I I Rugzakje? Staar je niet blind op pakketkorting Minder werken? Calamiteitenverlof? Ouderschapsverlof? m 2 3 VERZEKEREN Vakantiedagen opnemen? ALLE MOGELIJKHEDEN Mijn werk gaf mij de tijd om weer even op te laden MEER WETEN? Of je de kleine ophaalt, vraagt de school. Hij heeft koorts. Je pakt je tas en weg ben je. Maar wat doe je als je kind lan ge tijd ziek is? Het is geen pret je om in je eentje voor je zieke kind zorgen", zegt Jolanda, die een kind met astma heeft. „Daarom is het ook heerlijk om afstand te nemen. Mijn werk gaf mij de tijd om op te laden. Even geen problemen. Als ik thuiskwam, kon ik er ook veel beter tegen." Als je een ziek kind hebt, is het lastig om zorg en werk te combi neren. Toch is blijven werken ver standig. Dat biedt afleiding. Bo vendien: de schoorsteen moet ro ken. Bijna niemand kan zich per mitteren te stoppen met werken om voor een ziek kind te zorgen. Maar hoe regel je dat? Er zijn mensen die zich in zo'n ge val ziek melden. Maar dan maak je misbruik van de ziektewet. Ne derland kent allerlei regelingen waarop je een beroep kunt doen als je zorgtaken krijgt. De belang rijkste is het zorgverlof; iedere werknemer heeft daar recht op. Toch maken volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau slechts drie van de tien mensen, die daar voor in aanmerking komen, ge bruik van dat verlof. Velen zijn bang dat zorgverlof geld kost of dat ze hun baan kwijtraken. Ook onbekendheid met de regels is een reden geen verlof op te ne men. Vorig jaar besloot het kabi net daarom te onderzoeken of zorgverlof voor werknemers ver ruimd kan worden. Ook wordt be keken of vaders langer verlof kun nen opnemen na de geboorte van hun kind en of er regels moeten komen over flexibele werktijden. I LANGDURIG ZORGVERLOF Als je kind een zeer ernstige ziekte heeft, kun je langdurig zorgverlof op nemen. Je krijgt niet doorbetaald tij dens het verlof. Per jaar kun je gedu rende twaalf weken de helft van je werktijd als langdurig zorgverlof op nemen. Dat mag een paar weken ach ter elkaar ineens of uitgesmeerd over een periode van maximaal achttien weken. Tijdens het verlof behoud je vakantiedagen en recht op ww. OUDERSCHAPSVERLOF ledereen heeft recht op 26 weken ouderschapsverlof. Die kun je in één jaar opnemen, maar ook over een lan gere periode uitspreiden. De uren waarin je afwezig bent, krijg je niet doorbetaald, tenzij in de cao of bin nen het bedrijf andere afspraken gel den. Omdat je inkomen daalt, heb je misschien tijdelijk recht op toeslagen van de Belastingdienst. Kom je onder het sociaal minimum? Dan heb je mis schien recht op aanvullende bijstand. Ook de moeite van het uitzoeken waard: de ouderschapsverlofkorting van de Belastingdienst, die nog tot en met 2014 geldt. MINDER WERKEN Dankzij de Wet aanpassing arbeids duur heb je het recht minder te gaan werken als je langer dan een jaar bij een bedrijf met minstens tien werkne mers werkt. Je baas kan dat alleen weigeren als het bedrijf hierdoor ern stig in de problemen zou komen. Be denk wel dat minder werken ook min der loon betekent. Jolanda, moeder van ziek kind CALAMITEITENVERLOF Calamiteitenverlof is bedoeld voor de eerste opvang van privéproblemen. Als thuis de waterleiding gesprongen is of als je kind ziek is en van school moet worden gehaald. Het verlof geldt totdat je een oplossing hebt ge regeld. Bij calamiteitenverlof wordt het sala ris gewoon doorbetaald, tenzij in een cao of binnen het bedrijf andere af spraken zijn gemaakt. Soms kost het je vakantiedagen. Maar je behoudt het wettelijk aantal vakantiedagen. Bij een fulltime baan zijn dat er twin tig- Veel werkgevers beweren dat het re gelen van opvang voor zieke kinderen niet onder calamiteitenverlof valt Maar dat doet het wel. KORTDUREND ZORGVERLOF Als jij de enige bent die voor je zieke kind kunt zorgen, kun je een beroep doen op kortdurend zorgverlof. Je hebt recht op twee keer het aantal uren dat je werkt. Heb je een baan van 36 uur, dan mag je per jaar dus 72 uur kortdurend zorgverlof opne men. Je baas mag alleen weigeren als het bedrijf hierdoor ernstig in de pro blemen komt. Bij kortdurend zorgver lof krijg je zeker 70 procent van het loon doorbetaald; je mag nooit onder het minimumloon uitkomen. In een cao kunnen aanvullende afspraken staan. Bijvoorbeeld over het inleveren van bovenwettelijke vakantiedagen. Op www.rijksoverheid.nl worden alle regels uitgebreid toegelicht. Andere websites met goede infor matie: www.werkenmantelzorg.nl en www.mezzo.nl. Daar vind je al les over mantelzorg - waar de zorg voor een ziek kind natuurlijk ook onder valt. Je leest er ook wat financieel mogelijk is. Er bestaan ook mantelzorgmake laars. Die kunnen van alles voor je regelen. Kijk voor adressen op www.bmzm.nl. door Jolenta Weijers reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15