Onthulling affiche Film by the Sea Coorte Inschrijving boekenprijs weer open Zeeuwse De tied vliegt zómè om! ROCKOPERA BIJ FORT RAMMEKENS 42 CULTUUR Fort Rammekens is in augustus de thuisplaats voor O die Zee. Een imponerende rockmusical. VLISSINGEN - Als je op zoek bent naar de liefde, dan vind je hem niet. Leo Hannewijk is directeur van Film by the Sea (Fbts) en stuitte bij toeval op het beeld, voor het affiche van de zestiende editie van Fbts. „Ik was bij een concert in de Spot in Middelburg en zag een jongen dansen. Ik dacht: die moeten we hebben." Dinsdag wordt het affiche ont huld en bekendgemaakt wie de fo tograaf is. Dat gebeurt tijdens de vertrouwde Amuse van Fbts. De vlaggen met de foto van de jon gen, een ruige kop die goed past bij het thema Reizen en Onder weg zijn, zullen dan spoedig weer in Vlissingen hangen. De Amuse is vrij toegankelijk. Rinus Ferdi- nandusse, die jarenlang juryvoor zitter was, wordt benoemd tot ere voorzitter. De nieuwe juryvoorzit ter Adriaan van Dis stelt de juryle den van de Dioraphte Film- en Li teratuurcompetitie voor. De Amu se begint om 19.30 uur en aanslui tend wordt om 20.00 uur de be kroonde film in Cannes 'Deux jours, une nuit' van de Dardenne broers vertoond. Hoofdrolspeel ster Sandra heeft een weekeinde de tijd om haar collega's te over tuigen hun bonussen af te staan zodat ze haar baan behoudt. Re gie: Jean-Pierre en Luc Dardenne. Een keer in de vier jaar vat Theater de Wegwij zer in Nieuw- en Sint Joosland een groot pro ject bij de horens. Vier jaar terug was dat De man van la Mancha. Dit jaar wordt het een muziektheaterstuk, waarvoor Ho merus' klassieke Odyssee het ma teriaal levert. Deze O die Zee is een moderne bewerking van Odyssee en imponeert zo moge lijk nog meer dan 'De man van La Mancha'. O die Zee wordt een soort Zeeuw se Tommy van de Who, legt Tru- di Warns van De Wegwijzer uit. Het verhaal O die Zee is eigen tijds en zit vol met verrassend ac tuele teksten. En overal klinkt Zeeland in door. „Het kan zo maar zijn dat de acteurs in Melis- kerke aankomen." Het beroemde verhaal over de zwerftochten van Odysseus na af loop van de Trojaanse Oorlog en zijn thuiskomst op Ithaka is van alle tijden. De dappere man, die kan strijden, liefhebben en dolen. „Troye zou overal kunnen liggen, dus ook in Ritthem. Dat is de ge dachte. Het fort is een machtig de cor aan de Westerschelde." Het verhaal krijgt nog meer glans door de muziek, die op een crea tieve manier tot stand is geko men. De liedteksten zijn geschre ven door Huub van der Lubbe en die zijn weer voorzien van mu ziek van bekende namen uit de popmuziek. Op het lijstje staan nu al: Lavalu, Robert Jan Stips, Ma- rike Jager, Torre Florim, Frédéri- que Spigt, The Black Atlantic, Moss, Hans van der Lubbe, Rob Klerkx, Nico Arzbach, Onno Smit Paul Willemsen, Eefje de Vis ser, George Kooiman, Henk Hof stede, Tjeerd Bomhof, Mario Goosens. Tom de Ket schrijft van dit samenspel een scenario en ver volgens maakt Robert Jan Stips er een muzikale eenheid van. De hoofdrol wordt vertolkt door Ste- ijn de Leeuwe, die Ilias speelt. De cast bestaat verder uit Tijn Doc- ter, Boy Ooteman, Myrthe Burger, Gusta Geleijnse en Harpert Michielsen. De band Ocobar, uit gebreid met strijkers en blazers, begeleidt ensemble en zangers. MIDDELBURG - Een leuk verhaal en een mooie illustratie van Wim Hofman in deze krant over asper ges, meldt het Zeeuws Museum. Maar er is een maar. De columnist/illustrator schrijft dat het museum in Middelburg geen schilderij met asperges van de Middelburgse schilder Coorte heeft. „En dat hebben we wel. We nodigen Wim en iedereen uit om die te komen bekijken", reageert het museum en het levert hier naast het bewijs. MIDDELBURG - De inschrijving voor de twaalfde editie van de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) is opengesteld. Boeken over Zeeland en publicaties die door Zeeuwen zijn geschreven, komen voor deze prijs in aanmerking. De prijs is in het leven geroepen om meer aandacht te krijgen voor het Zeeuwse boek en de Zeeuwse auteurs. Het is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift, de