Bouwen blijft nodig, want Nederland is nog lang niet af De aandacht voor het wereldkampioen schap voetbal is vooral negatief! Brazilië en de Brazilianen verdienen meer. Nederland heeft woningen, infrastructuur en banen nodig. Investeren in de bouw draagt dus bij aan het welzijn van alle Nederlan ders. 14 SPECTRUM Opinie 1 r" et WK in Brazilië is voor de Brazili aan een droom die uitkomt Voet bal is ons leven. Voetbal is religie. Wij, Brazilianen, ademen voetbal, dromen voetbal, le ven voetbal. De gedachte dat het WK niet het grootste gedeelte van de be volking blij maakt, is totaal onjuist. Het grootste gedeelte van de bevol king ziet juist wél uit naar het toer nooi. Na drie titels aan de hand van Pelé -en Garrincha-, na een titel dank zij het duo Romario en Bebeto en na de overwinningstocht van het trio Ro- naldo, Rivaldo en Ronaldinho, vol hoop op die zesde titel. Op revanche voor dat pijnlijke trauma uit 1950. Toen het WK ook in Brazilië plaats vond en we in de beslissende wed strijd tegen Uruguay na een 1-0 voor sprong alsnog verloren. Hoop en re vanche zijn de thema's voor bonds coach Felipe Scolari en zijn Goddelij ke Kanaries. Het probleem zit natuurlijk in de enorm slechte organisatie van het toernooi. De vertragingen aan sta dions, maar ook aan infrastructurele projecten, en veel loze beloftes door de regering, hebben het land voor schut gezet. Internationale media had den geen goed woord over voor de ma nier waarop Brazilië zich presenteer de in aanloop naar het WK. Bij veel Brazilianen staat dan ook het schaam rood op de kaken. En dan moeten de Olympische Spelen nog komen. Spe len die nu al, twee jaar voor de start, het plakaat 'slechtste ooit' hebben ge kregen. Het is doodzonde dat Brazilië een kans heeft laten liggen om een po sitief visitekaartje af te geven. Maar uiteindelijk is Brazilië, welis waar de zevende economie ter we reld, een land volop in ontwikkeling en nog lang niet op het niveau van de westerse landen. Of het ooit op dat niveau komt, is de vraag, het is echter niet zo vreemd dat de voorbereiding zo verloopt. Brazilië staat bekend als een land waar alles op het laatste moment gebeurt. Soms loopt dat goed af, soms ook niet. De wereldvoetbalbond Fifa had van tevo ren kunnen weten dat het niet alle maal zo gemakkelijk zou gaan. Ondertussen wil iedereen een graan tje meepikken van de negatieve hou ding ten opzichte van het WK. Roma rio, nu politicus, poneert te pas en te onpas zijn populistische uitspraken, maar als het WK begint, is hij ineens fanatiek supporter van Brazilië en wil hij niet meer klagen. Ronaldo, als lid van het organisatiecomité, was altijd positief, tot hij twee weken voor de start van het toernooi ineens kritiek had op de voorbereiding. En ook de te genstanders van president Dilma ge bruiken de slecht geplande en uitge voerde voorbereiding om in aanloop Alle rapporten en progno ses wijzen erop: Neder land heeft behoefte aan meer goede woningen, aan zorggebouwen die voldoen aan de eisen van déze tijd, net als behoefte aan veel betere school gebouwen. We hebben ook behoefte aan goede inpassing van bebouwing en groen. Ook willen we samen bete re bereikbaarheid, waterveiligheid en een duurzame omgeving. Wie daarin niet investeert, is nooit klaar voor de toekomst. Vreemd genoeg is er wel zo'n stro ming te bespeuren. Het gaat om men sen die 'prudentie' preken, ofwel dege nen die denken dat Nederland wel af is, dat we er met alleen onderhoud ook wel komen, ook al groeit het aan tal auto's op de weg, ook al wordt het steeds voller in treinen en op perrons. Ook al groeit het aantal huishoudens gestaag, jaar in, jaar uit - net als de wachtlijsten bij corporaties. De bouw is geen eiland. Nee, we bou- 66 Door vage kwaliteits eisen bij aanbesteding gaat het tenslotte toch om de laagste prijs wen omdat Nederland behoeftes heeft, voor veilig en goed wonen, wer ken en reizen. En dat doen we zó in novatief, dat we die klussen ook in het buitenland mogen uitvoeren. In vesteren in de bouw draagt dus direct bij aan het welbevinden van Nederlan ders. Het draagt bij aan onze econo mie, aan innovatie en zeer zeker ook aan banengroei. De bouw heeft de zwaarste jaren in de geschiedenis achter de rug. Tussen begin 2009 en nu zijn zo'n 70.000 bouwvakkers en wegwerkers buiten spel komen staan door de crisis. Dat zijn Zuid-Europese cijfers waar je nau welijks iets over hoort. En dat nota be ne in de sector die ervoor wil zorgen dat iedereen fatsoenlijk en duurzaam Brazilianen verdienen WK vrij van politiek door Alexandre Abreu Contijo Vertaling Jan Willem Zeldenrust Illustratie Censuur Alexandre Abreu Contijo is journalist bij Globo, een van de vier grootste kranten van Bra zilië. door Maxime Verhagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74