Brasil 2014 19 Zico is een van de beste Braziliaanse voetballers ooit, bijgenaamd de Witte Pelé. Nu zet hij zich met zijn stichting in om kinderen een betere toekomst te geven. Zico eger al en nu nog' p zo'n veertig kilometer van de beroemde stranden van Copacabana en Ipane- ma ligt het complex van het project van oud-voet baller Zico. Ver van alle drukte liggen de vijf voet balvelden van Escola Zico 10 tussen de bossen, aan de rand van Rio de Janeiro. Op enkele velden voetballen kinderen. De opgewonden kreten vormen het achtergrondgeluid tijdens de ontmoe ting met een van de beste voetballers ooit in de Braziliaanse geschiedenis, Arthur Antunes Coimbra, beter be kend als Zico. Het complex is waar hij de laatste jaren zijn tijd doorbrengt. „Elke dag kom ik hier, sport wat en hou me dan bezig met de dagelijkse ac tiviteiten voor de stichting." We zitten in een kamer naast zijn kan toor, met uitzicht op het hoofdveld. Zi- co's blik dwaalt af en toe af naar het duel dat buiten aan de gang is. Of naar de televisie in zijn kantoor, waarvan hij de deur heeft opengelaten. De laat ste minuten van de finale van de Champions League zijn bezig. „Ik kijk nog veel voetbal, vooral Europese wed strijden." Zelf voetballen doet hij minder vaak, hoewel de 6i-jarige fysiek nog fit ge noeg is. „Af en toe speel ik met vrien den hier en soms een helft bij een be nefietwedstrijd", zucht hij. Zijn tijd als voetballer mist hij nog regelmatig. „Maar die periode is allang voorbij." Nu is zijn doel om arme kinderen een toekomst te geven. Met sport als mid del. „Een professionele loopbaan is niet het doel. Wij willen kinderen laten stu deren, zodat ze later kans hebben op een goede baan. Sport helpt ze om het leven beter te begrijpen." Zico spreekt met een rustige, warme stem. Hij is een innemende man, cha rismatisch, maar niet overheersend. Hij is dan ook geliefd bij elke Brazili aan, in tegenstelling tot controversiële oud-spelers Pelé en Romario. „Ik ben van het volk", zegt hij met een glim lach. „Dat was ik als voetballer en dat ben ik nu nog." In de jaren '70 en '80 reeg hij bij de populairste Braziliaanse club Flamengo in het beroemde Mara- cana de goals aan elkaar. Niet voor niets wordt hij de Koning van Maraca- na genoemd, met ruim driehonderd goals in het stadion dat de thuishaven is van de club. Nu ligt zijn focus op de generatie van de toekomst. „Een glimlach op het ge zicht van een kind is voor mij nu net zo mooi ais een goal scoren in een vol gepakt Maracana", zegt hij met passie in zijn stem. Zijn stichting heeft projec ten door heel Brazilië waaraan zo'n 65.000 mensen deelnemen. „Eep druppel op een gloeiende plaat, want er is nog zoveel te verbeteren in Brazilië. Maar ik probeer zoveel moge lijk projecten te bezoeken, mijn ge zicht te laten zien en contact met de mensen te hebben." In zijn internationale loopbaan, van 1976 tot 1988, speelde Zico opvallend genoeg nooit tegen Nederland. De eni ge wedstrijd die hij tegen een Neder lands team speelde, was met Brazilië in 1979 tegen Ajax. Een oefenwedstrijd waarin de Amsterdammers in Sao Pau lo met 5-0 aan de kant werden gezet. „Het was een vriendschappelijk duel en ik scoorde twee keer. Socrates ook. Het was één van de weinige keren dat we met de spelers samenspeelden die uiteindelijk het hart vormden van het team van 1982." Het was de eerste keer dat Nederland iets te zien kreeg van de speler, die door veel Brazilianen wordt gezien als de op twee na beste speler van Brazilië ooit, na Pelé en Garrincha. Van het huidige Nederlands elftal weet Zico, tekenend voor het huidige talen tenniveau bij Oranje, naar eigen zeg gen niet zo veel. „Ze hebben zich een voudig geplaatst voor het WK. Louis van Gaal levert altijd goed werk en Oranje heeft een creatieve aanval. Pro bleem is het overleven van de groepsfa- se. Spanje en Chili zijn sterke landen", is zijn algemene analyse. Om lachend te vervolgen: „Als ze tegen Brazilië spe len in de tweede ronde, maken ze geen schijn van kans." Zico won nooit een WK, een gemis op zijn palmares, maar het Braziliaanse team uit 1982 is wereldberoemd dank zij het schitterende voetbal dat het speelden. Dat team zit in hetzelfde schuitje als het Nederlands elftal uit 1974. Bekend om het mooie voetbal, maar nooit de hoofdprijs gewonnen. De voormalig nummer 10 trekt een gri mas. Het is duidelijk dat hij nog steeds met een WK-trauma rondloopt, „jullie kwamen in elk geval nog tot de finale." Zijn stem is doordrenkt met teleurstel ling. „Zover heb ik het nooit gered." Voor het WK ziet Zico zijn Brazilië als grote kanshebber. „Als ze geen blessu res krijgen, wordt het heel lastig om dit team te verslaan. De grootste con current is Argentinië. Met een weerga loze Lionel Messi. Voor Europese teams is het bijna onmogelijk om hier te winnen." Of Brazilië uiteindelijk die begeerde zesde titel pakt? Het blijft een tijdje stil. „Ja, Brazilië wint. Kijk, alle grote landen hebben in eigen huis gewon nen. Duitsland, Argentinië, Uruguay, Italië, Frankrijk. Nu is het de beurt aan Brazilië." zaterdag 7 juni 2014 Zico besteedt veel tijd aan zijn jeugdprojecten. foto VI Images door Jan Willem Zeldenrust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 111