i l REIZEN 19 f- te we er dieper in doordringen. Alle stra ten komen uit op een waterpartij. Een enorme vijver, waarvan ik in eerste instan tie een verfrissend effect verwacht, maar die bij nadere inspectie een stinkend verza- melbekken van vuilnis blijkt te zijn. Er stijgt een adembenemende lucht uit op. Midden in het gifzwarte water ligt een ei genaardige rij bootjes. Grote sloepen met een stevige kajuit erop. Vreemd. De poel van bederf is uiteraard volkomen onge schikt om in te zwemmen, maar ook een stukje varen lijkt me af te raden. De bootjes hebben dan ook een andere functie. Ze zijn bekleed met zonnepanelen waarop de feestverlichting in de wijk kan branden. Wat een verrassende inventivi teit. Tien bootjes met zonnepanelen drij ven op een gif^las in een povere uitgaans- wijk om de rode lampjes van stroom te voorzien. Goed bedacht. Maar het hoeft niet meer. De Surabayaanse schuinsmar cheerder heeft hier niets meer te zoeken. Het valt niet mee met de liefde in Surabaya. Betaald of gratis, oprecht of ongezond, het is er vanafdeze maand allemaal verboden Er is nog éèn wijk waar prostitutie wél is toegestaan. Dat rosse straatje heeft een his torische band met Nederland. Gang Dolly is vernoemd naar de eerste madame die er in de vorige eeuw haar tenten opsloeg. De Hollandse Dolly van der Mart begon haar business in Surabaya, vlak voor de Tweede Wereldoorlog. Zo leert men altijd weer. Wie overdag in het wijkje rondloopt, merkt maar weinig van de bonte activitei ten. Maar 's avonds kun je er niet omheen. Mijns inziens een wat armoedige, treurige vertoning, waar decorum ver te zoeken is. De Wallen op z'n Aziatisch. Maar ook Gang Dolly gaat eraan. Burge meester Rismaharini heeft recent haar pij len op deze buurt gericht. Half juni moet alles in Dolly gesloten zijn. De dames die daardoor hun inkomsten verliezen, wor den gecompenseerd. Iedereen krijgt 6o eu ro. En een bijscholingscursus. Er kan geko zen worden uit een kappersopleiding, een kookcursus en een school voor handenar beid. Ik gun de burgemeester haar fatsoensoffen sief uiteraard van harte, maar van één on derdeel keek ik toch wel even op. Het gaat om een nieuw bord dat in alle parken van de stad wordt geplaatst Op een groene ach tergrond is een verliefd stelletje getekend. Er wordt gezoend. Rondom het ontwape nende tafereel zweven vrolijke hartjes. Maar het blijkt allerminst een aanmoedi ging elkaar eens teder te beminnen. Inte gendeel, het betreft een verbodsbord. Een cirkel eromheen en een streep door de te kening. Ik vraag een jong stelletje wat het betekent. „No making out", zegt het meisje bedremmeld. Niet zoenen. Smachtend kijkt ze haar vriendje aan, maar het blijft bij handje vasthouden. Het valt niet mee met de liefde in Surabaya. Betaald of gra tis, oprecht of ongezond, het is er vanaf de ze maand in elk geval allemaal verboden. Je hoeft geen Neil Armstrong te heten om op de maan te hebben gelopen. Een reis naar de Atacama-woestijn in het noorden van Chili volstaat. Het is één van de droogste gebieden op aarde en er valt opvallend veel te beleven. De oorspronkelijke bewo ners van Chili zien figu ren in de zwarte delen van het heelal. Zij ma ken in tegenstelling tot ons westerlingen geen figuren van sterrencom binaties, zij zien ze juist in de ruimtes ertus sen." De Oostenrijkse Krista heeft een paar dagen geleden de toeristische sterrentour ge daan en raakt er niet over uitgepraat. „Door die 6o-millimetertelescoop zie je het heelal driedimensionaal. De Melkweg komt tot le ven. Je ziet de kraters op de maan en de rin gen van Saturnus." Door de combinatie van extreme droogte en hoogte, het nagenoeg ontbreken van wol ken en de afwezigheid van lichtvervuiling of radiostoring is de Atacama-woestijn in het noorden van Chili één van de beste plek ken op aarde om het heelal te observeren. Vorig jaar is op een steenworp afstand van San Pedro de Atacama het grootste astrono mische project ter wereld geopend: de Ataca ma Large Millimeter/submillimeter Array. Deze zogenoemde ALMA is een zeer nauw keurige en krachtige telescoop die bestaat uit een totaal van 66 mega-radioschotels. Gelukkig zijn er meer dingen te doen dan al leen sterrenkijken. Midden in de woestijn, rondom een oase, ligt San Pedro de Ataca ma, de meest toeristische plek van Chili. Het is een plek die uiterst welkom aanvoelt in een vijandige omgeving. De eerste inwo ners, de Atacamenos, wisten het schaarse water al te vinden. In hun voetsporen tra den ontdekkingsreizigers, kolonisten, veedrijvers en mijnwerkers. Wekenlang trokken ze door het hooggebergte en over eindeloze zoutvlaktes naar de woestijnach tige kust. En steeds weer moet die oase als een godsgeschenk hebben gevoeld. De afstand waar vroeger weken over werd gedaan, leg