Thermphos-debat geheim Staatsbosbeheer schrikt van commotie Pinksteren Zeeland is klaar voor een fraai pinksterweekeinde. Toch is het niet alleen maar zonneschijn. FRAAI PINKSTERWEER 30 ZEELAND Jg;* Peter Langhout Reizen €689 €349 zaterdag Pinksteren staat voor de deur, en dat betekent lang weekend. Waarom eigenlijk? Bij Kerst vie ren we de geboorte van Jezus, bij Pasen dat hij is opgestaan, Hemelvaart spreekt voor zich, maar wat vieren we bij Pinkste ren? Ik heb het op moeten zoe ken. We vieren dit weekend volgens wikipedia de uitstor ting van de Heilige Geest. Heeft u daar al eens bij stilgestaan? Dat u dit weekend de uitstor ting van de Heilige Geest viert. Ik niet. Vroeger ging ik nog wel eens naar Pinkpop, nu ga ik een fietstochtje doen. Op zich heeft Pinkpop dit jaar wel een mooi affiche, met als uitschieter de komst van de Rolling Stones. Al hoeven ze van mij niet alles over ze in het nieuws te brengen. Dat haalt de romantiek een beetje weg. Zit ik naar het NOS-journaal te kij ken, zie ik dat de Stones met hun privéjet op een vliegveld in Limburg landen, waarna ze in een flinke stoet onder politie begeleiding naar een chique soort kasteelhotel worden ge bracht. Ja, u leest het goed, on der politiebegeleiding. Voor een aanrijding komt de politie niet zo maar meer, voor een sporenonderzoek na een in braak is ook niet altijd tijd, maar het begeleiden van vier bejaarde muzikanten is kenne lijk geen probleem. Laat die mannen alsjeblieft zelf hun plan trekken, die hebben geld zat om hun eigen beveiliging te regelen. Dat deden ze vroeger ook. Zo schakelden ze de Heli's Angels wel eens in bij hun con certen, maar dat zal in Limburg op dit moment wel moeilijk lig gen. Het loopt daar immers niet zo lekker met die motor clubs. Ik had het in ieder geval liever niet geweten, dat ze zo werden ontvangen. Bij de Sto nes denk ik aan de verhalen over de groupies, het gesnuif, en aan de rauwe bluesy rock roll van een paar geweldige doorleefde muzikanten, niet aan een landing met een privé jet en een politie-escorte naar een soort kasteel. Mick schijnt het allemaal zo te willen maar ja, 'you can't always get what you want*. Mick is de heilige geest niet. De provincie rept van een zeer de licaat dossier. Elk woord kan te veel zijn, zegt gedeputeerde Ge orge van Heukelom (SGP, mi lieu). „Als we het verkeerd doen worden we aansprakelijk gesteld en dan is de schade groter dan we kunnen bedenken." Het hete hangijzer is de vraag wie verant woordelijk is voor de naar schat ting 70 tot 90 miljoen euro ver gende schoonmaak van fosforhou- dend slib en licht radioactief afVal en wie dus met de financiële risi co's wordt opgescheept. De curato ren zijn bereid 35 miljoen euro uit de boedelopbrengst bij te dragen aan de sanering. De Staten heb ben al ingestemd met de uitgangs punten voor zo'n overeenkomst, die voor 1 juli moet leiden tot een overdracht van terrein en opstal len aan grondeigenaar Zeeland Seaports. De 35 miljoen zijn ech ter onvoldoende voor een totale sanering. De provincie zegt het restbedrag niet te kunnen ophoes ten. Zeeland Seaports evenmin. Om die reden wordt nog een ul tieme poging ondernomen om geld in Brussel los te praten. VROUWENPOLDER - Het meteorolo gische T-woord is gevallen. Men sen die het kunnen weten gaan er van uit dat vandaag in diverse de len van het land de grens van der tig graden wordt gepasseerd. Of wel: tropisch. In Zeeland zal dat waarschijnlijk nét niet gaan lukken. De cijfers van de diverse weerbureaus zijn niet helemaal eenduidig, maar nie mand voorspelt dat de tropische waarde hier wordt gehaald. Weer- plaza houdt het op maximaal 29 graden vandaag. „Voor Zeeland zijn de voorspellingen vooral voor de zaterdag lastig, omdat op een VOORZICHTIG IN DE ZON gegeven moment zeewind gaat optreden", zegt meteoroloog Michiel Severin. „Volgens één mo del gebeurt dat al om twee uur en dan zal het niet zo warm worden. Volgens andere modellen is dat om vijf uur en dan kan het 28, 29 graden worden." Tropische dagen zijn, als gevolg van het koudere zeewater, uitzon derlijk in Zeeland, zeker het wes telijke deel van de provincie. Vlis- singen kende vorig jaar slechts één tropische dag (22 juli). West- dorpe telde er zes in 2013. Morgen