PZC 18 19 chili Fietsen naar de maan Arcen, met zijn kasteeltuinen, is een geliefd uitje. Maar hoe blijft het vestingstadje aantrekkelijk? Het toerismebureau Liefde voor Limburg heeft daarop iets gevonden: Google Glass. Nu pioniert het daarmee alleen nog in Arcen; straks in meerdere Limburgse gemeenten. Het concept is eenvoudig. Fietsers krijgen een vernuf tige bril op hun neus, die verhalen over de omgeving met foto's, video's en audio illustreert. 'U staat nu in het centrum met voor u het raadhuis', zegt de stem van Edmond Staal, een regionaal landschapsbeheerder, aan het begin van de tocht. De Google Glass bevat in de rechterboven hoek de zogeheten Glass Guide, een minus cuul scherm waarop fragmenten worden af gespeeld. Het scherm is bevestigd aan het montuur. Via een oordop krijg je uitleg. De bediening van de slimme bril is een kwestie van gewenning. Met een hoofd knik zet je de bril aan. Door te tippen of te swipen - niets anders dan een veeg met de vinger over de zijkant van de bril, ga je door het menu. Je kunt beelden opnieuw afspelen, bijvoorbeeld als je bij de Schans toren staat en de film over het hoogwater nog eens wilt bekijken. De toren, die in vroegere tijden ook dienst deed als tolge- bouw voor scheepsverkeer, raakte zwaar be schadigd bij een belegering in de 17e eeuw. Nimmer werd het monument in oorspron kelijke staat teruggebracht. De belegering blijkt niet de enige beproe ving te zijn geweest. De brilstem zegt dat de Maas regelmatig buiten haar oevers treedt. Ter ondersteuning brengt een video het kanon naast de Schanstoren bij hoog water in beeld. Het water stond ooit tot aan het kanon, 5 meter hoger dan het Maas- peil op dagen als vandaag. De video maakt het gevecht tegen het hoogwater bijna tast baar. Vooral omdat je in dezelfde omgeving bent als waar de beelden jaren geleden zijn opgenomen. Wie bij een bezienswaardigheid voldoende informatie heeft gekregen, stapt op de fiets en rijdt verder. Zodra de volgende stoploca tie in zicht komt, merkt de bril dat op via gps. Het startscherm met informatie over het te bezichtigen object verschijnt automa tisch in de rechterbovenhoek. Leuk detail: de bril is ook bestuurbaar met je eigen stem. Afhankelijk van de wensen geef je het lichtgewicht gadget opdrachten mee: 'Translate this' om een vertaling uit te voe ren, 'Take a picture' om een foto te nemen. Op dit moment zijn er in Nederland slechts een paar Google Glasses in omloop, vooral prototypes (2.000 euro per stuk). In sommige gevallen, zoals in Limburg, zijn er desondanks al Google Glass-projecten. Hoewel de slimme bril hier nog niet te koop is voor de grote massa is er al kritiek. Dragers worden 'glassholes' genoemd, om dat de bril ongemerkt foto's en video's kan maken. Daarnaast wordt bezwaar gemaakt tegen het gebruik van Google Glass in het verkeer. De bril zou afleiden. Tijdens de fietsrit door Arcen en omgeving merken we niets van dat alles. We kijken naar de Guide als we bij een bezienswaar digheid naast de fiets staan. De locatie is leidend, de beeld- en audiofragmenten zijn ondersteunend. Voorbijgangers zijn juist nieuwsgierig naar de glasloze bril. Het Google Glass-concept in Limburg ver keert in de testfase. Natuurlijk geldt voor de bril dat er verbeterpunten zijn. Hij is niet altijd op tijd met het verstrekken van informatie. Bovendien is hij nog niet com pleet: de bedoeling is dat de bril je straks navigeert van knooppunt naar knooppunt. Bij wijze van proef is op een enkele locatie een navigatiefunctie aan de software toege voegd. 'Sla bij de verharde weg linksaf en ga meteen naar rechts', zegt de brilstem als je het graspad bij Barbara's Weerd verlaat. Ilse Lenders, directeur van Liefde voor Lim burg, heeft volop ideeën en wensen. Behal ve de navigatiefunctie kan de bril toeristen wijzen op terrassen, fietsservicepunten en streekattracties. Dat maakt hem voor onder nemers interessanter. Maar, zo zegt ze, de commerciële boodschap mag niet ten koste gaan van inhoudelijke kwaliteit. Eén van de ondernemers die brood zien in de toeristische mogelijkheden van de slim me bril is Rob Rambags, parkmanager van de Kasteeltuinen Arcen. Waar bezoekers nu een gids doorspitten of medewerkers aanspreken om de soortnaam van een roos te achterhalen, kan dat straks via de bril. Op advies van dezelfde slimme bril nemen we aan het einde van de rit een Limburgs hapje in een lokale brasserie: asperge met zalm. Net zo lekker als beloofd! Arcen door een andere bril door Rik Booltink Fietsen met de Google Glass door het Limburgse land: foto, video, audio en navi gatie via de slimme bril. foto's Rik Booltink voor Limburg. Kosten en borg som voor de bril staan nog niet vast. Liefde voor Limburg denkt aan routes van zo'n 2 uur (20 ki lometer). De bedoeling is dat de bril vanaf dit najaar te huur is bij toeristische centra en onder nemers. Info: www.liefde- voorlimburg.nl. De beschreven Google Glass fietstocht rich ting Arcen is (nog) niet voor het grote pu bliek. Er wordt nog mee getest. De vijf Google Glass-routes die Liefde voor Lim burg vanaf dit najaar aanbiedt, hebben betrek king op gemeen ten die aangeslo ten zijn bij Liefde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77