Bramen niet gediend van natte voeten SPECTRUM 3 -Ul, De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van de ankerpunten is de houtzagerij in buurt schap Beldert. Daar en elders in het gebied is onderzoek gedaan naar het bramenbestand. nu bezig het in de juiste kleurstelling terug te brengen." Een ander restant van het slot blijkt zich in Sint-Maartensdijk te bevin den. Het uit de achttiende eeuw date rende smeedijzeren kasteelhek vormt, geflankeerd door twee pilaren met siervazen, nu de entree van de plaatselijke begraafplaats en staat op de Rijksmonumentenlijst. Uit de bij lagen van de gemeentelijke jaarreke ning blijkt dat hek en palen in 1834 voor tachtig gulden zijn gekocht van Cornelis de Jonge. Huis Windenburg ziet er anno 2014 piekfijn uit. „Meer dan op andere plaatsen waar ik gewoond heb, heb ik het gevoel dat ik het goed moet bij houden", zegt Dijkstra. „Het is een beeldbepalend pand voor het dorp en ik ben sowieso zorgvuldig met de spullen die ik heb, dus ik vind dat het er netjes uit moet zien. Dat is ook wel de stijl van het dorp. Dreischor valt op door zijn geschoren hagen en geschoffelde tuintjes. Ik vind dat voor mezelf prettig maar ook leuk om daaraan bij te dragen. Dat be schouw ik als een vanzelfsprekende verantwoordelijkheid." Het huis trekt de aandacht van voor bijgangers. „Veel mensen zijn toch nieuwsgierig. Toeristen stoppen hier graag en maken foto's. Een enkeling wandelt ook zo de tuin in. De eerste indruk is kennelijk dat het een open bare ruimte is. Toch zet ik er bewust geen hek omheen. Juist dat groene vind ik mooi, dus dat moet vooral zo blijven." Die liefde op het eerste gezicht is ze ker niet gedoofd. „Nadat ik het huis pas had gekocht, had ik bij thuis komst uit Brussel hier echt een vakan tiegevoel. Dat heb ik eigenlijk nog steeds. Ook na 25 jaar." n Nederland komen bijna tweehonderd soor ten bramen voor. Toch is er weinig aandacht voor, zegt Iris de Ronde. „Men denkt dat het heel moeilijk en ingewikkeld is. En ook om- J dat de struiken prikken bemoeit eigenlijk niemand zich ermee." De Ronde doet dat wel. Sa men met collega Rense Haveman bracht ze het bra menbestand in de vierkante kilometer van Dreischor in kaart. Het resultaat heeft hen verrast. De Ronde werkt net als Haveman voor Dienst Vast goed Defensie, „Ik maak deel uit van een team eco logen dat kijkt naar natuurwaarden op militaire oe fenterreinen." Ze hebben regelmatig contact met Joop Schaminée, projectleider van Venster op de Wereld. „Rense doet ook een promotieonderzoek bij Joop naar braamstruwelen in Europa. Zo zijn we bij dit project betrokken geraakt." De vraag was welke bramen er te vinden zouden zijn - als ze er al waren. „Want bramen houden niet van natte voeten. Ze houden niet van warm, niet van koud, niet van droogte, niet van nattig heid, niet van te voedselrijk, niet van te voedsel- arm. Ze zitten overal tussenin. Gezien de Waters noodramp en het feit dat er veel klei is, was Joop be nieuwd of er überhaupt iets zou staan." Drie soorten hebben ze aangetroffen: koebraam, dijkviltbraam en dauwbraam. „Dat is heel typisch voor Zeeland. Koebraam kan niet tegen koude win ters en staat in Zeeland dus vrij optimaal, dijkvilt braam doet het enorm goed in Nederland en die zie je overal oprukken en dauwbraam is een soort die zich op kleigronden van nature wel thuis voelt. Het feit dat we ook dijkviltbraam aantroffen, vond ik wel verrassend." Juist de combinatie van de drie soorten is opmerke lijk. „Van de 197 braamsoorten zijn er maar twee seksueel: dauwbraam en koebraam. De rest is apo- mictisch: de zaadkern versmelt niet met de eicel waardoor alleen het vrouwelijk genetisch materiaal wordt doorgegeven. Juist dit gebied bij Dreischor heeft dus meer seksuele dan apomictische soorten en dat maakt Zeeland heel bijzonder." ZATERDAG 7 JUNI 2014 tijdens Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende afleve ring verschijnt zaterdag 21 juni. Volg ook het weblog van de onderzoe kers op www.pzc.nl/dreischor. Voor meer informatie over het pro ject zie www.vensteropdreischor.nl. ALTE R RA waqeninqcnQEI hun bramenonderzoek in Dreischor. foto Joop Schaminée Iris de Ronde en Rense Haveman Jan Peter Dijkstra: „Het goed zor gen voor dit huis beschouw ik als een vanzelfsprekende verant woordelijkheid." foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63