HISTORIE EN MODERNE BEDRIJVIGHEID GAAN HAND IN HAND li Walcheren is letterlijk een zonnige regio. Hier tellen de meteorologen de meeste zonuren Vanuit de havens van Vlissingen en Middelburg ontdekte de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden de aardbol. De handel floreerde tot eenzame hoogte. Het was de Gouden Eeuw, ook voor de Zeeuwse hoofdstad die in die tijd één van de meest gezaghebbende steden van het land was. Die invloed mag ruim 300 jaar later dan een stuk minder zijn, Walcheren is nog steeds een bedrijvige regio. Eentje die op heel wat vlakken zelfs de nummer 1 is. En dat mag ook wel eens in de 'spotlights'. Middelburg is volgens het CBS qua gevarieerd winkelaanbod de derde stad van Nederland. Walcheren. Een boeiende lappendeken van akkers, weilanden, vliedbergen en slingerende polderweg getjes. Met op de landkaart een moderne stad als Vlissingen waar de haven nog steeds zeeschepen vanuit de hele wereld onthaalt. Een gebied met een historische bestuurlijk centrum als Middelburg waar je goed kunt shoppen. Waar je uit kunt gaan en met een Zeeuwse gemoedelijkheid van het leven kunt genieten. Een streek met een kust vol strand en duin, waar bruisende kustplaatsjes de 'Zeeuwse Rivièra' vormen. Een eiland waar je rust vindt op het schijnbaar ontvolkte platteland met zijn pittoreske dorpjes. Een regio die bij tijd en wijle vooruitstrevend is met innovatieve ondernemers en bedrijven, maar waar het verleden nooit ver te zoeken is. Want op Walcheren gaan een rijke historie en hedendaagse bedrijvigheid goed samen. Voorbeeld is de statige monumentale hoofdstad van Zeeland, Middelburg. Waar je in het historische centrum van de stad ook loopt, je wordt er herin nerd aan vroeger toen de Verenigde Oost Indische Compagnie (VOC) hier zetelde. Met meer dan 1100 monumenten is Middelburg een monumentenstad bij uitstek. Hoogtepunten zijn het laat-gotische stadhuis aan de Markt en de imposante Abdij, waar al eeuwenlang het provinciaal bestuur zetelt. Een verstilde plek in hartje stad. Maar zoals gezegd, Walcheren teert zeker niet alleen op het roemrijke verleden. Neem Middelburg als moderne winkelstad bijvoorbeeld. Er zijn maar weinig steden in Nederland die qua gevarieerd winkelaanbod kunnen tippen aan de Zeeuwse hoofdstad. Sterker nog: Middelburg is op dat gebied de derde stad van Nederland. In de ranglijst van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) moet Middelburg alleen Haarlem en Apeldoorn voor zich dulden. De Middelburgse binnenstad biedt anders dan heel wat andere Nederlandse steden veel meer dan de landelijke winkelketens. Winkelen in Middelburg betekent ronddwalen langs onverwachte zaakjes, mooie speciaalzaken, kleine boetiekjes, spannende curiosa- en antiekwinkels en boeiende galeries. Het uitgaanscentrum is er ook bruisend, met vele restaurantjes en terrassen. En met de komst van de University College Roosevelt in 2004 brengen ook de internationale studenten nu dagelijks leven in de brouwerij. Is Middelburg het Den Haag van Zeeland, dan zou je Vlissingen kunnen typeren als het Rotterdam van de provincie. Een moderne stad, met een grote industri ële haven en een kenniswerf waar bedrijven en on derwijsinstellingen als de HZ University of Applied Sciences en ROC Scalda samenwerken op het gebied van techniek en iet. Vlissingen is echter bovenal een havenstad. Als je over de boulevard kuiert, wordt dat meteen duidelijk. Grote zeeschepen varen zo dicht langs de kust dat het lijkt alsof je ze aan kunt raken. Een kleine wandeling voert je bovendien naar scheepswerf'De Schelde', één van Zeelands oudste en grootste werkverschaffers. Damen Shipyards Groep bouwt er niet alleen marineschepen, maar ook waanzinnig luxe megajachten voor de rijksten der aarde. Buiten de stad, in het Sloegebied, meren de grote zeereuzen aan om hun containers te lossen en nieuwe vracht in te slaan. Dit is - samen met het havengebied van Terneuzen - het industriële centrum van Zeeland. Grote containerbedrijven, chemische fabrieken en internationale transporton dernemingen vormen in dit deel van Walcheren de motor van de Zeeuwse economie. Naast al deze bedrijvigheid, kun je op Walcheren ook weldadige rust vinden. Ontdek het ruime groene landschap via één van de vele wandel- en fietsrou tes. Door de nostalgische boerderijen en karakteris tieke dorpen als Koudekerke en Meliskerke lijkt de tijd in Zeeland wel stil te hebben gestaan. Vooral als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 114