i i Nationale herdenking Middelburg ré SPECTRUM 7 IJL- Jago 61 Een onbetaemlijke en met de menschlijkheid gansch strijdige zaek twee naaste medewerkers van erfstadhouder Willem V, onder wie een vooraanstaand lid van de Raad- en Rekenkamer, direct bij de slavenhandel betrokken waren. De betrok kenheid van De Beaufort bij de slavernij is trouwens niet nieuw. In de jaren zestig inves teerde hij al in een ander Zeeuws sla venschip en bezat hij zakelijke belangen in verschillende Surinaamse plantages. De correspondentie tussen Johannes Louijs- sen en De Beaufort verloopt via de Amster damse makelaar in assurantiën Nicolaas Jan van Baggen. Bovendien treedt deze op als tussenpersoon bij het afsluiten van verzeke ringen voor het Vlissingse slavenschip, waar voor hij commissies ontvangt. Verder is Van Baggen betrokken bij de West-Indische han del en plantageleningen en gaat hij in de ja ren tachtig van de 18e eeuw een associatie aan met Herman Albrecht Insinger, grondleg ger van de huidige Nederlands-Britse bank Insinger de Beaufort N.V. Zoals de bedrijfs naam van deze vermogensbeheerder al doet vermoeden, hebben nazaten van Joachim Fer dinand de Beaufort daar een bestuurlijke vin ger in de pap. De opbrengsten van de twee slavenreizen van het Vlissingse fregat 'Goed Voornemen' waren niet hoog, hoewel er volgens Van Bag gen in zijn schrijven aan De Beaufort nog wel 'een zoet winsje overschied'. Dat de afschaffing van de slavenhandel aan het eind van de 18e eeuw niet hoog op de Ne derlandse agenda staat, blijft bij tijdgenoten niet onopgemerkt. Zo vermeldt de tiende herziene druk van het beroemde koopmans handboek 'De koophandel van Amsterdam en andere Nederlandsche steden' uit 1801, dat terwijl het hoogste Nederlandse bestuurs college nieuwe stimuleringsmaatregelen voor de slavenhandel opstelde, de mensen handel elders in Europa als 'een onbetaem lijke en met de menschlijkheid gansch strij dige zaek' werd beschouwd. Liepen er dan helemaal geen tegenstanders van de slavenhandel in Nederland rond? Toch wel. Betje Wolff, de in Vlissingen gebo ren schrijfster met sterke patriottische sym pathieën, behoort bijvoorbeeld tot de aboli- tionistische beweging. In 1790 vertaalt zij een tweedelig boek tegen de slavernij van de Franse predikant Benjamin Frossard in het Nederlands. Haar afkeer van 'slavenkoopers' is zelfs zo groot dat zij enkele jaren later wei gert om haar geboortestad te bezoeken. Toch delen niet al haar patriottische geloofsgeno ten haar verlichte opvattingen. De Amster- damse makelaar in assurantiën Johannes Goldberg, collega van de eerder genoemde Van Baggen, verzekert in die jaren Vlissingse slavenschepen. Kennelijk is Wolff daarvan niet op de hoogte, want in 1799 schrijft zij hem vleiende woorden en is blij hem te ken nen. Goldberg, een uitgesproken patriot, is op dat moment provinciaal bestuurder van Holland en eerste 'Agent van de Nationale Oeconomie'. Daarna klimt hij op tot lid van de Staatsraad en gevolmachtigd minister in Berlijn. Na 1814 zet hij zijn politieke carrière voort als directeur-generaal van het ministe rie van Koophandel en Koloniën en als lid van de Raad van State. Ook andere patriotti sche bestuurders kunnen niet bepaald onder de abolitionisten worden geschaard. Een man als Rutger Jan Schimmelpennick, burge meester van Amsterdam en latere raadpen sionaris van de Nederlanden in de Ba taafs-Franse tijd, had zelf grote zakelijke be langen in Amerika en was een tegenstander van afschaffing van de slavenhandel. Hoewel het politieke landschap aan het be gin van de 19e eeuw sterk gekleurd was en de standpunten uiteenliepen, bestond er gro te consensus over het belang van de slaven handel. We mogen gerust stellen dat als de Engelsen de teruggave van genomen Neder landse koloniën in 1814 niet hadden gekop peld aan de afschaffing van de Nederlandse slavenhandel, waarmee zij Koning Willem I de duimschroeven aandraaiden, hij het Ko ninklijk Besluit om de mensenhandel aan zijn onderdanen te verbieden op 15 juni 1814 niet had uitgevaardigd. De nationale herdenking van de afschaffing van de slavernij wordt zaterdag 14 juni in Middel burg gehouden. Minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken is gastspreker. Ook de Canadese schrijver Lawrence Hill, die in 2012 wereldfaam vergaarde met Het Negerboek, houdt een lezing. Zaterdag 14 juni is het op één dag na precies tweehonderd jaar geleden dat de slavenhandel bij Koninklijk Besluit van 15 juni 1814 werd verboden. Vorig jaar werd in Amsterdam de afschaffing van de slavernij in 1863 herdacht. Middelburg neemt nu het stokje over met de herdenking van het verbod op de slavenhandel, een halve eeuw eerder. Zeeland speelde met de handelssteden Middelburg, Veere en Vlissingen een belangrijke rol in de Nederlandse slavenhandel. De herdenking vindt plaats in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Het programma begint om 11.10 uur. Commissaris van de Koning Han Polman opent de bijeenkomst. Daarna voert minister Plasterk het woord. De Amsterdamse wethouder Andrée van Es en Joyce Overdijk-Francis van het Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis blikken te rug op het herdenkingsjaar 2013 in Amsterdam. Na de lezing van Lawrence Hill heeft burgemeester Harald Bergmann van Middelburg het slotwoord. Met een vlaggenceremonie op het Abdijplein wordt de herdenking afgesloten. In aanloop naar de officiële herdenking wordt vrijdag 13 juni een symposium over allerlei aspecten van de slavenhandel gehouden. De middag vol lezingen begint om 13.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Sprekers: Gert Oost- indie van de Universiteit Leiden, maritiem historicus Ruud Paesie, Ad Tramper van het gemeentearchief Vlissingen, Henk den Heijer en Karwan Fatah Black van de Universiteit Leiden en Dienke Hondius van de Vrije Universiteit Amster dam. Zij laten hun licht schijnen over het economisch be lang van de slavenhandel, de Middelburgsche Commercie Compagnie, het belang van Afrika en de West, de beman ning op de schepen en materieel erfgoed op Walcheren. Wie wil deelnemen aan de studiemiddag, kan zich opgeven via wchzeeland@gmail.com. ZATERDAG 7 JUNI 2014 Vervoer van slaven naar een slavenschip voor de kust van Afrika. &&J9»J3K i Johannes Goldberg Ruud Paesie is maritiem historicus in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67