Bestel nu met korting! Scholen schrijven geschiedenis De provincie Zeeland bestaat 200 jaar. Op initiatief van de PZC vieren Zeeuwse scholen dat feest mee: ze maken een boek over Zeeland 1814-2014, Scholen schrijven geschiedenis. 38 ZEELAND SCHOLEN SCHRIJVEN GESCHIEDENIS www.200jaarzeeiand.nl I*Jm eeland bestaat 200 jaar! Van februari tot en met oktober wordt er feest gevierd in de provin cie. Veel officiële bij eenkomsten met nog officiëlere toespraken. En een borrel met hapje ter afsluiting. Je kunt proberen zo'n eeuwfeest tast baar te maken en écht te beleven. Zo kwam op de redactie van de PZC het idee op om 'jong Zeeland' bij de provin ciale verjaardag te betrekken. Leerlingen op de Zeeuwse basisscho len krijgen sowieso wel te maken met de vraag hoe hun ouders, opa's en oma's en nog verdere voorouders leef den. Over de tijden toen de treinen nog op stoom reden, of toen er zelfs he lemaal geen treinen waren en Zeeuwen zich per koets en trek schuit verplaatsten. De PZC speelde in op die nauwe verbondenheid met het eigen, re gionale verleden en nodigde alle basisscholen uit om mee te schrij ven aan een eigenzinnig geschiede nisboek over tweehonderd jaar Zeeland. In totaal vonden 74 scho len het leuk om mee te doen. Zij hebben enkele jaren uit de twee eeuwen Zeeland geadopteerd. De leerlingen en hun leerkrachten mochten helemaal zelf bepalen hoe ze 'hun' jaren in beeld wilden brengen. Als maquette, schilderij, toneelstuk, rap, gedicht, foto, film, hoorspel, collage, beeldhouwwerk. Afgelopen maanden gingen de scholen hard aan de slag met het Heeft u interesse in het project 200 jaar Zeeland en wilt u het boek nu al bestellen? Dat kan! Ga naar www.200jaarzeeland.nl en bestel het boek voor 25,- in plaats van 29,95 De verwachte publicatiedatum is half oktober 2014. Als u zich nu al inschrijft, ontvangt u het boek begin oktober op uw deurmat. Het boek bevat 240 pagina'sen is voorzien van een prachti ge, harde kaft en een handig leeslint. toegewezen jaartal. Inmiddels heeft de PZC-redactie de eerste werkstukken binnengekregen. Daaruit kan worden opgemaakt dat er heel wat creativiteit in de Zeeuwse basisscholen schuilgaat. Op de foto's hiernaast ziet u waartoe Zeeuwse jongeren in staat zijn. De uit eindelijke oogst aan werkstukken, die in het boek terecht zal komen, is heel groot. Zo is er een rebus over armoede in 1823, een in foto's gevangen toneelstuk over het graven van een kanaal in 1870, een getekend verhaal over Oes en Mos en de schelpdiercultuur in Yerseke in 1871, een interview met René Hoebeke over het einde van de zaagmolens in 1903, een met viltstift gekleurde scheepsramp voor de kust van Cad- zand in 1977, een stripverhaal waarin Jan Peter Balkenende in 1982 zin krijgt in kroketten. Alle bijdragen worden in het boek Scho len schrijven geschiedenis opgenomen. Voor die uitgave komend najaar wordt gepresenteerd, wordt er in de PZC een ruime voorproef van het boek gegeven. Met ingang van dinsdag 10 juni ver schijnt er dagelijks een bijdrage van één van de scholen in de krant. Hon derd dagen lang, in elke rubriek komen er twee jaartallen aan bod. Zo telt de PZC af van 1814 naar 2014. door Jan van Damme Zeeuwse scholen vieren Zeeland Concentratie bij de aan het project deelnemende scholieren van De put uit Oostdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38