1 Dinsdag presenteert Hillary Clinton haar biografie. Het kan de opmaat zijn voor een campagne om de eerste vrouwelijke president van de VS te worden. En dat terwijl ze eigenlijk had willen gaan luieren. 12 SPECTRUM buitenland Sporten en in haar pyja ma tv-kijken. Dat zou Hillary Rodham Clinton gaan doen in haar nieu we bestaan, zei ze veel vuldig in de Amerikaan se pers, eind 2012. Zo zag ze haar nieuwe leven als gepensio neerd senator, voormalig First Lady en oud-minister van Buitenlandse Za ken. Met een compleet lege agenda zou ze écht niet méér gaan doen dan een beetje zappen en gymen. Inmiddels zijn we anderhalfjaar ver der en heeft Clinton (66) volgens opi nieblad Mother Jones bijna 90 lezingen gegeven, zamelde ze geld in voor haar partij én voor het goede doelenfonds van de familie Clinton tijdens liefda digheidsgala's en zakenconferenties. Intussen schreef ze aan haar nieuwste boek, Hard Choices (Moeilijke keuzes), dat dinsdag wereldwijd uitkomt. De eerste druk (1 miljoen exempla ren) is op voorhand uitverkocht. In het boek omschrijft de in Chicago ge boren Clinton welke moeilijke keuzes ze tot nu toe in haar leven moest ma ken. Een van die keuzes was: wel of niet getrouwd blijven met Bill Clin ton. Dat was nadat hij in 1998 voor het oog van de wereld had moeten toegeven dat hij Hillary ontrouw was geweest met Monica Lewinsky, een stagiaire in het Witte Huis. Maar veel belangwekkender dan de be slissing over haar huwelijk met Bill Clinton is de mogelijk aanstaande keu ze voor het presidentschap. In het voorwoord van Hard Choices staan aan wijzingen waaruit je zou kunnen op maken dat Clinton nog dit jaar be kendmaakt wat iedereen verwacht: 6 6 Amerika heeft geen behoefte aan een vrouwelijke president Je moet als vrouw een olifantenhuid hebben in de politiek een poging doen de 45e president te worden van de Verenigde Staten. Daar mee zou ze de eerste vrouw worden die de Oval Office in die functie be treedt. Dat wordt tijd, zeggen veel Amerikanen. De score mannen versus vrouwen in het hoogste ambt van de supermacht Amerika is op dit mo ment 44-0. Maar kan het land een vrouw aan het roer wel aan? „Amerika heeft geen be hoefte aan een vrouwelijke presi dent", zei Michele Bachmann on langs. De conservatieve Bachmann deed in 2012 zelf een gooi naar de kan didatuur voor de Republikeinen. „Maar we stemden toen op een zwar te president omdat we ons schuldig voelden", was de verklaring van Bach mann voor de verkiezing van de eer ste zwarte president, Barack Obama. Maar Obama heeft volgens haar géén deur geopend naar de verkiezing van de eerste vrouw. Want Amerikanen voelden zich schuldig over de tijd dat zwarten in de VS nog niet dezelfde rechten hadden als blanke Amerika nen. En dus stemden ze op Obama. Maar schuldig ten opzichte van vrou wen voelen Amerikanen zich niet, denkt Bachmann. Stemmen op een vrouw zullen ze dus niet doen. De theorie leverde haar een golf van kritiek op. Zelfs haar partijgenoot, de conservatieve senator van Arizona John McCain, noemde haar uitspra ken nonsens. „Hillary Clinton zou waarschijnlijk winnen als de verkie zingen morgen werden gehouden", zei hij. McCain, kandidaat in 2008, kwam zelf met Sarah Palin als run ning mate. Is Amerika klaar voor mevrouw de president? door Maartje van Hoek Michele Bachmann (Republikeinen) Nancy Pelosi (Democraten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72