 1,6 miljoen euro op. vier tegen vier. De winnaars bleven staan. De verliezers moesten achter in de rij aan sluiten en wachten tot ze weer aan de beurt waren. Dat kon soms een uur duren, zo druk was het. Daarom moest er gewon nen worden." Soufiane Touzani is in die tijd soms een van de toeschouwers. De voormalig zaal voetballer is niet in of rond de Taxuskooi opgegroeid. „Ik kom uit Rotterdam-Zuid", zegt de voormalig zaalvoetballer. „Maar ik reed wel vaak naar Kralingen. Al was het al leen maar om te kijken. Iedereen wist dat daar goede voetballers rondliepen. Robin was niet de enige van wie je kon zien dat hij heel veel in zijn mars had." In zijn tienerjaren wordt Van Persie thuis in de Jaffadwarsstraat vaak opgehaald door zijn beste vriend Said Boutahar. Twee links poten, wandelend door de wijk Kralingen, met de bal aan de voet op weg naar de Taxuskooi. Boutahar, een jaar ouder dan Van Persie, is vaak de beste op het pleintje. Net als Van Persie wordt hij door Feye noord weggehaald bij Excelsior. Net als Van Persie is hij een vaste klant in de Nederland se jeugdselecties. En net als zijn vriend is hij voorbestemd om door te breken in de Kuip. Waar dat Van Persie uiteindelijk wel lukt, komt Boutahar niet verder dan twee wedstrijden in Feyenoord 1. De band tussen Boutahar - die al enkele ja ren in Qatar speelt - en Van Persie is sterk. Die is opgebouwd en verder verstevigd tij dens de vele uren samen in Kralingen. Kap pen, draaien, schieten. Kappen, draaien, schieten. Eindeloos herhalen. Later krijgen ze ook gezelschap van Mounir El Ham- daoui, die dit seizoen door Fiorentina is ver huurd aan Malaga. Ze vormen op straat een fraai trio, dat blijft schaven aan de techniek. Boutahar: „Wij waren na schooltijd altijd aan het voetballen. Omdat je op het plein tje ook kon basketballen zorgde het wel eens voor problemen. De ene groep wilde basketballen, wij wilden voetballen." De Taxuskooi is in de loop der jaren opge knapt en hier en daar zijïi door de gemeen te ook wat aanpassingen gedaan. Het net dat nu over de kooi is gespannen, hing er vroeger niet. Op een bordje dat aan de bui tenkant tegen het hek aan is geschroefd, valt te lezen dat de kooi dagelijks om 10.00 uur wordt geopend. In de zomermaanden juni, juli en augustus gaat de deur om 22.00 uur op slot. Op een zonnige vrijdagmiddag is er na schooltijd ook veel bedrijvigheid. Een meis je van een jaar of zestien zit samen met haar vriendje op één van de bankjes aan de rand van het veldje. Onder de voeten van het verliefde stel gaan vierkante tegels over in strak asfalt, waarop vijf jongens een paar meter verderop een balletje hooghouden. Het koppeltje heeft er weinig oog voor. Hoe anders zou het zijn als de bekendste voet baller die Kralingen heeft voortgebracht hier nu rond zou lopen. oen Robin van Persie net was doorgebroken bij Feyenoord kon je hem hier nog wel eens tegen het lijf lopen. Als het talent niet lekker in zijn vel zat omdat hij weer eens met Bert van Marwijk had gebotst, mocht de aanvaller op het pleintje graag nog een potje voetbal len. Even alles vergeten. Op straat voetbal len, eigenlijk mag het niet, dat wordt ook in contracten van spelers vastgelegd. Van Per sie heeft het altijd weinig geïnteresseerd, zoals hem als tiener en jonge twintiger wel vaker iets niet kon interesseren. Mede dank zij de minuten in de Taxuskooi is hij daar gekomen waar hij nu is, de top. De aanvoer der van het Nederlands elftal heeft ook nooit onder stoelen of banken gestoken waar hij zijn vlammende schot heeft ont wikkeld. Neem de vrije trap op het WK van 2006 in Duitsland tegen Ivoorkust, waarbij Van Per sie de bal kiezelhard langs de muur jaagt, in de hoek waar Jean-Jacques Tizié staat opge steld. De Afrikaanse doelman is kansloos, tegen zoveel snelheid en precisie kan Tizié niets beginnen. In een reclamefilmpje van zijn kledingsponsor hebben ze op het plein tje in Kralingen al eens nagebootst hoe hard de aanvaller uit kan halen. Van Persie komt in de Taxuskooi in balbezit, speelt zich tussen twee man vrij en knalt met links hard raak. Daar waar hij, de zoon van twee kunstenaars, duizenden uren heeft doorgebracht, wil hij winnen. Vaak zonder het zogenaamde poorten, zon der een panna. Alleen als het functioneel is, gebruikt Robin van Persie zijn extra kwali teiten. Die heeft hij vooral ontwikkeld door te doen wat hij het liefste doet. De Rotter dammer is verslaafd aan voetbal, al sinds hij een ventje is. Op zijn vierde is hij al met een bal in de kooi te vinden. Mensen kijken soms vreemd op als ze dat jongetje over straat zien lopen, jonglerend met de bal. Van zijn huis naar de velden van Excelsior, bijna drie kilometer verderop. Tik, tik, tik. Op straat in Kralingen heerst een winnaars- mentaliteit weet Van Persie. Winnen of wegwezen. „Ik heb daar veel aan gehad. De verliezer moest een blikje fris kopen voor de ander. Als je een paar keer achter elkaar won, dan was die ander uitgedroogd en al zijn zakgeld kwijt." Toch vindt Van Persie het - achteraf gezien - nog mooier dat hij eigenlijk heel gericht heeft gewerkt aan het verbeteren van zijn traptechniek. „Mijn linkerbeen is nu mijn sterkste punt. Maar ook met rechts kan ik dankzij het pleintje redelijk goed schieten." De mensen in Kralingen zijn trots op 'hun' Robin. Zijn vrienden, de jeugdtrainer, zijn oude leraren, de tegenstanders uit de Taxus kooi; ze zitten straks allemaal voor de televi sie om te zien hoe de aanvoerder het doet met Oranje. Ze hopen dat hij uitblinkt en na het WK nog een keer het pleintje op stapt om een balletje te trappen. Hij zal dan niet alleen zijn, want zijn zoon heeft zijn voetbalgenen geërfd. Shaqueel van Persie is nu zeven en al gescout door zowel Manches ter City als de werkgever van zijn vader, United. Het zou wel een mooi beeld op kun nen leveren. Op een mooie zomeravond, va der tegen zoon Van Persie, één tegen één in de Taxuskooi in Kralingen. Met als inzet een blikje frisdrank. De Taxuskooi in het Rotterdamse Kralingen, foto Erwin Spek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 99