daalt de temperatuur een paar graden, om maandag weer wat te stijgen. De kans op buien en onweer neemt dan echter toe. Severin spreekt van 'een spannen de weerdag'. „Hoewel de meeste modellen de buien beperkt hou den, is er met deze hitte weinig voor nodig om zware onweers buien te laten ontstaan." Daarmee is het zeker voor strand- gangers en watersporters oppas sen geblazen. „Het is nog te vroeg om rode vlaggen te hijsen, maar het is wel verstandig het weerbe richt goed in de gaten te houden", aldus Severin. „Vandaag kan ieder een in elk geval nog zonder zor gen het water op." Door de kleine terugval in tempe ratuur morgen worden zeer waar schijnlijk geen meteorologische pinksterrecords gebroken. De laat ste keer dat in De Bilt op eerste pinksterdag tropische temperatu ren werden gemeten, is inmid dels 111 jaar geleden. In 1903 werd het daar 30,2 graden. Twee jaar ge leden was het ook uitstekend pinksterweer. pe recreatiesector verwacht dit weekeinde grote drukte door de komst van vakantiegangers en dagjesmensen. Volgens WV Zee land ligt de bezettingsgraad van hotels, bungalowparken en cam pings rond de negentig procent. Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties ind. vele extra's 17-daagse busreis Hoogtepunten van Italië 12-daagse busreis Rondreis Polen S-daagse busreis All inclusive Sauerland De natuurorganisatie komt daar mee terug op de mededeling die eerder werd gedaan dat alle evene menten waarvoor sporters in schrijfgeld betalen een extra bij drage moeten geven aan Staatsbos beheer. „Alleen commerciële acti viteiten met winstoogmerk zul len per deelnemer iets moeten be talen", zegt woordvoerder Karei Leeftink van Staatsbosbeheer dis trict Zeeland nu. Leeftink ontkent dat het beleid al definitief is vastgesteld, iets wat eerder wel werd gezegd door de natuurorganisatie. „We vinden het goed dat er een discussie op gang is gekomen. We krijgen ze ventig procent minder subsidie, dat moeten mensen niet vergeten. Op termijn is het voor ons niet vol te houden. Het water staat ons aan de lippen. We moeten op zoek naar andere inkomstenbron nen. De sporters zijn pas de dupe als we de paden niet meer kun nen onderhouden, dus ook zij hebben er zelf baat bij." Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Provinciale Staten vergaderden gisteren achter geslo ten deuren over de sanering van het vervuilde Thermphos-terrein. Zeeland net niet tropisch -• Het warme weer dezer dagen gaat gepaard met een hoge zonkracht. Aangezien de zon in deze tijd van het jaar hoog aan de hemel staat, is het risico van verbanden verra derlijk groot. De 'zonkracht' is dit weekeinde 7. Dat betekent dat onbeschermde en niet-gebruinde huid binnen vijf tien minuten kan verbranden. Regelmatig insmeren met zonne brandcrème met een hoge factor is daarom het devies. Volgens dermatologen is er een duidelijke relatie tussen huidkan ker en het herhaaldelijk verbran den van de huid. I Eerste toeristen en dagjesmensen gisteren bij Zoutelande. Het water is nog fris. foto Lex de Meester compleet v.a. compleet v.a. compleet v.a. Inclusief Inclusief door Maurice Steketee Inclusief Verblijf in Hotel Lindenhof op basis van all inclusive 4x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel (tussen 18.00u-22.00u) Excursiepakket t.w.v. 35,- o.a. naar Keulen, Soest, Warsteiner bierbrou werij, Arnsberg, Biggesee, Munster, Winterberg en Schmallenberg Reiscode: Vertrek van juni t/mokt. BE39287 jgj Betaalbaar genieten! Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. naar Poznan. Gdynia, Sopot, Gdansk o.l.v. een gids, Warschau o.l.v. een gids, Krakau o.l.v. een gids, Wroclaw o.l.v. een gids, Auschwitz Reiscode: Vertrek van juni t/m sept. BE39271 Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 100,- o.a. naar Como en het Comomeer, Parma, Orvieto, Siena, Venetië ind. boot tocht, Milaan, Pompeï, Napels, Rome, Florence en Verona o.l.v. een gids Reiscode: Vertrek van juli t/m okt. BE40141 Vraag nu gratis de brochure aan! 7n peterlanghout.nl of 0172-468800 WIGINIR23 MIDDELBURG - Staatsbosbeheer gaat intern bekijken aan welke or ganisatoren van evenementen er een bijdrage per deelnemer ge vraagd gaat worden. 3 t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30