Spelsysteem wordt te belangrijk gemaakt '^fllD E STELLING Oranje moet identiteit niet verloochenen SPORTFOTO VAN DE WEEK KNVB eert Van Bommel SPORT 53 Welk systeem moet Oranje spelen op het WK? Het vertrouwde 4-3-3 of toch het meer verdedigende 5-3-2? Drie wedstrijden speelt het Neder lands elftal in een ander systeem en heel het land is in rep en roer. De zestien miljoen bondscoaches weten het allemaal weer beter en vinden dat Louis van Gaal het net ingevoerde 5-3-2- systeem alweer overboord moet gooien. Toegegeven, de oefen duels met Ecuador, Ghana en Wales waren het aanzien niet waard. In aanvallend opzicht kon Nederland nog wel wat kansen creëren, maar sprankelend was het nooit. De vraag is of dat erg is. En: als we een ander systeem gaan spelen, zijn dezelfde spelers dan ineens een stuk beter als ze op een andere positie staan? Oranje bestaat momenteel gewoon uit een heel middelmatig elftal met twee spelers die met kop en schou ders er bovenuit steken: Robben en Van Persie. Van Gaal, toch echt geen koekenbakker, maakt zich vooral zor gen over de kwaliteit van de verdedi ging. Van die van de aanvallers ligt hij niet wakker en dus legt hij de ac- centen achterin door een mannetje extra op te stellen. Tot nu toe levert dat een stuk minder tegentreffers op, al is de verdediging niet echt op de proefgesteld. Bovendien kan het geen kwaad om je meerdere spelsystemen eigen te ma ken. Dat Oranje 4-3-3 beheerst, liet het in de kwalificatiewedstrijden al zien. Dat daar nu 5-3-2 bijkomt, maakt het Nederlands elftal alleen maar sterker. In het huidige voetbal is het van levensbelang dat je als ploeg snel kunt schakelen. Moet je een treffer forceren vlak voor tijd of juist de nul zien te houden, Oranje is straks in Brazilië van alle markten thuis. En dat het spel dan niet om aan te zien is? Ach, wat maakt het uit. Bijna iedereen is alweer vergeten dat de wedstrijden vier jaar terug in Zuid-Afrika ook vaak niet om aan te gluren waren. Maar als we na af loop nu wél met de wereldbeker naar huis gaan, hoor je daar helemaal nie mand meer over. En of dat dan met 5-3-24-3-3 of 8-1-1 gebeurt? Het zal ons worst wezen. Maurice Steketee DE STELLING UW MENING Vier jaar geleden ging de Nederlandse voetbaldis cussie vooral over De Gro te Vier. Voor Rafael van der Vaart bleek in Zuid-Afrika uit eindelijk geen plaats in de basiself van Bert van Marwijk, vooral om dat Duracell-ambassadeur Dirk Kuyt weer eens boven kwam drijven. In aanloop naar de eerste wedstrijd in Brazilië buigen alle bondscoaches van Oranje zich thuis, op het werk en in het café nu vooral over de te hanteren tactiek Het lijkt 3-5-2 te worden, al noemt het opperhoofd het 3-4-3. Waar is de tijd gebleven dat wij Nederlanders uit gingen van de eigen kracht, tegen welke tegenstander we ook speelden? Het Nederlands elftal heeft mondi aal vooral bekendheid en complimen ten gekregen vanwege de vernieu wende speelstijl in de jaren zeventig. De 'Hollandse School' is wereldwijd gekopieerd, maar na dit WK zal van kopieergedrag nauwelijks sprake zijn. En eigenlijk alleen doordat we één speler missen. Een jaar geleden stuurde Louis van Gaal het halve Nederlands elftal met jong Oranje mee naar Israël. Op het jeugd-EK, volgens Van Gaal een voorbereidingstoernooi op Brazilië, speelde het team in een onvervalste 4-3-3. Met Kevin Strootman er nog bij, die nu volgens de bondscoach on vervangbaar blijkt te zijn. Dat we te weinig kwaliteit hebben gaan we met 3-5-2 niet verbloemen. In een 4-3-3 kunnen spelers terugval len op vastigheden die ze kennen van hun club. Achterin heeft Van Gaal voldoende opties, los van de kwaliteit. Vier jaar geleden bestond het middenveld uit De Jong, Van Bommel en Sneijder. Vervang Van Bommel door Daley Blind en er staat een vergelijkbare driehoek, zelfs met een linksbenige speler (net als Strootman). Voorin speelden in 2010 van links naar rechts Kuyt, Van Per sie en Robben. Die drie kun je ook nu weer opstellen. Dan staat er best een aardig elftal, dat in een ver trouwd systeem speelt. Geen gouden formatie, maar wel een team dat de Hollandse identiteit niet verloochent. Barry van der Hooft ZATERDAG 7 JUNI 2014 AMSTERDAM - Niet alleen de spelers van Oranje werden woensdag uitgezwaaid, ook Mark van Bommel. De KNVB nam vlak voor de oefeninterland tussen het Nederlands elftal en Wales af scheid van de oud-PSVer. De voormalige mid denvelder kreeg in een volle Arena een schaal waarin al zijn 79 interlands zijn gegra veerd. Je hebt ons altijd fantastisch verte genwoordigd", zei directeur betaald voetbal Bert van Oostveen. Van Bommel speelde zijn laatste interland te gen Duitsland op het EK van 2012 in Polen en Oekraïne. De KNVB vond geen eerdere ge legenheid om afscheid van de voormalige middenvelder te nemen. Van Bommel debuteerde op 7 oktober 2000 onder de huidige bondscoach Louis van Gaal tijdens een uitwedstrijd bij Cyprus (0-4). Hij volgt inmiddels de cursus coach betaald voet bal van de KNVB. foto VI Images Oranje moet 4-3-3 spelen op het WK Reageer op pzc.nl/sport Oranje kan best zonder Van der Vaart op het WK EENS ONEENS 87% 13%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53