PZC 0 Makreel Verkeer in Zeeland Beheer pijlerdam OM handhaaft eisen eist zeer zware tol wordt aangescherpt in zaak Checkpoint 16 SPECTRUM tl jJ33 Het gesprek ging over natuur. Dikwijls roept het woord natuur bij mensen positieve ge voelens en beelden op. Men houdt van de natuur, men geniet van de natuur. Men be doelt dan nogal eens een idyllisch land schap met groen en heuvels, bossen met vogelgefluit, prettige temperatuur, een zonnetje, ruisend water met le vendige visjes. Men maakt reclame voor zogenaamde na tuurlijke producten, wetend dat mensen denken dat iets natuurlijks goed voor je is. Dan hoor je: Ja, natuurlijk! Bij iets verder nadenken, besef je dat de natuur zeker niet al tijd mooi en gezond en lieflijk is. De natuur is ook gevaar lijk en gruwelijk en wreed en verkwistend. Laat ik een eenvoudig voorbeeld nemen. Een makreel is een aantrek kelijke vis, met zijn wonderlijk patroon van vlekjes op zijn zilveren rug. Maar om bijvoorbeeld de populaties van volwassen makrelen die hier in de buurt soms nog wel zwemmen, in stand te houden, moet ongeveer één op de miljoen eieren uitgroeien tot een volwassen vis. Ge durende haar geslachtsrijpe leven, dat zo'n vier jaar duurt, legt een vrouwtjesmakreel ongeveer twee miljoen eieren, waardoor haar aandeel in de instandhouding van de soort gemiddeld twee nieuwe vissen kan zijn. Er zijn namelijk veel gevaren. De eitjes kunnen worden opgege ten, ze kunnen op de verkeerde plek terecht komen, ze kunnen door ziekte worden aangetast, enzovoort. Deze zelfde doodsoorzaken bedreigen ook de larven. Ze zijn zo'n drie millimeter groot Hapklaar dus. Als het jonge diertje het plankton stadium van ongeveer een maand doorkomt, kan het uiteindelijk opgroeien tot een jonge makreel. Maar tijdens de jonge levensfase is de sterfte het grootst. Alleen door het voortbrengen van miljoenen en miljoenen eitjes, is het voortbestaan van de makreel enigszins verzekerd. En dan worden ze, als ze volwassen zijn, ook nogal eens door ons opgegeten. Makreel vang je met een verenpaternoster. Meestal eet je ze vers, en an ders gestoomd of gerookt, want makrelen blijven niet lang vers en dan gaan ze flink stinken, maar ja, dat is ook natuur. 3 Start avondvierdaagse in Burgh- Haamstede. foto Petra Noordijke UW MENING 410 reacties De Oranje-commercie hangt me nu al de keel uit Het aantal mensen dat in de eerste maanden van dit jaar in het Zeeuwse verkeer omkwam is extreem hoog. Tot nu toe telde het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland 16 slachtoffers. Dat aantal is nu al vergelijkbaar met het dodental in heel 2011 (17), 2012 (15) en 2013 (17). Zelfs ten opzichte van de jaren daarvoor, toen het totaalaantal be duidend hoger lag, valt 2014 in negatie ve zin op. De afgelopen negen jaar was het aantal mensen dat in de eerste maanden het leven liet in het Zeeuwse verkeer, nog niet zo hoog. In het 'top jaar' 2006 kwamen 39 mensen om. Het beheer van de Oosterscheldekering wordt aangescherpt. Extra maatregelen moeten voorkomen dat de pijlerdam verzakt en dijken bezwijken. De ont werpers en bouwers van de stormvloed kering sloegen vorig jaar alarm. Ze von den dat Rijkswaterstaat te weinig deed tegen de kuilen die de sterke stroming aan beide zijden van de dam laat ont staan. Bestortingen moeten voorkomen dat de randen van de kuilen te steil worden. Zo niet, dan loopt het zand vanonder de bodembescherming in de kuilen. Dat kan ertoe leiden dat dijken bezwijken en de kering verzakt. Checkpoint had een gedoogvergunning maar de Terneuzense coffeeshop over trad de voorwaarden, vindt advocaat-ge neraal Schepers. Ze eiste dat het Am sterdamse hof bijna dezelfde straffen oplegt aan eigenaar Meddie Willemsen en zijn personeel als vier jaar geleden zijn geëist in Middelburg. Willemsen moet volgens haar achttien maanden zitten en 50 mille betalen. De eisen te gen de overige betrokkenen varieerden van een jaar cel tegen de bedrijfsleider tot een werkstraf van 240 uur tegen medewerksters die thuis joints draai den en hennep in voorraad hadden. 1. Extreme weersverwachting Pink steren voor Zeeland getemperd 2. Zeelandbrug vrijgegeven na dode lijk ongeluk 3. Jongen (18) uit Groede verongelukt bij Oostburg 4. Fietser uit Terneuzen (36) overle den na ongeluk Kloof tussen arm en rijk groeit Oranje wint uitzwaaiwedstrijd Juan Carlos doet troonsafstand Het kabinet moet belastingsubsidie geven aan de laagstbetaalden. Ook zijn maatregelen gewenst om het verschil in vermogen tussen rijk en arm te verkleinen. De Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid meldde woensdag dat de inkomensverschillen in Ne derland sinds de jaren '80 fors zijn gegroeid. Het Nederlands elftal heeft woensdagavond de laatste oefenwedstrijd voor het WK ge speeld. Wales werd verslagen met 2-0. De se lectie, die inmiddels in Brazilië is gearri veerd, kent 8 verdedigers. Bondscoach Louis van Gaal wil Oranje op het WK vooral met 5 verdedigers laten spelen. De Spaanse koning Juan Carlos heeft afstand gedaan van de troon. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon prins Felipe. De koning tobt met zijn gezondheid. Ook is het koningshuis verwikkeld in schandalen. Duizenden repu blikeinse Spanjaarden gingen de straat op om te demonstreren tegen de monarchie. EENS WÊÊÊÊÊÊÊÊÊ 83% ONEENS 17% MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76