REIZEN 21 In een onbeduidend hoekje van West- Vlaanderen vindt sinds 1983 elke zomer een kunstenfestival plaats. Het ruikt er naar hop en de meeste bezoekers komen uit Nederland. Wat is het geheim van Watou? WAAR EN WAT Ramsey Nasr en uiteraard Bart Moeyaert, Jans broer. Op warme festivalavonden zit ten kunstenaars en bezoekers tot in de klei ne uurtjes naast elkaar op de terrassen van het Watouplein. Met een Hommel of St. Bernardus Prior 8 (van die andere brouwe rij in Watou) voor hun neus. „Ongeveer 40 procent van de bezoekers komt uit Nederland", zegt Jan Moeyaert. „Nederlanders zijn niet te beroerd om een stuk te rijden. Voor Vlamingen is Antwer pen al ver. In 2013 hadden we 12.000 bezoe kers. Ik hoop voor dit jaar op 15.000. Niet meer, want het moet kleinschalig blijven." Het thema van festival 2014 is Over klein ge luk in tijden van overvloed. De lijst van kun stenaars is nog niet compleet. Op de tien lo caties in Watou is in elk geval werk van on der anderen Marijke Vijfhuizen, Erwin Olaf, Sophie Calle, Ans Repkes en Hervé Martijn te bekijken. En er zijn lezingen. In de eregalerij staat zanger en dichter Leo nard Cohen centraal. Ramsey Nasr en Bart Moeyaert treden in elk geval op. We offeren nog een vooroordeel. In Watou ben je voor de maaltijd niet aangewezen op een croque-monsieur. Restaurant 't Hommelhof aan het plein is gevierd om zijn biergastronomie. Eigenaar Stefaan Couttenye is een Vlaams fenomeen. Cout- tenye: „Het festival en mijn restaurant heb ben elkaar groot helpen worden." Hij koes tert mooie herinneringen aan de Neder landse dichter Rutger Kopland. „Een war me, bijzondere man. Ik heb hier vaak met hem op het terras gezeten." 's Avonds nog een lesje Westhoek. We krij gen de tip in restaurant Terminus, even buiten Watou, te eten. Het lijkt een truckersrestaurant. In het toilet staat een chauffeur zich te wassen. De eigenaar van Terminus is een kleine babbelkous, die steeds weer aan onze tafel verschijnt met een nieuw wijnverhaal of een bak hop- scheuten, het witte goud van de Westhoek. Al weet hij er wel erg veel van. Wacht even. We kennen die man. Dat is Pieter Verheyde. De beste sommelier van België. Van driesterrenzaak Hof van Cleve. Wat doet die hier? Verheyde: „Ik heb de zaak dit jaar van mijn ouders overgenomen." Het di ner is verrukkelijk. Is dat misschien het geheim van Watou? Geen kapsonés. Gewoon doen wat je leuk vindt en waar goed in bent. Bier, hopscheu- ten of een kunstenfestival. We gaan naar Watou, aan het einde van de Vlaamse wereld. Tot voor een maand te rug nog nooit ge hoord van het kleine dorpje in de West hoek, een gekneusde regio in West-Vlaan deren, aanschurkend tegen de Franse grens. Onze opdracht: het geheim van Kun stenfestival Watou 2014 ontsluieren. Het evenement dat jaarlijks bijna twee zomer maanden lang duurt en elk jaar meer Ne derlanders trekt. Bij leper rijden we door een omgeving be zaaid met littekens uit de Groote Oorlog (WO I). Hardnekkig westwaarts rijdend, oefenen we de mogelijke uitspraak van on ze bestemming. Een bron met gezag is Mar- tine Tanghe, de onaantastbare nieuwsleze res van het Vlaamse journaal. Ze zei duide lijk 'Watoo' toen zij vorig jaar het kunsten festival aankondigde. Langs rijen hopstaken en lage huizen met doorgezakte daken bereiken we Watou, niet meer dan een paar straten rond een plein met een kerk. Er