Hoogleraar: comfortabele 66 IJdelheid is een deugd. Zonder ijdelheid bereiken we nooit onsterfelijkheid WK VOETBAL 4 BINNENLAND Ze zijn er altijd: de Generaal, de Wortelman, de Indiaan. Ook op het WK. IJdelheid of echte liefde? volgende keer weer! DNHeil "fff r%Ml 'The sweetness of discomfort' noemt Vink het in zijn inauguratierede: de zoetheid van het ongemak. Het lijkt misschien vreemd, maar de voorbeelden die hij noemt spreken boekdelen. Als je eerst op een hard bankje moet zitten in de wachtruimte van het vliegveld, voelt de vliegtuigstoel daarna des te lekkerder. Het plaatsen van har de stoelen voor wachtende reizi gers zou dus een geschikte maatre gel kunnen zijn voor een lucht vaartmaatschappij, denkt Vink. Een alternatief? Ontwerp een stoel die in eerste instantie hard aanvoelt, maar die veranderd kan worden in een zachte stoel. De rei ziger zal zich door die handeling extra bewust zijn van het zachte gevoel. Gevolg: hij vindt zijn reis comfortabeler dan wanneer hij on bewust in een net zo zachte stoel was geploft. Vink doet al jaren onderzoek naar comfort. Zo schreef hij samen met een interieur-ontwerper van Boeing een boek over comfort in vliegtuigen. Een vliegtuig met een modern licht interieur voelt Einde voor instituut Forum Het instituut voor multicul turele vraagstukken Forum krijgt in 2015 geen subsidie meer. Dat heeft minister As- scher (Sociale Zaken) giste ren de Kamer laten weten. De raad van bestuur zal daar om de organisatie afbou wen. Asscher vindt Forum geen goede 'flexibele kennis makelaar'. Anderen kunnen volgens Asscher de taken van Forum overnemen. Straf na bedreigen Cambuurtrainer Vier fans van voetbalclub Cambuur hebben van de rechtbank in Leeuwarden celstraffen gekregen voor het bedreigen van de toen malige Cambuurtrainer Dwight Lodeweges. Ze kre gen straffen tussen de twee en vier maanden cel. Ze drongen het Cambuursta- dion binnen toen bekend werd dat Lodeweges naar ri vaal Heerenveen overstapt. Cel voor supporters Alphense Boys Zes supporters van voetbal vereniging Alphense Boys hebben gisteren celstraffen tot 100 dagen gekregen, som migen in combinatie met werkstraffen tot 150 uur. Een speler van Haaglandia uit Rijswijk krijgt 80 uur werkstraf voor zijn aandeel in een grote vechtpartij op het veld van Alphense Boys, eind juni 2013. Stage voor illegale vmbo-ieerling Ook leerlingen in het be roepsgerichte vmbo en het praktijkonderwijs die geen permanente verblijfsvergun ning hebben, mogen stage lopen. Minister Asscher (So ciale Zaken) heeft dat giste ren aan de Kamer geschre ven. Het moet dan gaan om leerlingen voor wie 'geen al ternatieve onderwijsroutes beschikbaar zijn zonder ver plichte stage'. EMMEN/ELST - Een Amsterdams pr-bureau startte een online inza melingsactie om hem naar het WK voetbal in Brazilië te krijgen, en verdraaid, het lukte nog ook. Winfried Witjes uit het Gelderse Eist, beter bekend als De Oranje Generaal, crowdfwndde samen met het pr-bureau 4500 euro van parti culieren en bedrijven en reist als nog af naar Rio de Janeiro. Of ook de spelers van Oranje (hij schreef elk van hen een brief) hebben bij gedragen, wist hij gisteren niet. „Er was geen doorkomen aan bij hen. Maar er zijn blijkbaar genoeg mensen die mij dit gunnen. Dat is fijn." De Oranje Generaal is sinds 1988 bij bijna elke wedstrijd van het Nederlandse elftal. Sinds 2003 draagt hij daar een grote oranje ge- neraalspet bij en wordt hij, vol gens zijn eigen website, 'achter volgd door cameraploegen en jour nalisten en moet hij zijn verhaal vertellen. De Oranje Generaal is het gezicht van de Nederlandse supporter in binnen- en buiten land'. Vanwege financiële proble men dreigde hij in Brazilië ver- stek te moeten laten gaan. Maar dankzij de fans van de fan is hij er straks toch bij. Er zijn meer van dat soort gezich ten: de Indiaan met trommel (ook sinds 1988), de Wortelman (sinds 1974), de Engel van Oranje (sinds 2008). Fans die aan hun bijnaam genoeg hebben. Deze types zijn er ook niet alleen bij het voetbal. De Tour de France kent De Duivel: een Duitser die verkleed langs de renners de ber gen op rent. Het zijn fans die hun land of team steunen én van de aandacht houden, waar camera's zijn, zijn zij. Of andersom. In de massa fans staan de Generaal en de Indiaan vooraan als de spitsen van het Oranje-legioen. De Indiaan, Graat Hindriks uit Emmen, liet zichzelf sponsoren, onder meer door Hans Verkerk Keukens, om zo alle trips te kun nen betalen. Wat hij ook deed was een boek over zichzelf laten schrijven. Het verscheen vorige week. Hij overhandigde het per soonlijk aan oud-scheidsrechter Dick Jol en presentator Evert ten Napel. Eerder liet hij een dvd ma ken van alle tv-beelden waarop hij te zien is. „Waarom hij dat wil? Omdat hij zoveel heeft meegemaakt, dat wil de hij laten vastleggen. Hij heeft sinds 1988 zoveel wedstrijden van Oranje gezien, daar zit veel tijd en geld in. Ik kan me er wel iets bij voorstellen dat je daar iets mee wilt laten doen", zegt Bert Mol, schrijver van de biografie Graat Hindriks, de Oranje Indiaan. „IJdel heid? Dat speelt mee. Bij iedereen die een boek over zichzelf laat schrijven. Maar het is hem van harte gegund. Hij wordt toch als een soort voorbeeld gezien. Bij verandert Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen Verre reizen Steden reizen WWW.d6jongintra.nl/flGtS Reissom exclusief 17,50 reserveringskosten Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau en 2,50 Calamiteitenfonds door Paul Bots DELFT - Vliegtuigmaatschappijen en reisorganisaties doen hun uiter ste best om de reiziger doorlopend in de watten te leggen. Niet doen, vindt professor Peter Vink die deze week aan de TU in Delft is geïnstal leerd. Want reizigers merken het comfort pas, als ze tussendoor ook af en toe moeten afzien. DEN HAAG LEEUWARDEN DEN HAAG DEN HAAG door Cyril Rosman Frank Meester, filosoof Louis ten Elzen, Wortelman, 2006. foto Michael Kooren/HH Winfried Witjes, Generaal, 2008. foto Ger Loeffen/HH Graat Hindriks, Indiaan, 2004. Achter Oranje, in de i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4