Verkeersveiligheid moet snel verbeteren B» I I I Leerlingen leveren spektakel 34 ZEEUWS-VLAANDEREN Nieuw Namen feest op z'n Kauters Pareltjes van Luxemburg HOLLAND-BELGIEDICTEE 66 Groene Boekje en Van Dale tellen en het is altijd zoals ik vind dat het moet Stuikersfeesten brengen Heikant weer tot leven De schrik over het snel oplopend aantal dodelijke slachtoffers dit jaar (16 tot dusver, waarvan 4 de afgelopen week) is die partijen om het hart geslagen. SGP-fractie- voorzitter Goos Roeland vroeg zich tijdens de behandeling van de voorjaarsnota van Gedeputeer de Staten gisteren hardop af, of het college wel genoeg doet aan de verkeersveiligheid. Naast inves teringen in verbetering van de in frastructuur die wel plaatsvinden, denkt Roeland vooral meer winst te halen uit educatie en gedrags beïnvloeding. Zijn collega Alex Hijgenaar van D66 pleitte voor extra aandacht aan de lopende onderzoeken. Veel meer dan dat zal het ook niet worden. Drastisch ingrijpen in het Zeeuwse wegennet vergt een geschatte investering van bijna 100 miljoen euro over twintig jaar. En de provincie is in hoog tempo aan het interen op haar ei gen vermogen, zo werd gisteren weer onderstreept. De oproep van de WD om de kerntaken van de provincie opnieuw kritisch tegen het licht te houden, werd om armd door de PvZ en de CU. Coa litiegenoot CDA vindt dat zo kort op de recente reorganisatie te vroeg. Minder taken brengt on rust onder de ambtenaren en dat is in de huidige omstandigheden onwenselijk, aldus Patricia de Mil- liano. De zorgen over de financiële situa tie zijn er omdat over langere ter mijn de inkomsten achterblijven bij de uitgaven. NIEUW namen - Nieuw Namen viert vandaag en morgen de Kau- tersefeesten. In het verkeersvrije dorpscentrum zijn er activiteiten voor jong en oud. Vandaag begint om 13.00 uur een zeskamp voor buurten en vereni gingen. Kinderen kunnen straatte kenen, zich laten schminken en zich uitleven in een springkasteel. Zanger Dirk-Jan Deelen treedt 's ph arosreizen BOEK NU! Me* gratis Zomercheck voor uw auto 99 99 avonds op in café 't Rost Zand. Dan is ook de prijsuitreiking van de zeskamp. Morgenochtend om 9.00 uur be gint in de Hulsterloostraat de bra derie en rommelmarkt. Er is kin deranimatie met onder meer een draaimolen. En voor de liefheb bers zijn er verschillende demon straties boksen. De horeca speelt met dj's in op de festiviteiten. EEDE - Dat een Belg wint... soit, daar is mee te leven. Vlamingen zijn nou eenmaal taalvaardiger en zeker taalbewuster dan Nederlan ders. Maar om dan in een paar simpele zinnen zestien (16!!!) fou ten meer te maken dan de zegevie rende Vlaming, is een last die zwaarder te dragen is. Zo remarquabel is het nou ook weer niet als je bedenkt dat tij dens Het Groot Dictee der Neder landse Taal vele professionele schrijvers telkens tientallen fou ten scoren. En welk weldenkend mens gebruikt er nou een woord als remarquabel als hij opmerke lijk bedoelt? Aan de andere kant is het wel leuk om lezers af en toe te trakteren op bijna vergeten of 'gewoon' weinig gebruikte woor den. Om de kennis op te frissen, de aandacht te trekken of - min der eerbaar, maar niets mense lijks is de schrijver vreemd - de eruditie tentoon te spreiden. Ik was deze week deelnemer aan het derde Holland-Belgiëdictee in café De Tol. De uitspanning ligt in Eede, pal tegen de grens met het Vlaamse Middelburg, en is daarmee de gedroomde plek voor een taaiinterland. De Breskense dicteeliefhebber Rein Leentfaar fa briceerde een 'eenvoudige' tekst waar taaitijgers van heinde en ver re en onschuldige, al dan niet on geletterde, streekbewoners hun Maak het mee In de rubriek 'Maak het mee' doet een PZC-verslaggever of -medewer ker mee aan alledaagse of speciale ac tiviteiten. Vandaag: het Holland-Bel giëdictee van Rein Leentfaar in café