Vierde dode door aanslag 8 BUITENLAND België kijkt uit naar hét interview. Koning Albert en zijn vrouw Paola praten openlijk over hun huwelijk. BRUSSEL - Het is hommeles in het koninkrijk België. Albert II heeft zonder medeweten van zijn zoon koning Filip een televisie-inter view gegeven, uitsluitend in het Frans bovendien, middenin een regeringsformatie na verkiezin gen die door de Vlaamse nationa listen zijn gewonnen. Het hof heet ontdaan te zijn door de ko ninklijke solo, de Nederlandstali- gen voelen zich beledigd. Het is voor het eerst in de geschie denis van België dat een staats hoofd, al is hij sinds juli vorig jaar 'gewezen', op tv zijn zegje doet. Ongekend, zeggen de royalty- watchers. Het gesprek gaat over zijn jeugd, zijn huwelijk en twin tig jaar koningsschap. Volgens RTL-journalist Pascal Vre- bos wilde koning Albert (hij hield zijn titel na de abdicatie) geen me moires schrijven maar ter gelegen heid van zijn 8oe verjaardag, giste ren, op deze manier terugblikken op zijn leven. Aangezien Vrebos volgens eigen zeggen geen woord Nederlands spreekt, was die taal geen optie, en hij duldde ook geen Nederlandstalige co-intervie- wer naast zich. Het was 'een menselijk gesprek', zegt hij. „Ik ben dingen te weten gekomen die ontroerend, poë tisch of historisch zijn." Volgens Stéphane Rosenblatt, di recteur informatie van RTL, is het interview geen afrekening van een verbitterd vorst. „Met al zijn ervaring heeft Albert er voor ge waakt de positie van zijn zoon als koning niet te verzwakken. Hij re kent met niemand af." Op foto's en korte fragmenten die naar buiten zijn gekomen sinds de opnames, zien we Albert in blauwe trui en koningin Paola (ook zij mocht haar titel houden) in een rode blouse ontspannen op de witte bank in hun woonkamer op slot Belvedère babbelen. Het 'aanbiddelijk schepsel' op wie Al- bert bij hun ontmoeting in 1958 op slag zegt te zijn verliefd gewor den, valt hem geregeld in de rede. De Italiaanse vertelt dat ze moe was en weg wou, maar dat vanwe ge het protocol niet mocht. Albert vertelt met een brok in zijn keel over het overlijden van zijn broer Boudewijn in het Spaanse Motril (1993)- Hijzelf was toen in Chateauneuf-Grasse, in Zuid-Frankrijk, en werd gebeld door Boudewijns vrouw Fabiola. Albert had gehoord dat zijn broer onwel was geworden. „Hoe gaat het met hem nu? vroeg ik haar. Nu is hij in de hemel, hij is dood", antwoordde Fabiola. Om dat de koning geen kinderen had, was er even onduidelijkheid over de troonsopvolging. Toenmalig premier Jean-Luc Dehaene, als pragmatische fixer ook bekend als De Loodgieter, was er snel bij, ver telt Albert. „Mijn innige deelne ming. Wij willen weten wat uw plannen zijn. Gaat u akkoord om ALBERT IN MUSEUM uw broer op te volgen?" Dan ver telt hij over zijn allereerste toe spraak als koning: „Een complete flop." Maar wat de kijker vooral uit Al berts eigen mond wil horen, is hoe het zit met Delphine Boël. De nu 46-jarige jonkvrouw claimt zijn buitenechtelijke doch ter te zijn en heeft voor de recht bank DNA van Albert gevorderd. Het vermeende vaderschap van Albert werd in 1999 door journa list Mario Danneels (huidig corres pondent voor deze krant in Ier land) onthuld. Het is een publiek geheim dat Albert jarenlang een relatie met barones Sybille de Se- lys Longchamps had, de moeder van Delphine. Volgens de Vlaam se VTM-journalist Barend Leyts, die het interview heeft gezien, 'gaat Albert ook die vraag niet uit de weg'. In eigen kring heeft de ex-koning ook wel wat uit te leggen. Dat zijn zoon niet wist van dit inter view onderstreept de moeizame communicatie. In april stuurde Paola ook zonder het Filip te zeg gen een brief naar de media waar in ze haar bezorgdheid uitte over prins Laurent, Filips jongere broer die op dat moment in coma in het ziekenhuis lag. Hierop ont sloeg Filip Alberts hoofd van de hofhouding. Zijn opvolger is deze week door Filip overgeplaatst. Het vierde slachtoffer van de aanslag in het Joods Museum in Brussel is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Óp 24 mei schoot een zwaarbewa pende man in het museum een Israëlisch stel en een Franse medewerkster van de instel ling dood. Een jongeman, een Belg die als vrijwilliger in het museum werkte, is nu in het ziekenhuis gestorven. De vermoe delijke dader is een oud-Syriëstrij- der. Hij is opgepakt in Frankrijk. Justitie in dat land heeft ongeveer tweehonderd jihadstrijders die in Syrië actief zijn geweest en terug zijn in het vizier. In totaal 26 ver dachten zijn in opdracht van de antiterreurafdeling van het Open baar Ministerie in Parijs in voorlo pige hechtenis genomen. De Britse politie heeft de ouders van een 11-jarig kind aangehou den en ondervraagd over het ex treme gewicht van de jongen. Hij weegt 95 kilo en is circa 1 meter 55 lang. De politie koesterde daar om de verdenking dat er sprake is van kindermishandeling. De moe der uit het Oost-Engelse King's Lynn heeft laten weten dat ze pro beert de jongen te laten afVallen. Tevredenheid over vrijgave Arctic Sunrise Minister Timmermans (Buiten landse Zaken) is tevreden dat de Russen de Arctic Sunrise van Greenpeace laten gaan. De Russi sche autoriteiten maakten giste ren bekend dat het schip wordt vrijgegeven, aldus Greenpeace. Het schip, dat vaart onder Neder landse vlag, werd in september opgebracht na een actie tegen een olieboorplatform. Officier Mali vast voor coupplan Een Malinese legerofficier en tien militairen zijn gisteren ge arresteerd voor het beramen van een moordaanslag op de president van Mali. Ze wilden naar verluidt zo de stabiliteit in het Sahelland verder onder mijnen. Volgens de veiligheids dienst van Mali waren sommi ge arrestanten vroeger body guards van ministers. Belgen willen horen hoe het zit met jonkvrouw Delphine Albert en Paola kort voor de troonsafstand vorig jaar tijdens een bezoek aan Oostduinkerke. foto Photo News/HH door onze correspondent Petra Janbroers Koning Albert vierde gisteren zijn 80e verjaardag. Vandaag opent de Belgische ex-vorst een zaal die ge wijd is aan hemzelf in het Brussel se BELvue Museum. Dat zou ge beuren in het bijzijn van zijn voltal lige familie, inclusief zijn zoon, ko ning Filip. Volgens de Vlaamse krant het Nieuwsblad zou koningin Paola graag willen dat het nu al fameuze tv-interview een permanente plek krijgt in het museum dat de ge schiedenis van België recon strueert De permanente collectie eindigde tot vandaag bij het koningschap van Boudewijn. Daar wordt nu dus een gedeelte over koning Albert II aan toegevoegd. Het twee uur durende gesprek is op 9 en 10 juni te zien op RTL en VTM (on dertiteld), steeds om 21.45 uur. BRUSSEL LONDEN DEN HAAG BAMAKO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8