Op het Normandische strand werd gisteren de zeventigste verjaardag van D-day herdacht. Grootser dan ooit. 10 VERDIEPING D-DAY J iw WEG NAAR DE BEVRIJDING -w' De hemel was strakblauw, de militaire uniformen glommen, de kanonnen op de fregatten voor de kust zwegen, en de Marseillaise klonk alleen al tijdens de Nederlands-Franse ceremonie drie keer. Zelfs de gevreesde CRS, de Franse ME, was gisteren hoffelijk. Voor zover er incidenten waren tijdens de zeventigste ver jaardag van D-day in Normandië, deden die zich voor tij dens de lunch voor staatshoofden en regeringsleiders. Het eten, bereid door vijf Franse chefs met samen vijf Miche- lin-sterren, was het probleem niet. Maar een van de gas ten heette Vladimir Poetin, president van Rusland. Presi dent Francois Hollande van Frankrijk, aan het hoofd van de U-vormige tafel, moest daarom de hele dag op diploma tieke eieren lopen. Dat belette hem niet een ode te breng en aan de Franse burgerslachtoffers van D-day. Zo'n eerbetoon durfde geen Franse president voor hem aan, om niet beticht te worden van kritiek op de geallieer de bombardementen. Daarmee ontrukte Hollande 20.000 Fran se burgers postuum aan de vergetelheid. Alleen al op de eerste dag van de invasie, op 6 juni 1944, vielen evenveel burgers als militairen als gevolg van zware bombardementen. Experts beschouwen het inzetten van zware bommenwerpers als nodeloos destructief. „De geallieerden wierpen meer bom men op Normandië dan de Duitsers op Engeland", zei de Britse historicus Richard Overy. „Kleine, laagvliegende bommenwerpers waren beter geweest." Niettemin vloog Nederland gisteren tijdens de Nederlands-Franse plechtig heid in Arromanches met een 'zware' B25 over het strand. De herdenking van gisteren was de grootste ooit. De eer ste president van Frankrijk, Charles De Gaulle, weigerde een stap op de Normandische stranden te zetten. Hij werd door de Amerikanen en Britten pas een dag voor D-day over de invasie geïnformeerd, waaraan slechts 177 Fransen meededen. In zijn rede op het strand van Arromanches bracht pre mier Rutte een ode aan Nederlandse 'helden van toen' die hadden geholpen 'de vrijheid over Europa uit te waaie ren'. Maar zoals de geallieerden destijds de Franse troepen afhielden, mocht de Prinses Irene Brigade pas twee maan den na D-day in actie komen. „Dat was omdat ze Neder lands spraken dat te veel op Duits lijkt", zei een defen sie-diplomaat. Misschien werd de eenheid ook wat licht bevonden. In Arromanches herinnerde de Nederlandse minister van Defensie, Jeanine Hennis-Plasschaert, eraan dat een Ierse commandant zich destijds had verbaasd over de kleine omvang van de brigade. „May God help you, boy", had de Ier tegen zijn Nederlandse collega gezegd. Even licht was de Franse vertegenwoordiger tijdens de ce remonie met Willem-Alexander en Rutte. De Britse ko ningin had twee dagen lang Hollande aan haar zijde. De Nederlandse vorst moest het doen met Kader Arif, een zelfs in Frankrijk volslagen onbekende staatssecretaris. -- - - mMiËÊë. -,<r - - I De erewacht ziet op 6 juni de zon opkomen op Omaha Beach, net als duizenden soldaten zeventig jaar geleden die omkwamen op de stranden, foto Federico Scoppa/HH door onze correspondent Cees van Zweeden D-day, in woord en beeld, kijk op www.wegnaardebevrijding.nl aan helden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10