Brasïl 2014 5 'Pogboom', de golden boy van Europa Ipantf i mijif Smits zaterdag 7 juni 2014 Paul Pogba FRANKRIJK beert hij de kinderen te wijzen op een al ternatief voor een bestaan als drugsrun ner. We passeren zwaarbewapende jon gens in zwembroeken, een man die net een bloedneus is geslagen, enkele kerels die elkaar op oude terrastafels boterham zakjes vol coke toeschuiven, de kalasjni- kovs achteloos als paraplu's tegen de stoel gezet, en jongens op scooters die ons op zichtig in de gaten houden. Niet alles verloopt even soepel vandaag. De trainer komt bijvoorbeeld niet opda gen. Ze hebben hem daarnet bij binnen komst in de favela een pistool op zijn slaap gezet. Hij gaat nu liever naar huis. Even lig gen. Later op de middag wordt er buiten de sporthal ook geschoten. We wachten achter de poort tot het geknal ophoudt. Dan vertrekken we weer uit de wijk, voor dat de schemer invalt en het echt gevaar lijk wordt. Zo komt er een einde aan de werkdag van Robert Smits. Wat drijft iemand om zich dagelijks in deze wereld te begeven? Smits slikt kalmeringsmiddelen. Hij werd de af gelopen jaren ontelbare keren bedreigd, ge chanteerd, in elkaar geslagen, ontmoedigd, beroofd, bespuugd, geïntimideerd en afge perst. Bijna altijd gebeurde dat door de po litie. Hij heeft per jaar meer kinderbegrafe nissen dan verjaardagsfeestjes. Dat hij een paar jaar terug werd getroffen door een on peilbaar diepe depressie, viel te verwach ten. Wat voor nut heeft het allemaal? Al leen al in Rio leven naar schatting 20.000 kinderen op straat. Hij voert een strijd die niet te winnen lijkt. Het antwoord komt op de terugweg richting zuiden, wanneer we langzaam maar zeker terugkeren in de bordkartonnen werkelijkheid van en Copacabana. „Over het nut van werk heb ik veel nagedacht", zegt dan, terwijl er door het gehobbel een kop lamp van zijn gammele busje valt. „Lange tijd heb ik gedacht dat ik het complete pro bleem in dit land moest oplossen. Door schade en schande weet ik inmiddels dat dit niet zo is. Ik redeneer nu anders. Als ik één kind red van een vroege dood, is het dit allemaal waard geweest. Zo moet ik denken. Anders word ik gek." Als Paul Pogba scoort, danst Kaaris mee. Kaaris is een bekende Franse rapper met als han delsmerk een armgebaar dat kracht moet uitstralen. Als Pogba doel treft, mees tal met keiharde afstand schoten (waaraan hij zijn bijnaam Pogboom dankt), imiteert hij zijn idool. De 1.94 meter lange mid denvelder, zoon van een va der uit de voormalige Fran se kolonie Guinee, is pas 21 jaar, maar al een gewilde speler. „Paul voelt zich pri ma thuis bij Juventus. Maar tegen aanbiedingen van Manchester City, Paris Saint-Germain, Arsenal en Chelsea, mag je niet zonder meer nee zeggen", vindt Mi- no Raiola, de Haarlemse zaakwaarnemer van Pogba. Pogba en Raiola hebben al wat transfergedoe achter de rug. Zijn overgang van Le Havre naar Manchester United in 2009 leidde tot een conflict dat pas na be middeling van de FIFA werd opgelost. Met veel ru moer ging ook het vertrek van Pogba uit Engeland in 2012 gepaard. Met zeven in valbeurten voelde de Frans man zich zo ondergewaar deerd dat hij een nieuw contract afwees, vermoede lijk ook omdat hij al verze kerd was van een lucratie ve aanbieding van Juven tus. In Italië heeft Pogba zijn be lofte inmiddels waarge maakt met twee landstitels en de verkiezing tot beste jonge voetballer van Euro pa in 2013. Robert Smits tussen de straatvoetballertjes in Rio. foto Michel van Egmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97