Bloed en eer M standplaats Athene Thijs Kettenis J) SPECTRUM 13 „Er komen dan wel steeds meer vrou wen in het Amerikaanse Senaat en huis van Afgevaardigden, maar nog lang niet genoeg", zegt Nancy Pelosi, de Democraat die van 2007 tot 2011 als eerste vrouwelijke voorzitter van het Huis van Afgevaardigden diende. Aan hangers van de Republikeinse partij gavèn volgens haar zeker 100 miljoen dollar uit aan televisiespotjes waarin de kiezer werd gewezen op haar 'zwakke, softe karakter'. „Je moet knet tergek zijn", zei ze daarover onlangs „en beschikken over een olifanten huid om als vrouw de Amerikaanse politiek in te gaan." Volgens haar is dat nodig om met de onbeleefde Was- hingtonse mannen om te gaan. Ook Hillary Clinton erkent dat ze te maken heeft gehad met de seksuele moraal jegens vrouwen in de Ameri kaanse politiek. Volgens Pelosi is dat een obstakel voor veel vrouwen om de politiek in te gaan: „Ze denken: waarom zou ik mijn gezin aan deze onzin blootstellen? Ik heb andere op ties." In tegenstelling tot de, tijdens zijn eer ste campagne nog onbekende Barack Obama, heeft over Hillary Clinton ie dereen in de VS een mening. Ze ver loor in 2008 de race om de nominatie en kreeg een troostprijs: minister van Buitenlandse Zaken. Die" benoeming kan tijdens de campagne in haar na deel werken. Het oordeel over Clin tons erfenis uit die tijd is niet mild. Ze kan daarom rekenen op glasharde aanvallen van de tegenpartij. Ze heeft in haar tijd als minister geen indruk wekkende vredesonderhandelingen gevoerd en bij een terreuraanslag in Benghazi in Libië in 2012 kwamen vier Amerikanen om, iets waarvoor ze de verantwoordelijkheid volledig op zich nam. Dat Clinton ervaring heeft in Was hington is evenmin een voordeel. Want het centrum van de politieke macht is in de ogen van veel kiezers een stroperig, geldverspillend appa raat. „Kiezers geven daarom de voor keur aan nieuwe ideeën en een frisse visie", schreef Karl Rove, de politiek adviseur van George W. Bush in het Wall Street Journal. Zijn lobby tegen Hillary Clinton is allang begonnen. Volgens Rove heeft Clinton 'een her senbeschadiging opgelopen'. Dan is er nog Clintons partijgenote Elizabeth Warren die mogelijk ook een gooi doet naar de kandidatuur voor het presidentschap. Of Clinton en' Warren eikaars concurrent gaan worden, zal naar alle waarschijnlijk heid pas eind dit jaar bekend worden. De eerste kandidaatsdebatten staan ge pland over een jaar, voor juni 2015. Dat is een halfjaar voor de eerste voor verkiezing in de staat Iowa en zeven tien maanden voor de werkelijke ver kiezingen. Ook Warren publiceerde dit voorjaar haar autobiografie - iets dat door veel Amerikanen wordt ge zien als haar eerste campagnestap. In de week dat Warren haar boek presen teerde, publiceerde Clinton snel een deel van haar boek online. De aan dacht in de Amerikaanse pers ging naar Clintons publicatie. Het eerste wedstrijdje armpje drukken heeft de doorgewinterde Clinton daarmee ge wonnen. Beide politici blijven ontwijkend ant woord geven op de vraag of ze presi dent willen worden. Warren: „Ik voer geen presidentscampagne." In de te genwoordige tijd. Dat ze het ook niet gaat doen, zegt ze niet. Als Clinton volgende week begint aan haar boek- tour zal de vraag of ze 'het' gaat doen de meestgestelde zijn. Ze zal haar ant woord wel klaar hebben. Geteld vanaf de boeklancering van Hard Choices is het nog 881 nachtjes slapen tot aan de presidentsverkiezingen op 8 novem ber 2016. Pas dan weten we of de VS de eerste vrouwelijke president krijgt. Het is tamelijk angstaanjagend als je op een plein in Athene tussen tien tallen kleerkasten staat, die bulde rend roepen om 'bloed en eer\ Ge heel in het zwart gekleed en wild zwaaiend met hun vuisten en de Griekse vlag. Ter wijl daaromheen jongens in een cirkel met gestrek te arm enorme, zwarte partijvlaggen omhooghou den. Tijdens de campagne voor de lokale en Europe se verkiezingen afgelopen maand heb ik een paar bijeenkomsten van de extreem-rechtse (en volgens velen neonazistische) partij