De Tol op de grens van Eede en Mid delburg. Tips voor activiteiten die aandacht verdienen? Mail dan naar: redtern@pzc.nl. tanden op stuk mochten bijten. Oud-wethouder Leentfaar ont wikkelde zich na zijn politieke carrière tot taalpurist, die scriben ten van diverse media - ook de re dactie van deze krant - fijnzinnig op spelfouten, taalkundige uit- glijers, spreekwoordelijke blun ders en te dichterlijke vrijheden wees. Aangesprokenen doen nog al eens voorkomen dat de kritiek hen niet deert, maar de meeste re dacteuren halen stiekem opge lucht adem als de gewraakte fla ters niet in hun verhalen stonden. Ik moest dus enige schroom over winnen om me aan te melden voor het dictee, maar Leentfaar verwelkomde me met open ar men. En deelde me direct bij de 'specialisten' in, die net iets zwaar- BONTE AVOND der zouden worden beoordeeld dan de 'liefhebbers'. Leentfaar had op het allerlaatste moment nog een extra liefhebber aan tafel gesleept. Omdat het dictee over '200 jaar Zeeuws-Vlaanderen ging', mocht Frans Reijniers - voorzitter van de stichting, die de verjaarsactiviteiten in de regio coördineert - natuurlijk niet ont breken. Hoewel de Aardenburger 'meer van het dialect is', was hij sportief genoef om achter een heikant - De Stuikersfeesten, tra ditiegetrouw in het pinksterweek- einde, brengen vandaag en mor gen leven in de brouwerij in Hei kant. Met de 'Stuikers-kwis' vanavond om 20.00 uur wordt in gemeen schapscentrum 't Heike het start sein gegeven. Morgen concentre ren de activiteiten zich op en om de verkeersvrij gemaakte Julia- nastraat. Het begint om 8.00 uur met een braderie en rommel markt. In 't Heike houdt stichting Shaki boekenmarkt, 's Middags zijn er workshops voor kinderen, een zeskamp en mountainbi- ke-trail. In de kerk zijn lokale kun stenaars actief. De Stuikersband en volksmuziekgroep Ambras spe len op het Stuikersplaza. De slot akkoorden zijn morgen in 't Hei ke: een jeugddisco (19.00 uur) en de band Spank (21.30 uur). SP door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie moet meer werk maken van veiligheid op de Zeeuwse wegen, vinden de Statenfracties van SCP en D66. 5- of tf-daag£ arrange-Me-nf Welkom op een van de mooiste plekjes van Luxemburg! U ver blijft in het hart van de Arden nen, bij het prachtige kasteel stadje Clervaux. Er zijn talloze wandelroutes. Ze beginnen al op het marktplein. Ook voor de andere pareltjes van Luxemburg zit u prima: Vianden, Luxemburg- stad, het Müllertal ('Klein Zwit serland') en Echternach zijn goed te bereiken. U verblijft in Hotel des Nations aan de rand van Clervaux, in het natuurpark van de Our. Het hotel heeft een uitstekend restaurant en beschikt bovendien over een heerlijk wellnesscentrum. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 41200 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. zoek boekcode 41200 Inbegrepen 2 of 3x overnachting met uitgebreid ontbijtbuffet 1 of 2x lunchbox, zelf bij het ontbijt samen te stellen 1 x Luxemburgs specialiteitendiner op de laatste avond gratis toegang tot wellness centrum toeristische informatie bij de receptie wandelkaarten bij de receptie gratis wifi gratis parkeren Prijzen 09/06-30/06 01/07-14/07 15/07-13/09 14/09-25/10 26/10-19/12 3 dgn 109 119 109 4 dgn 109 119 129 119 109 Dictee valt niet echt mee door René Hoonhorst Prijzen in p.p. per arrangement. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). TERNEUZEN - De 39ste Bonte Avond van het Zeldenrust-Steelantcollege trok vrijdag een bijna vol Scheldetheater en ook vanavond worden er honderden toeschouwers verwacht Ruim honderd leerlingen brachten een gevarieerd spektakel, zoals Jitske, Evi en Laura (foto), die Gravity zongen en speelden. foto Mark Neelemans Dicteeregel 1 van Rein Leentfaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 154