4 Brasil 2014 Van hooligan in Rotterdam tot welzijnswerker in Rio de Janeiro. Michel van Egmond, verslaggever van Voetbal international, gaat op pad door de favela's met Robert Smits, die daar vele straatvoetbalprojecten runt. Laatbloeier en een clubhopper in één Steun Robert nen en begon sim- Smits in Rio Pel: met het uitde- Ciro immobile ITALIË Eerst het WK, dan de Bundesliga. Italië vlast op zijn doelpunten, maar ook Duitsland kijkt uit naar Ciro Immobile, de nieuwe spits van Borussia Dortmund die de naar Bayern München vertrek kende Robert Lewandow- ski moet opvolgen. Voor de topscorer van de Italiaanse Serie A (met 22 goals) betaalt Borussia Dortmund 19 miljoen euro. Bijzondere handelswaar voor twee clubs is dat, Ju- ventus en stadgenoot Tori no delen de opbrengst. Die constructie en het gesol van club naar club illustre ren dat Immobile (24) lang zoekende is geweest. Hij is een laatbloeier, Tori no was zijn zesde club in vier jaar. Gelijktijdig gin gen ook de transferrechten van hand tot hand. Genoa verkreeg in 2012 voor 4 mil joen recht op 50 procent van de transferrechten. Een jaar later eiste Juventus het aandeel terug en verkocht het voor een lager bedrag (2,75 miljoen) door aan Tori no. Bij Torino schoot en kopte Immobile dit seizoen zijn beurswaarde stevig om hoog, zo opvallend dat bondscoach Cesare Prandel- li hem selecteerde voor het WK. Mario Balotelli en An tonio Cassani zijn de eerste keus in de Italiaanse aan val. Naast Immobile werd ook Alessio Cerci geselec teerd, zijn aanvalspartner met wie hij bij Torino een vlijmscherpe tandem vorm de. oen Robert Smits op een middag in Rio de Janeiro besloot zijn le ven rigoureus om te gooien, had hij al een heel bestaan in Neder land achter de rug. Als zoon van een vader met een concentratie kampsyndroom kende hij een turbulente jeugd. Zijn uitlaatklep was Vak S, de groep hardekernsupporters van Feye- noord die in de wilde jaren '70 en '80 vech tend en plunderend van voetbalstadion naar voetbalstadion trokken. Robert Smits - alias De Neus - liep meestal vooraan. Dat veranderde allemaal in 1984 toen hij aan ven tegemoet te gaan, was zijn motivatie öm al die honderden die nog volgden te helpen. Want inmiddels is de herboren hooligan directeur van stichting Remer, opgericht om straatkinderen te helpen. Hij mag dan al dertig jaar geleden De Kuip en Rotterdam vaarwel hebben gezegd, zijn hart klopt nog steeds voor Feyenoord. Toen zijn ploeg in 2002 de UEFA Cup won, rolden in Rio de tranen van blijd schap over zijn gezicht. Voetbal betekent nog steeds heel veel voor hem. Toch liep hij onlangs mee in de zoveelste grote pro testmars tegen het WK en trotseerde de traangasaanvallen van de politie. „Ik ben tegen dit WK. Ik vind dat het geld in Brazi- Mfifisies var» zestien bevallen nooit. Robert Smits moet er om vloeken, heel hard en in plat Rotterdams. „Verdom me, deze mensen zijn door iedereen verge ten", zegt hij. „Dat kan toch niet?" Hij belt de redactie van Globo TV en vraagt of ze er een reportage in zien. Geen interesse. In een van de straten achter de Avenida Brasil ligt een Crackolandia, een proviso risch tentenkamp waar meestal zo'n hon derd crackverslaafden dealen en gebrui ken. Smits omschrijft het als 'de hel'. En hij overdrijft niet. Veel van de gebruikers liggen slapend of half bewusteloos op de stenen. Anderen maken juist ruzie, drente len heen en weer, murmelen in zichzelf of krabben zó hard aan hun lichaam dat het pijn doet om naar te kijken. Een enkeling wandelt met gesloten ogen voorbij. Verder- het einde van een wereldreis belandde in de grimmige buurt achter het grote trein station van Rio de Janeiro. Daar, op een lu guber plein dat in de volksmond het keel gat van de duivel wordt genoemd, gebeur de het. Een mokerslag, noemt hij het zelf. Het is inmiddels dertig