MEDIA 25 Klokhuis-presentator Maurice Lede verloor op jonge leeftijd drie familieleden bij de SLM-vliegramp. In zijn eerste documentaire Wrakstukken gaat hij in Suriname op zoek naar de oorprong van het grote familieverdriet. Op 7 juni 1989 zet een vlieg tuig van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) te vroeg de lan ding in. Een vleugel raakt een boomtop en het toe stel crasht in de jungle vlak bij de luchthaven van Paramaribo. Slechts 11 passagiers overleven de ramp, 176 mensen komen om. Andy Scharmin, een ta lentvol voetballer van het Kleurrijk Elftal dat in het vliegtuig zat, en twee tantes van NTR-presentator Maurice Lede, behoren tot de slachtoffers. Lede was pas 3 jaar oud toen de ramp ge beurde en kan zich er dus niets van herin neren. Maar het verdriet hing altijd als een grauwsluier over de talrijke familiefeestjes. „Zolang ik me kan herinneren, hing er iets in de lucht. Over de ramp werd alleen op gedempte toon in een hoekje gesproken. Het was een soort taboe. Maar ik zag en voelde het wel, hoe klein ik ook was. Het enige wat ik altijd hoorde, was: 'je neef was een profvoetballer'. Voor mij was dat heel speciaal omdat ik zelf voetbalde en in aller lei selecties zat." Zeven jaar geleden besloot Lede dat hij een film wilde maken over de SLM-ramp. „Ik was me er in gaan verdiepen, had er veel over gelezen op internet. Het rare was dat veel van mijn leeftijdgenoten een lege blik kregen als ik erover begon. Ik besloot: dit mag niet vergeten worden. Als het precies 25 jaar geleden is, moét die film er zijn." Twee jaar geleden begon de klok te tikken. Lede, die het project inmiddels als een plicht aan zijn familie was gaan zien, be gon bij omroepen en producenten op deu ren te kloppen. „Iedereen vond het een goed verhaal. Maar uiteindelijk was het tel kens weer: helaas, je hebt niet genoeg erva ring. Keer op keer die teleurstelling, ik werd er helemaal chagrijnig van." Net op het moment dat hij zijn project wil de degraderen tot losse filmpjes op inter net, hapte producent Bosch Film toe. „Zij raadden me aan me volledig in mijn fami liegeschiedenis te storten, omdat ze wisten dat het iets met me zou doen." Lede ging met zijn vader, broer, oom en een fonkel nieuwe camera die hij speciaal voor het pro ject had gekocht, naar Suriname. Zijn eersteling is verre van gelikt. Logisch, want het grootste gedeelte van zijn per soonlijke documentaire filmde hij zelf. Ook de rest deed hij erbij, geholpen door zijn broer. „Ik heb als een gek gewerkt. Af spraken regelen op mijn hotelkamer, vijf in terviews op een dag, 's avonds de boel orga niseren op mijn laptopje." Sommige delen hebben daardoor een hoog homevideo-ge- halte, zegt hij zelf. „Maar dat past juist heel mooi bij het intieme onderwerp." Voor Lede was de reis een emotionele acht baan. Zijn vader, die op 2-jarige leeftijd naar Nederland kwam, was 68 jaar lang niet in Suriname geweest. „Veel van mijn familieleden kregen vliegangst na de ramp en niemand had echt de behoefte om naar Suriname te gaan." Bij de landing richtte Lede de camera op het van emoties ver wrongen gezicht van zijn vader. „Dat was zó heftig. Mijn vader wil altijd sterk zijn, de rots in de branding. Ik heb hem nog nooit zo zenuwachtig gezien, zelfs lang voor de reis al. Hij is twee maanden bijna ziekelijk bezig geweest met het inpakken van zijn koffer." Voor Lede was het filmen in Suriname een openbaring. „Ik wist niet wat ik meemaak te. Mensen stortten hun hart bij me uit, ik werd bij iedereen thuis uitgenodigd. In Ne derland was ik altijd een soort buitenstaan der als het over de ramp ging, omdat ik zo jong was toen het gebeurde. Voor het eerst van mijn leven werd ik echt gezien als het neefje van Andy, mijn jeugdheld die ik nooit heb gekend." Een van de meest bizarre fragmenten in de film is het moment waarop de familie-ex peditie in de jungle op wrakstukken van het vliegtuig stuit. „We konden het vlieg tuig waarin onze familieleden waren omge komen, aanraken. Het was geen fijne plek, maar ik denk dat we dat nodig hadden. Nu was het echt." Lede maakte met zijn film iets los bij de rest van zijn familie. „Mijn neef en nicht hebben de film al gezien. Nu willen zij ook naar Suriname. Mijn broer, oom en vader willen ook weer mee. De weg is voor ons vrijgemaakt, zeiden ze. Voor het eerst wordt er in mijn familie openlijk over de ramp gepraat. Het heeft iets losgemaakt, dat doet mij heel veel." ZATERDAG 7 JUNI 2014 - Naar de bron van het familieverdriet Herdenking van de SLM-vliegramp, waarbij 176 passagiers omkwamen, foto Hollandse Hoogte door Rivka Groenier Wrakstukken. Zaterdag 7 juni op Nederland 2, 18.35 uur. reageren? r media@depersdienst.nl In zijn documentaire Wrakstukken belicht Maurice Lede de oorzaak van het grote verdriet in zijn familie. Bij de SLM- vliegramp, op 7 juni 1989, verloor Lede zijn neefje Andy Scharmin, voetballer van het Kleurrijk Elftal, foto Lilian van Rooij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 85