Zeeuw se Bibliotheek, de PZC en de Week van het Zeeuwse Boek. De winnaar van de Zeeuwse Boe kenprijs ontvangt 1000 euro en het handgemaakte gouden tegel tje van een Zeeuws Meisje. De winnaar van de elfde editie van de ZBP in 2013 was Oek de Jong met zijn boek: Pier en Oceaan. De prijs van de Zeeuwse boekhandel ging naar Rinus Spruit. De PZC publieksprijs was voor Tinka Leene met haar Zeeuw se Knop Bakboek. Inschrijven voor de ZBP 2014 gaat via www.zeeuwstijdschrift.nl. De deadline voor de inzending van de boeken (in zesvoud) is 15 juli. In september wordt de shortlist bekendgemaakt in de PZC. Wi a weunsdag Wi a een weke vöbie! De tied vliegt zömè om! Je bin oud vödao je d'r erreg in eit! Neê, dat bin hin zinnen van ie mand, die 't stik druk eit in z'n werkzaem leven. Dat zei een echt- paer, vère in de tachtig, op weg nè de wekelijkse koffiedrinko- chen in 't weunzurgcentrum wi ik iedere weunsdag mee m'n maat "O. te Z." probere me verder te bekwaemen in de kunst van het biljarten, een moeizaeme zoektocht op de groen taefel. De beweuners bin d'r hlad an ge wend an die twi "joenge" man nen, die op de koffieochen een paer uren, tot noe toe tevergeefs, bezig bin énige lijn te briengen in 't spil mee de drie ballen. Zö krie- he me vö eên euro twi kommen koffie en as t'r eên verjaert ouwe ze a rekening mee ons bie de traktatie! Pas was ik, as voorzanger, nog mee een nieuwe tekst bezig. "Zij leve lang, zij leve lang..." is noe hore: "Ze leeft a lang, ze leeft a lang.Ao je ook ouwer as negen tig oordt.. En dan hae vó die mensen de tied nog zó snel om! Kiek, toen as je joeng was, wou je hraog wat ou wer ore. Een brommer kriehe, vö je riebewies he lere. Het kon nie vlug genoeg komme. Het duurde aoltied te lang. Mè da mensen van tachtig, negentig jaeren nog 't ge voel ebbe dat de tied omvlieg- t....?! En dan zeie ze nog tegen ons da me nog mè pas komme kieke. Ze ebbe verhalen van vö d'n oorlog en laete ons meegeniete van 't ver leden en oe of aoles veranderd is. En voral oe druk of ze 't aol nog ebbe, a vergete ze uldere kwaelen en zurgen ook nie. M'ore gezeid, da ons nooit mi in een weunzurg centrum zulle komme en da me 't van onze huus zulle moete eb be...! Kortom, het bin leerzame ontmoetingen mee de generatie boven ons..! Nog wè! Ik moe aoltied wi dienke an mien eihen opa en opoe. Wat vond ik die oud, toen 'k nog een kind was, onderwiele da ze toen joen- ger waere dan ik noe. Opa ebb'ik nooit in een korte broek zien lope. Mee sport ao d'n niks. Jae, ie damde en beter dan da'k as joen van veertiene docht. Kansloos was ik, in m'n drift om een dubbele dam t'aelen. En opoe ei nooit een tennisracket in d'r anden haod. Een lange jurk en een hröte schorte, di kon 'k ze in uuttekene. Schoönmaeke was d'r levenswerk! En fletse kon opoe hlad nie. In die "goeie ouwe tied" zaete ze samen in een bejaerd'uus, zö oud as ik noe bin. Opa beheerde mee z'n broer de biljarttaefel en zurg- de vö de tuun van eêl 't uus, voral de groententuun. Slae, mee vee lu- zen, stoeng nöha es op 't menu. Vö opa en "n'om Eine" waere dat onbelangrieke details. Vréselijk vonde ze't da ze die slae verdoen- keremaende...! Het bin aol gedachten, die 'k ebbe bie ons kwartiertje koffiepauze op de weunsdagochen. Af en toe vertel ik een verhaaltje in 't Wal- chers as tegenprestatie vö 't ange- naem verpozen. Ze geniete nog van dat "broekje". Joeng? Nou, morge komt er bie mien een "zeventje" vö, inplekke van een "zesje". En m'n ouwste kleinkind groeit letterlijk boven m'n oöd uut. Dat echtpaer uut het begin van 't verhaaltje ei êlemaele hliek: "De tied vliegt zömè om en je bin oud vödao je d'erreg in eit..! 'O die Zee' omarmt Zeeland Sandra in gesprek met een van haar collega's in Deux jours une nuit. door Edith Ramakers door Edith Ramakers O die Zee, productie Stichting Thea ter De Wegwijzer, een homerische rockopera van 6 tot 23 augustus bij fort Rammekens in Ritthem. Voor meer informatie www.odiezee.com. I Stilleven met asperges en vruchten. door Frans van der Heide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42