je nu per luxe bus in een half et maal af. Toeristen komen dan ook in groten getale, vanuit de hele wereld. Van avontuur lijke zestigers met rolkoffers tot rugzakdra- gende twintigers. Ze zijn op doorreis of ma ken een rondje Altiplano; de grensover schrijdende hoogvlakte. In de nauwe straatjes van San Pedro - gele gen op 2.440 meter hoogte - is het in de vroege avond een drukke bedoening. Een stoet kooplustige reizigers is op zoek naar at tracties voor de volgende dag. In hoofdstraat Caracoles, zeg maar de Kalverstraat van San Pedro, draait het om toerisme - en dus om geld. Want in de minst bewoonbare regio van het land liggen de huren van de uit ado be opgetrokken laagbouw het hoogst. Prop- pers van lokale touroperators prijzen als vol leerde marktlui hun bezienswaardigheden aan. Van fotogenieke zoutvlaktes met roze flamingo's, kilometershoge vulkanen tot stoomspuitende geisers, mini-dode-zeeën en opgravingen van de pre-Colombiaanse cultuur. De meeste tours beginnen in de vroege ochtend. Gedurende de dag wordt dan een flink aantal op grote afstand van el kaar gelegen attracties afgewerkt. De vallei van de maan kun je echter op eigen kracht fietsend bereiken. „Iedereen die kan fietsen, haalt het makkelijk", klinken de bemoedi gende woorden van de fietsverhuurder Mi guel. „Jullie komen uit Nederland? Daar leer je toch eerder fietsen dan lopen?" Inderdaad zijn de eerste kilometers over het asfalt goed te doen. Pas na de entree van het gebied blijkt de plots in gravel veranderde weg een stuk steiler dan gedacht. Naar adem happend en gortdroge lucht inade mend, bereiken we de eerste stop. Quebra- da Cari toont wat duizenden jaren windero- sie met gebergtes doet. De verschillende steen- en zandsoorten zijn door de krachti ge wind uitgesleten tot een doolhof aan gan getjes en spleten. Groepjes toeristen wande len en kruipen tussen de grillige berg- en rotsformaties door. Op sommige plekken in de Atacama, zoals ook in deze maanvallei, heeft het al honder den jaren niet geregend. De bodem van de vallei vertoont daardoor veel overeenkom sten met die van de maan. Er worden zelfs Mars-simulaties geoefend vanwege de extre me omstandigheden. De grond van de oudste woestijn op aarde zit vol mineralen. En door deze wondere wereld kun je ge woon fietsen, tussen de droge meren door die bedekt zijn met een witte laag zout. In de kleinste versnelling leggen we de slo pende 16 kilometers af naar de verste stop, Tres Marias. Dit drietal individuele harde steenformaties van een miljoen jaar oud steekt als een soort versteende creaturen bo ven het maanlandschap uit. Waar veruit de meeste toeristen zich laten vervoeren in bus jes bikkelen wij als echte diehards verder op de flets. De immer fel schijnende zon doet onze ogen tot minimale spleetjes samenknij pen. De verzengende hitte en de schrale droogte zorgen voor een aanhoudend dorst- gevoel. De grote hoogte veroorzaakt hoofd pijn. Superfijn woestijnstof vult onze neus gaten en verstopt onze poriën. Maar er komt een beloning voor onze in spanningen. Bij het amfitheater worden we getrakteerd op een fantastische zonsonder gang. Vanaf een honderden meters hoge berg zien we nog net hoe de zon dooft in de uitgestrekte Atacama-woestijn. 's Avonds stromen de straatjes van San Pe dro weer vol. Vanaf het centrale pleintje klinkt trommelgeluid van hippies. Heel sfeervol, maar spijtig genoeg wordt het re gelmatig overstemd door wolfachtig gejank van roedels straathonden. Tijdens het diner showen we vol trots de foto's van onze he roïsche fietstocht aan een ouder echtpaar naast ons. Het blijken Zwitsers te zijn. Ze hier net aangekomen, halverwege hun we reldreis... op de fiets. WAAR EN WAT ZATERDAG 7 JUNI 2014 BOLIVIA Calama San Pedro Fietsen naar de maan Santiago door Tom van der Leij Grote foto links: In de Maanvallei kun je diver se heuvels beklimmen voor het beste uitzicht. Foto links: Reserva National Los Flamencos. Kleine foto boven: Druk Caracoles-straatje in San Pedro de Atacama. foto's Tom van der Leij en Ana Ines Rodriguez Giles ARGENTINIË Alitalia vliegt sen die vanuit vanaf Schiphol verschillende dagelijks naar plekken in Buenos Aires Chili of Noord- met een moder Argentinië naar ne Boeing Calama rijden. 777-200. Daar Overige sites: stap je over op www.las.nl (in een vlucht naar dividuele rond de Chileense reizen naar hoofdstad San noorden van tiago. Vanuit Chili en Boli Santiago neem via); www.spa- je een binnen ceobs.com en landse vlucht www.almaob- naar Calama. servatory.org Zie www.alita- (sterrenkijk- lia.com. tour a 20 eu Je kunt ook ro); www.an- een kaartje ko des-travel.cl pen voor een (hoogtepunten van de grote, tour in San Pe luxe tourbus dro).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79