bijgewoond. Op mijn gemak voelde ik me daarbij niet Voortdurend loer de ik om me heen of iemand het misschien op mij voorzien had. Dat klinkt misschien overdreven, maar ik stond erbij toen partijwoordvoerder en par lementslid Ilias Kasidiaris op borg tocht vrijkwam en een cameraman sloeg en een fotograaf schopte. De zelfde man gooide twee jaar geleden tijdens een tv-debat een glas water in het gezicht van een politieke tegen standster en sloeg een ander meerde re malen in haar gezicht. De mede werkers van het tv-station sloten hem op in een kantoortje, maar daar uit ontsnapte hij. Dat valt allemaal in het niet bij het systematische geweld tegen migran ten, waar Gouden Dageraad mee in verband gebracht wordt. Justitie verdenkt de partij van het aansturen van knokploegen die buitenlan ders in elkaar slaan. In enkele gevallen zijn daar do den bij gevallen. Het zijn zaken die af en toe door mijn hoofd schoten, als buitenlander tussen al dat intimiderende geschreeuw. En helemaal toen ik in aanloop naar de verkiezingen een interview had met Kasidiaris, in het hoofdkantoor van de partij even buiten het centrum van Athene. Dat wordt per manent bewaakt. Je komt binnen via een loodzwa re, stalen deur. Binnen wemelde het van de ongure types. Hier ben ik in het hol van de leeuw, als ze me nu iets aandoen na een onwelgevallige vraag merkt niemand het, schoot het door me heen. Maar tot mijn verbazing werd ik allervriendelijkst ontvan gen. Kasidiaris was heel beschaafd en zelfs vriende lijk. Hij veroordeelde elk geweld, migranten konden blijven als ze legaal in het land waren. Hij was dui delijk met een charmeoffensief bezig, zo vlak voor de verkiezingen. Ik kon hem altijd bellen als ik nog vragen had. Dat heb ik inmiddels een paar keer ge daan en hij neemt zowaar zijn telefoon op. En zo heb ik met Kasidiaris en enkele andere partij kopstukken inmiddels een vriendelijk, zakelijk con tact. Griekse vrienden vragen waarom ik Gouden Dageraad niet gewoon negeer, net zoals vrijwel alle Griekse media inmiddels doen - behalve als het om de rechtszaken tegen de partij gaat. Maar dat is onmogelijk. Tijdens de Europese Verkie zingen werd het de derde partij in Griekenland met 10 procent van de stemmen. En daarmee een belang rijke politieke factor. Mijn vrienden denken daar toch minder genuanceerd over. Een van hen ging laatst op de vuist met een aanhanger van Gouden Dageraad in een havenplaats op Kreta, en gooide hem daarbij in het water. „Dat is waar jullie horen", riep hij hem na. „Op de bodem van de zee." ZATERDAG 7 JUNI 2014 KANDIDATEN DEMOCRATEN voormalig gouver neur van Montana en tegenwoordig politiek commentator bij de nieuws zender MSNBC, heeft gezegd dat hij nadenkt over het presidentschap. de huidige vice-presi dent, wordt door 42 procent van de Democraten genoemd als voor keurskandidaat als Hillary Clinton niet meedoet. de gouverneur van New York, heeft ook weieens laten vallen dat het presidentschap hem trekt. senator van Mas- sachussets, publiceerde net als Clin ton deze maand een biografie en wordt gezien als veelbelovend. senator van de staat New York, won in 2012 met 72 procent van de stemmen de re gionale verkiezingen. KANDIDATEN REPUBLIKEINEN M is de eerste vrou welijke gouverneur van New Mexi co. In 2012 zoemde haar naam al rond als potentiële running mate van presidentskandidaat Mitt Romney. I'siil l;y werd uiteindelijk de run ning mate van Romney. Hij wordt binnen de partij gezien als een groot talent. Jcb liirr.! de zoon van de president George Bush en de broer van presi dent George W. Bush, heeft interes se getoond. r.li! ir. Chrir.fir-.,'gouverneur van New Jersey, zei onlangs op de radio dat het 'niet makkelijk wordt campagne te voeren tegen Jeb Bush'. hf-.hr! I"f lil, senator uit Kentucky, heeft expliciet gezegd dat hij een gooi gaat doen naar de nominatie voor zijn partij. Buttons die worden uitgedeeld tijdens fondsenwerfacties van Hillary Clinton. foto's Hollandse Hoogte en The New York Times reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73