zijn een paar cafés en twee restaurants en het ruikt hier naar hop, hop en nog een hop. Op het plein staat schrijver Hugo Claus, uitgeknipt in metaal. Voor de deur van restaurant 't Hommelhof wacht Jan Moeyaert, de intendant van het Kunstenfestival Watou. Hij zegt: „Welkom in Woatoe." Dat blijkt de enige juiste uit spraak, wat Martine Tanghe ook moge be weren. We stellen Jan Moeyaert terstond de hamvraag: 'Hoe komt Watou, een gat van tweeduizend inwoners, dat nauwelijks op onze TomTom is te vinden, in hemels naam aan een kunstenfestival van twee maanden?' Moeyaert is een mooie, pluizige man met een romantisch kunstenaarshoofd uit een Brugs gezin van liefst zeven jongens. De jongste is de bekendste: Bart Moeyaert, de veelbekroonde schrijver en dichter, gebo ren in 1964. Jan was de derde in het gezin. De 59-jarige oud-onderwijzer is spijtens zijn muzische uiterlijk geen dichter of schilder, maar artistiek leider en coördina tor van Kunstenfestival Watou. Moeyaert: „Het festival startte in 1980 als klein gedich tenfestival. In 2008 kwam ik erbij. Zoetjes aan hebben we beeldende kunst, optre dens en lezingen toegevoegd, zeg maar ver zamelde verhalen, de ondertitel van het fes tival." Moeyaert leidt ons langs de tien locaties van het Kunstenfestival 2014. Hij is er kind aan huis. Trekt zonder aanbellen huis-, loods- en schuurdeuren open. „Kijk, hier waren vorig jaar kunstinstallaties en optre dens. Ik weet nog niet wat er komt." In de Sint-Baafskerk aan het Watouplein houdt hij stil bij een doopvont. „Vorig jaar was hier een installatie met grote messen aan een touw, wijzend naar het doopvont. Nooit gedacht dat de pastoor dat goed zou vinden, maar hij zei: 'Oké, hoort erbij hè'." Bij de oude brouwerij Van Eecke, van het beroemde Hommelbier, smijt Moeyaert on verschrokken een deur naar een kelder open. Zware hoplucht slaat ons in het ge zicht. „Hier beneden maakte de jonge Vlaamse kunstenaar Rinus van de Velde in 2010 een verzameling houtskooltekeningen op de muren. Ze zijn niet meer te zien. Ri nus, nu wereldberoemd, was toen al een zelfbewuste jongen. Hij eiste dat de ruim 100 vierkante meter houtskooltekeningen binnen 48 uur weer werd weggewit. En zo gebeurde. Anders was ik rijk geweest." Alle belangrijke levende en (thans) dode dichters uit de Vlaamse en Nederlandse dichtershemel traden de afgelopen zomers op in Watou. Rutger Kopland, Remco Cam- pert, Herman de Coninck, Hugo Claus, ZATERDAG 7 JUNI 2014 Watou |1 I Brussel Watou ligt op 2 uur rijden van Middelburg (174 kilometer). Kunstenfestival Watou (gedich ten, beeldende kunst) wordt gehouden van 5 juli tot 31 au gustus. Maandag en dinsdag gesloten. Woensdag, donder dag en vrijdag van 14 tot 19 uur; zaterdag en zondag (met lezingen, theater, kinder programma) 11 tot 19 uur. Toegang: 10 euro. Tickets zijn verkrijgbaar op het Watou- plein. Zie www.kunstenfestival- watou.be. Overige websites: www.brou- wershuis.com (eten en sla pen); www.hommelhof.be en www.restaurantterminus.be (eten). Zie ook www.toerisme- vlaanderen.nl. door Harri Theirlynck Grote foto: Ludieke kunst van collectief Inject Love op Kunstenfestival Watou 2013. Kleine foto: Wie de hoorn oppakt in een van deze telefooncellen, hoort mensen als Anna Enquist en Eddy van Vliet een gedicht voor dragen (Watou 2013). foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81