jaar geleden, maar nog steeds kun je de verwondering in zijn stem horen wanneer hij erover praat. „Ik zag daar honderden kinderen op straat lig gen. Ondervoed, ongewassen, sommigen onder de zweren en de luizen. Bijna alle maal waren ze verslaafd. Ze snoven goed kope schoenmakerslijm tegen de honger en de angst. Heel gek, maar ineens wist ik: dit kan niet. Hier ga ik iets tegen doen." Zo begon zijn tweede leven in Rio de Janei ro. Hij ging in een krottenwijk wo- len van brood en Robert Smits runt meIk aan. RJ0 S armste kinderen. inmiddels zestien »s Nachts, onder straatvoetbalprojec- viaducten, in par ten In Rio. Daarbij Is ken, boven metro- financiële steun van roosters en tussen het afval op groot belang, leder straat Zo bHouwde bedrag is van harte hij een vertrou- welkom wensband op. Het Voor meer informa- eerste kind dat hij zo ver wist te kni- tie over Robert Qr, gen de straat en Smits en zijn werk de drugs op te ge in Rio de Janeiro ven om met zijn www.helpmijleven.org hulp een ander le- wc*r» hun vijitfe kind lië beter kan worden gebruikt dan voor het bouwen van grote voetbalstadions. Bijvoor beeld voor de opvang van straatkinderen. Of de gezondheidszorg. Vergis je niet: er sterven in dit land mensen in de gangen van het ziekenhuis. Maar wat me minstens zo ergert, is het ideaalplaatje dat de FIFA en de Braziliaanse overheid proberen te schetsen van dit land. In plaats van de mondiale aandacht te gebruiken om mis standen aan de kaak te stellen, doen ze net alsof het hier één groot vrolijk vakantie park is. Maar zo is het niet." Om dat te ondervinden, laten we deze och tend vrijwillig onze nieren eruit ramme len in een gammel bestelbusje. We zijn op weg naar het noorden van Rio de Janeiro, naar de achterkant van de ansichtkaart. Het wordt een ontluisterende trip. We be zoeken de krotten waar gezinnen met zes kinderen moeten leven in een ruimte die niet groter is dan een gemiddelde badka mer. We ontmoeten meisjes van 16 die op het punt staan te bevallen van hun vijfde kind. We zien jongens die niet veel ouder zijn met een revolver achter de band van hun zwembroek gestoken lopen, of ver dwaasd van de drugs tegen een boom leu nen en uren in het niets staren. Even later staan we onder een viaduct. De rivier is buiten haar oevers getreden, het water is de krotwoningen binnenge stroomd en heeft alles verwoest. In sommi ge huisjes sta je nu tot je enkels in de mod der. Er is hier al dagen geen elektriciteit, geen schoon water. Medeleven is hier op wordt een meisje geslagen. Ze schreeuwt en vloekt. Niemand slaat er acht op. Hier verblijft iedereen op zijn ei gen planeet. Bij zijn bus deelt Robert Smits intussen yoghurtdrank en koekjes uit, hoewel veel verslaafden nauwelijks nog tanden heb ben. „Vroeger leefden deze mensen langs de Avenida Brasil. Maar dat is niet het beeld dat het WK-comité wil uitdragen, jongens die roven, meiden die zich prosti tueren en honderden mensen aan de crack. Dus werden ze verjaagd naar hier, een paar straten verderop, uit het zicht. Dat is mijn bezwaar tegen het WK: proble men worden er niet door opgelost, alleen verplaatst." Het is tijd te vertrekken. Smits overhan digt een speciale spray. „Hier, spuit dit op je armen en handen. De meeste verslaaf den hebben besmettelijke huidziekten." e trekken verder, steeds noordelijker. Het wordt ook steeds stiller op straat. We houden halt bij de in gang van Antares, een fave- la die straks ver genoeg uit het zicht van de WK-gan- ger ligt om nu niet door het leger te zijn in genomen. Hier geldt nog gewoon het recht van de sterkste. Hier zijn de drugsdealers de baas. Halverwege deze favela staat een sporthal vol kogelgaten. Daar runt Smits sinds kort een voetbalschooltje. Via het voetbal pro- door Michel van Egmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 96