Brasil 2014 17 Grote belofte speelde 31 profduels zaterdag 7 juni 2014 Wembley het nee van zweert William Recep (16), geboren in Ar menië en met zijn Zidane-pirouettes de grote tovenaar van de Place de la Libéra- tion. „Kijk naar de jongens die vandaag hier voetballen. Ze komen uit Marokko, Ita lië, Syrië, Turkije, Koerdistan, Albanië, Spanje, Ghana en Congo. Maar op dit veldje spreken we allemaal dezelfde taal. Als we hier spelen, hoeven we niet naar branden de auto's te kijken of stenen te gooien naar het politiebureau. Iedereen weet dat je straks genoeg geld kunt verdienen, als je slaagt als voetballer." Wie de vele dichtgetimmerde ramen en het stinkende afval in de bermen ziet, kan zich niet voorstellen dat Droixhe ooit een architectonisch project was van grote allu re. Op de velden waar vroeger koeien graas den en de Belgische krijgsmacht oefenin gen hield, werd na de oorlog een ultramo derne wijk neergezet in de stijl van de ver maarde stedenbouwkundige Le Corbusier. Woontorens met 26 verdiepingen gaven de skyline een Manhattan-achtige uitstraling. Maar parallel met de instorting van de staal industrie in Luik raakte ook Droixhe zwaar in verval. Jeugdbendes van Droixhe en de naburige stad Verviers kwamen op voet van oorlog te staan en de wijk raakte steeds meer in de greep van geweld en werkloos heid. De vijf hoogste flats zijn al jaren onbe woond en verkeren in een erbarmelijke staat. Het buurtcomité probeert met een feestzaal en een digitale krant voor een so ciaal weefgetouw te zorgen, maar het slech te imago blijft de wijk achtervolgen. Alleen de diamantslijperij op de voetbalpleintjes geeft Droixhe nog enige hoop. Christian Benteke (woontoren nummer 17) had het geluk dat thuis op het belang van school werd gehamerd. Toen hij een keer zijn huis werk niet had gemaakt sneed zijn vader, een oud-militair uit Congo, zijn voetbal schoenen stuk. Benteke bleef op het rechte pad en verzilverde zijn talent bij Standard, Racing Genk en Aston Villa, terwijl leef tijdsgenoten uit het getto de verleidingen van de nacht opzochten. Zijn kleine neef met de schitterende naam Bienvenue (Wel kom) is deze middag op het grote plein de doelman bij het partijtje. De vonken vlie gen er vanaf. couts in Luik en omstreken roe men de Place de la Libération als het 'Wembley van het straatvoet- bal'. „Er zijn dagen dat we hier complete toernooien spelen", zegt Soufiane (17), die met boe zemvriend Enzo (15) trapoefenin- gen doet naast een desolate opslagloods van een supermarkt. „De onderlinge weer stand is groot, er gelden de harde wetten van de straat. Om overeind te blijven, moet je meester over de bal zijn. De voeten van Benteke en Carcela kon je nauwelijks vol gen, zo snel ging het. Maar Zakaria had het hardste schot van iedereen." 'Zakaria' is Zakaria Bakkali, begin dit sei zoen de sensatie van PSV en ook al een zoon van Droixhe. Op lange zomerdagen kwam hij graag naar het Wembley tussen de flats. Maar nog liever balde hij op Court Jacquet, een door hoge muren ingeklemd pleintje achter het arbeidershuis waar nog steeds een groot deel van zijn uitgebreide familie woont. Als kleine Zakaria vroeger wilde schieten, opende zijn oudste broer Aziz (34) de poort van de garage achter het huis. „Hij mikte dan vanuit alle standen de bal erin. Court Jacquet was ons paradijs. Soms speelden we met acht ploegen. De winnende ploeg mocht blijven staan, de an dere moest naar de kant." Zakaria bleef vaak staan. Op 15-jarige leeftijd werd hij, als speler van PSV Ci, gekozen tot beste speler van een wereldvermaard jeugdtoernooi in Manchester. Het had, zoals vaak in Droixhe, ook heel anders kunnen lopen. Aziz Bakka li: „Onze vader heeft het altijd heel strak ge houden. School en werk, dat was hjet be langrijkste. Kijk hier om je heen. Jongens van 15,16 jaar stelen of hangen in het café. Ze liggen tot 's middags in bed en gaan dan de straat op. Waar gaat dat naartoe?" Zakaria Bakkali heeft nu een goed contract in Eindhoven, Nacer Chadli en Christian Benteke jagen hun dromen na in de Pre mier League. Alex Witsel is een van de duurste spelets ooit van België en speelt straks op het WK samen met Chadli - Ben teke is afgehaakt met een blessure. Mehdi Carcela verdiende miljoenen bij het Russi sche Anzhi, voordat hij terugkeerde in de schoot van Standard. En hun opvolgers staan al klaar in Droixhe. Op Court Jacquet, de desolate loods van de buurtsuper of de Place de la Libération. Als de avond valt, wordt er nog steeds gevoetbald op het grote plein tussen de flats. De muziek klinkt har der, de geur van cannabis verspreidt zich. Politiewagens surveilleren door de straten. Hasan, de jongen met het PKK-shirt, vraagt of we brandende auto's hebben gezien. Dan beroert hij de bal en steelt hij de show met een heerlijke panna. Gelukkig is er al tijd voetbal, in Droixhe. Tom Rogic AUSTRALIË Tom Rogic was al zaal voetbalinternational maar speelde op het veld nog bij de jeugd toen hij eind 2010 het geluk vond in de campagne The Chance van Nike. Liefst 75.000 talenten aas den op de hoofdprijs, een cursus aan de Nike Football Academy, verbonden aan de universiteit van Lough borough. In het Wem- bley-stadion kreeg Rogic de hoofdprijs uit handen van Didier Drogba, toen nog sterspeler van Chelsea. Tom Rogic, kind van ouders uit voormalig Joego slavië, is pas 21 jaar, zijn be loftes als spelmaker moet hij nog inlossen. Celtic strikte hem met een con tract tot medio 2017, maar het lukte hem niet een ba sisplaats te bemachtigen. Vooral om richting WK meer wedstrijdritme te krijgen, verhuisde hij begin dit jaar als huurling naar Melbourne Victory. Blessu res verstoorden ook daar het ritme, maar nu voelt Rogic zich fit. Precies op tijd. Hij wordt bewierookt in Australië, als de motor van het nationale elftal The Soc- ceroos. In Schotland blijft Celtic op hem vertrouwen, zij het sceptisch. De pas ver trokken coach Neill Len- non verwacht hem na het WK wel terug in Glasgow. „Vergeet niet dat Tom Ro gic pas 31 wedstrijden prof voetbal heeft gespeeld. Veel mensen verwachten van hem dat hij al rent nog voor hij kan lopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 109