5 is de van God is een Braziliaan Brasil 314 15 Als Turkije me niet wil, dan maar Zwitserland zaterdag 7 juni 2014 1 Om de ziel van een Braziliaan te begrij pen, moet je hem betrappen op het mo ment van een doelpunt, zo schreef de be faamde journalist en voetbalfilosoof Ar mando Noguiera. Als de nationale ploeg - de Sele^ao - scoort, lijkt het hele land te verdrinken in totale extase. De overleve ring wil dat Brazilië het mooiste, sierlijk ste en meest betoverende voetbal van het hele zonnestelsel speelt. Maar hoe lang is het eigenlijk geleden dat de wereld in ver voering raakte door Os Canarinhos, ofwel de Goddelijke Kanaries? Op het WK van 2010 werd Brazilië roemloos uitgeschakeld door de kale knikker van een Utrechts bra niemannetje (Wesley Sneijder), in 2006 strandde een matig elftal in de kwartfinale tegen Frankrijk. De wereldtitels van 2002 en 1994 werden euforisch gevierd van Rio de Janeiro tot diep in het oerwoud, maar misten een gouden rand. Nee, de laatste ploeg die een onvergetelijk meesterwerk in de herinnering achterliet, was het Brazi lië van de jaren '80. Socrates, Zico en Fal- cao speelden het ultieme sambavoetbal, heupwiegend in alle linies, alsof de Cana rinhos écht uit de hemel waren neerge daald. Het lot bepaalde dat juist dit elftal nooit de hoofdprijs won. Er zijn voetbalro mantici die dat tot op de dag van vandaag als een wreed onrecht beschouwen. Wie een fabelachtig uitzicht wil op de ere- tempel van het Braziliaanse voetbal, moet op een zonovergoten dag de Corcovado be klimmen, de 713 meter hoge berg waarop Jezus Christus de acht miljoen bewoners van Rio de Janeiro omarmt. Diep beneden, ais een vogelnest tussen de tegen de rot sen slingerende favela's, ligt het Estadio Jornalista Mario Filho, beter bekend onder de naam Maracana. Geen stadion ter we reld dat zoveel magische verhalen te vertel len heeft. Maar ook geen stadion dat zo vaak vervloekt is. Er zijn Brazilianen die op hun knieën hebben gesmeekt om de WK-finale van 2014 niet in dit machtige, geheel verbouwde colosseum te houden. In 1950, tijdens het eerste wereldkampioen schap in Brazilië, verloor het thuisland im mers de beslissende wedstrijd met 1-2 van Uruguay. Nog steeds een nationaal trauma waarbij de '74-deceptie van Oranje ver bleekt. De arme doelman, Moacyr Barbosa, werd tot zijn dood in 2000 gemeden als een paria. De palen van zijn doel werden in 1963, bij de eerste renovatie van Maraca na, in stukken gezaagd voor zijn deur ge legd. Kunnen Neymar en co na 64 jaar de vloek verjagen? Er worden gruwelijke verhalen verteld over drugsmoorden in de favela's van Rio de Janeiro, de stad waar het Nederlands elf tal zijn basiskamp heeft opgeslagen. En in derdaad, veel van die verhalen zijn dagelijk se realiteit. Maar het is maar één kant van de waarheid. Wie verstandig is en geen gekke dingen doet, kan jarenlang relatief veilig leven in de Cidade Maravilhoso, de Wonderbaarlijke Stad. Er worden tegen woordig zelfs Favela Tours voor toeristen gehouden. En avontuurlijke voetbalfans kunnen in de sloppenwijken bij families een kamer voor het WK boeken. In de top vijftig van de gevaarlijkste steden ter we reld, die jaarlijks door een gerenommeerd Mexicaanse instituut wordt opgesteld, komt Rio de Janeiro niet eens voor. Salva dor, de afro-Braziliaanse miljoenenstad waar het Nederlands elftal tegen Spanje zijn eerste wedstrijd speelt, staat wél hoog op de lijst: nummer 14. Het Oranjelegioen, met zijn wortelmannen en opblaasbare klompen, moet dus op zijn hoede zijn. Ma- naus, diep in het immense Amazonege bied, is volgens de ranking (nummer 11) de meest gevaarlijke WK-stad. En uitgere kend daar strijkt het beruchte Britse sup- porterslegioen neer voor de wedstrijd van Engeland op zaterdag 14. juni tegen de Itali anen. We zien de sensatiekoppen in de ta bloids al voor ons. Is dit een mythe of de waarheid? Nuchtere Europeanen zullen geneigd zijn om het eerste te zeggen, Brazilia nen zijn overtuigd van het laatste. 'God is rond', zo balde chroniqueur Noguiera in drie woorden de hele es sentie samen van het Braziliaan-zijn. En wie durft dit de komende weken tegen te spreken? Gökhan inler ZWITSERLAND Acht van de 23 spelers werden geboren in Kosovo, Macedonië of Afrika. Zeven anderen heb ben 'roots' in Bosnië, Tur kije, Kroatië, Servië, Spanje of Italië. Het multiculturele gezicht van Zwitserland weerspiegelt zich ook in het aanvoerderschap. Gökhan Inler (29) werd ge boren in Zwitserland, hij is kind van Turkse ouders en speelt in Italië bij Napoli. Toen de Turkse bonds coach Fatih Terim hem pas seerde voor het WK 2006, koos Inler voor Zwitser land en inmiddels speelde hij meer dan zeventig inter lands. Inler waakt bij de Zwitsers over de balans bin nen het elftal. Met stevige tackles vormt de kaalge schoren middenvelder een barricade, vlak voor de ver dediging. Zijn passes en af standskogels zijn een aan valswapen van betekenis. „Hij is open en eerlijk, een echte teamspeler. Daarmee is hij voor veel spelers van buitenlandse komaf een voorbeeld wat integratie be treft en een ideale aanvoer der", zegt bondscoach Ott- mar Hitzfeld. Buiten het veld etaleert In ler veelvuldig zijn dieren liefde. Veel van zijn vrije tijd gaat op aan het trainen van zijn herdershond. „Mijn hond heeft nu zoveel discipline dat ik hem moet gehoorzamen", aldus Inler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 107