Nieuw pak brandweer Roundup A BINNENLAND 7 i Vanaf Kustpark Zeebad De huidige Nederlandse brand- weerkleding is ontworpen voor binnenbranden. De temperatuur erin kan buiten, zeker als de zon schijnt, flink oplopen en dat kan warmtestuwing in het lijf tot ge volg hebben. „Een heel vervelen de toestand en als je het een keer hebt gehad, ben je er ook bevatte lijker voor", zegt brandweerman Arnoud Buiting, leider van het project 'Effectief blussen van na tuurbranden'. „Dat betekent ook dat je inzetbaarheid afneemt." Reden dat brandweerlieden bij het blussen van een bos- of heide brand hun pak nog wel eens uit trekken. „Niet wenselijk, maar voorstelbaar", vindt Buiting. Twente en Ilsselland zijn de eerste brandweerkorpsen die het nieu we pak aanschaffen dat als beste uit de bus kwam. Dat is niet toe vallig, want Twente en IJsselland zijn ook de eerste korpsen die be schikken over een grote container die speciaal is ingericht voor de be strijding van natuurbranden, met handgereedschappen als schoffels en harken en rugzakken met wa ter. De container is ingezet bij de grote brand op de Hoge Veluwe. Hoe dat bevallen is, moet de eva luatie nog duidelijk maken. De pakken zijn een van de nieu wigheden die voortkomen uit het project, dat anderhalf jaar geleden van start ging. Hoeveel natuur branden Nederland jaarlijks telt, is niet bekend. Betrouwbare cij fers zijn niet voorhanden, omdat ook die pas sinds anderhalfjaar in een aantal regio's worden bijge houden. Maar vaststaat dat jaar lijks vele hectares natuurgebied verloren gaan. Overheden, hulpverleners, weten schappers, terreinbeheerders en -eigenaren werken in het project samen om branden slimmer te be strijden. Ze kijken onder meer naar tegenbranden, het afbranden van een strook grond, zodat de na- tuurbrand geen brandstof meer heeft als die daar aankomt. TOMMY WIERINCA In Zagreb luister ik naar de schrijver Robert Menasse, die voor een overwegend jong publiek praat over Eu ropa. Hij vertelt hoe een bedrijf als Red Bull in Oosten rijk belastingvrijstelling kreeg nadat het dreigde de productie naar Polen te verplaatsen. De minister, bang voor verlies van werkgelegenheid, ging akkoord: Red Buil betaalt geen belasting meer in Oostenrijk. In navol ging dreigden ook andere multi nationals uit te wijken naar lan den waar ze niet of nauwelijks belast zouden worden. Europa dient ervoor om de macht en de chantage van het grootkapitaal in te tomen, zegt Menasse, zo dat individuele landen niet te gen elkaar uitgespeeld worden. 'Niks betaalt Red Buil', briest de schrijver, 'terwijl ze wel een Formule i-team onderhouden ter waarde van meer dan ander half miljard dollar.' Onlangs bezocht ik een beurs voor de intensieve veehouderij in Utrecht, waarvan ik in deze krant verslag deed. Ik zag legbat terijen die bedoeld waren voor export buiten de Europese Unie. Binnen Europa zijn zulke kooien niet toestaan, naar Euro pese normen bieden ze de kip te weinig ruimte en comfort. De Europese kip legt haar eie ren in een volière waarin de leefomstandigheden weliswaar nog altijd afschuwelijk zijn, maar alweer een beetje minder afschuwelijk dan buiten de Unie. De verbetering van dierenwel zijn is een langzaam, al te lang zaam proces, maar alleen door een verenigd Europa kan er spra ke zijn van enige vooruitgang op grote schaal. Voor bestrijdingsmiddelen die de landbouw dienen maar de na tuur verwoesten, worden soms successen geboekt dankzij Euro pese regelgeving. Vorig jaar wer den enkele gewasbeschermings middelen verboden die de bijen schaadden. Ik wacht met smart op de dag waarop de onkruid verdelger Roundup niet meer te koop zal zijn bij de Winkel van Sinkel in het dorp waar ik mijn Om zijn tegelpad schoon te houden zet de mens zelfs zijn gezondheid op het spel boodschappen doe. Roundup is een herbicide van de firma Mon santo die zowel door boeren als luie tuiniers in enorme hoeveel heden wordt gebruikt. Wereld wijd is het het meest gebruikte middel tegen onkruid. Goed spul, alles gaat er dood van. Niet alleen onkruid. Uit groot onder zoek is gebleken dat 44 procent van alle Europeanen glyfosaat in het lichaam heeft, het gif uit Roundup. In Nederland werd glyfosaat in vijf op de acht proef personen aangetroffen. De ge zondheidseffecten voor de mens op de lange termijn wor den nog onderzocht maar bij proefdieren werden alvast on vruchtbaarheid, genetische mis vormingen en kanker vastge steld. Zie de mens: om zijn tegel paadje schoon te houden zet hij zelfs zijn gezondheid op het spel. De belofte van direct ge mak maakt hem blind voor kwa lijke gevolgen op de lange ter mijn. De Nederlandse overheid be schermt hem tegen zijn domme gemakzucht en verbiedt vanaf 2015 de verkoop van producten die glyfosaat bevatten. Voorlo pig alleen nog voor particulie ren. Nu de boeren en Europa nog. K U S T P A R K IO0.500, v-o.n. Qxcl. btw Verkoopweekend zaterdag 21 en zondag 22 juni 2014 UW EIGEN LUXE LODGE AAN DE ZEEUWSE KUST Meld u nu aan! ZATERDAG 7 JUNI 2014 door Saskia Wassenaar ARNHEM - De brandweer kan straks in andere pakken natuurbranden te lijf. De huidige kleding kan fysieke problemen opleveren als het heel warm is. Nieuwe, dunnere pakken moeten dit voorkomen. I De nieuwe brandweerpakken komen er straks in verschillende kleuren. 11.00 -16.00 uur Locatie: Nieuwesluisweg 5, 4511 Breskens Meld u nu aan en reserveer een kavel! In het vissersdorpje Breskens, direct aan het Noordzeestrand, wordt een nieuw Roompot Vakantiepark gerealiseerd: Kustpark Zeebad. Het nieuwe park is een uitbreiding van het bestaande Vakantiepark Zeebad en omvat 80 lodges. Op het park kunt u gebruik maken van de faciliteiten en buiten het park liggen de West-Vlaamse steden Knokke, Brugge en Gent op korte afstand. Kortom, het park en de omgeving bieden voor ieder wat wils! Vrijstaande luxe lodges (4 tot 6 personen) Geschikt voor eigen recreatief gebruik en/of verhuur Top belegging aan de Noordzeekust Waardevaste bestemming voor spaartegoed Royale kavels eigen grond Uitgebreide recreatiemogelijkheden in de omgeving Uitstekende verhuurmogelijkheden via Roompot Vakanties Een project van: Verkoop: www.kustparkzeebad.nl info<3>kustparkzeebad.nl T. 0118 - 641500 Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. arcus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7